Influencer Çeşitleri Nelerdir?

Influencer Kimdir ve Çeşitleri Nelerdir?

Co-Influencer
Nano Influencer

--

Pazarlama dünyasında önemli bir rol üstelenen Influencer Pazarlamayı duymayan kalmamıştır. Günümüzün meslekleri arasında yer edinmeye başlayan ve sosyal medyadan para kazanmak için başvurulan yollardan biri de Influencer Marketingdir. Neredeyse her platformda karşımıza çıkan Influencerların dünyasında neler olup bittiğini ve hangi segmentlerden oluştuğunu gelin beraber inceleyelim.

Influencer Pazarlama Her Geçen Gün Değerleniyor!

Influencer Marketing, pazarlama dünyasında zaten önemli bir ivme yakalamışken pandemi süreciyle de kendini büyük bir ölçüde ispatladı. Influencer Marketing Hub ajansının yapmış olduğu ankete göre ankete katılanların %62'si, 2020 yılından itibaren Influencer Pazarlama harcamalarını artırmayı planlıyor.

Influencerlar Hangi Metriklere Göre Sınıflandırılıyor?

Influencer Pazarlama, hemen hemen tüm marka kampanyaları için vazgeçilmezi haline gelmişken hangi influencerları tercih edeceğini genel olarak etkileşim oranları belirliyor.

“Nano-Influencerlar, Sosyal Medyanın Süper Yıldızlarından Daha İyi Etkileşim Oranlarına Sahip”

Son Upfluence verilerini incelediğimizde daha az takipçisi olan influencerlar, daha fazla takipçisi olan influencerlara göre daha iyi etkileşim oranları sağlıyor. Peki, bu farklılaşma hangi metriklere göre değişiyor?

influencer çeşitleri
Takipçi Sayılarına Göre Influencer Çeşitleri

· Mega Influencer: 1 Milyon — 5 Milyon Takipçi

· Makro Influencer: 500 Bin — 1 Milyon Takipçi

· Mid-Tier Influencer: 50 Bin — 500 Bin Takipçi

· Mikro Influencer: 10 Bin — 50 Bin Takipçi

· Nano Influencer: 1000–10 Bin Takipçi

Mega-Influencer:

Mega Influencerlar 1 Milyon ve üzerinde takipçiye sahip, bulundukları sosyal medya mecralarında popülaritesi yüksek kişilerdir. Takipçi sayıları nedeniyle paylaştıkları içeriklerle daha çok kişiye ulaşmaktadırlar.

Makro-Influencer:

Takipçi sayıları 500 Bin ile 1 Milyon arasında değişkenlik gösteren bu grup, etkileşim oranları ile Mikro ve Mid-Tier Influencerlar ile benzerlik göstermektedir.

Mid-Tier Influencer:

Mid-Tier Influencerlar 50 Bin-500 Bin arasında takipçiye sahiptirler. Influencer gruplarının ortasında yer alan bu grup, özel hayatlarının da ön plana çıkmasıyla birlikte içerik olarak çeşitlilik göstermektedir. Markalar için kampanyalar belirlenirken Mid-Tier Influencerların özel hayatları da dikkate alınmaktadır.

Mikro Influencer:

Mikro-Influencerlar markalaşma konusunda deneyimli olan ve 10 Bin-50 Bin arasında takipçiye sahip influencerlar için tanımlanmaktadır. Takipçileriyle iletişimi nano-influencerlarla paralellik gösterir. Ayrıca etkili ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) oranına da sahiptirler.

Nano-Influencer:

Nano Influencer olmak için 1000 ila 10.000 takipçiye sahip olmak yeterlidir. Yukarıdaki verilerde de görebileceğiniz gibi takipçi sayılarının aksine etkileşim oranları son derece yüksektir. Bunun sebebi ise takipçileriyle aralarında kurmuş olduğu bağdan kaynaklanmaktadır. Sosyal medyada çevreleri ile samimi arkadaşlıkları ve yakınlıkları bulunmaktadır. Nano-Influencer Marketing, hem maliyetlerinin daha düşük olması hem de takipçileri üzerindeki etki gücünden ötürü daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Sizler de Nano-Influencer gücünü kullanarak kampanyanızı gerçekleştirebilirsiniz. Co-Influencer ile işbirliği yaparak kitlenize daha kişisel, sıcak ve samimi yaklaşın!

Etkileşimle kalın,

Co-Influencer Sosyal Medya Ekibi

Kaynakça:

https://influencermarketinghub.com/influencer-marketing-benchmark-report-2021/

https://www.webtekno.com/influencer-ne-demek-h91000.html

https://www.huseyinsayin.com/mid-tier-mikro-ve-nano-influencer-nedir/

--

--