Influencer Pazarlama Nedir?

Influencer Pazarlama Nedir? Ne Yapar? Neden Önemlidir?

Co-Influencer
Nano Influencer

--

Influencer pazarlama; kendi alanında uzman sayılan veya kitlelere çeşitli özellikleriyle hitap eden yüksek takipçili sosyal medya hesaplarının özgün ve samimi içerikler ile gerçekleştirdiği pazarlama faaliyetlerdir.

Geçtiğimiz yıllarda Influencer olmak sadece televizyon ünlülerine mahsustu; fakat sosyal medyanın günümüzde geldiği halde belirli bir konuda düzenli içerik üreterek herkes influencer olabiliyor.

Gelin hep beraber Influencer hesapların kim olduklarını ve influencer pazarlamanın neden önemli olduğunu anlayalım:

Photo by Maddi Bazzocco on Unsplash

Influencerlar Ne Demek?

“Influencer” kelime anlamı olarak “etkileyen” “etki aracı” gibi manalara gelmektedir.

Influencerlar Kimlerdir?

Sosyal medyadaki tüm platformda 10.000'den fazla takipçiye sahip hesaplardır.

İkinci el araba fotoğrafları paylaşan bir Instagram hesabı, makyaj stilleri öneren bir Youtube kanalı, gezi rotaları hazırlayan bir blog hesabı veya herkesin bildiği o ünlü sinema oyuncusu olabilir.

Influencer Marketing Ne Yapar?

Markaların ürünlerinin, hizmetlerinin veya kendi isimlerinin geniş kitlelere tek hesap üstünden pazarlama yapması Influencer pazarlamanın ana odağıdır.

Influencerlar; bir markanın ürününü kendi hesabından özgün, samimi ve doğal bir şekilde tanıtır; böylelikle sosyal medyadaki bizler bu içeriği ilk başta reklam olarak algılamaz; severek takip ettiğimiz hesabın sıradan bir paylaşımı olarak düşünür ve hızlıca geçmeyiz.

Bir influencer pazarlama kampanyasının amacı; etkileşimi artırmak, dönüşüm sağlamak, trafik yükseltmek gibi dijital pazarlama kampanyalarının alışılagelmiş amaçlarından herhangi biri olabilir.

Photo by Laura Chouette on Unsplash

Influencer Marketing Neden Önemli?

Birkaç maddede işte influencer pazarlamanın neden önemli olduğu:

  1. Sosyal Medya Kullanımı

Ülkemizde 54 milyon kişi sosyal medya kullanıyor. Influencer ise sadece ülkemizde 54 milyon kişilik bu dev ağın karizmatik kahramanları

2. Özgün İçerikler

Sosyal medyada vakit geçirirken karşınıza çıkan herhangi bir reklamı düşünün. Tasarımından yola çıkarak gönderinin bir reklam olduğunu saniyeden daha az bir sürede fark edip otomatik olarak aşağıya doğru scroll ediyorsunuz.

Influencer iş birliği ise bu psikolojik bariyeri aşmanızı sağlıyor. Aylardır takip ettiğiniz ve tariflerini zevkle pişirdiğiniz o yemek hesabının yeni fırınını tanıttığı hikayeyi merakla izlersiniz.

3. Topluluk Liderliği

Influencer olmak aslında kendi topluluğunun lideri olmak demektir. Aynı konuda uzun süredir tavsiye verdiğiniz, yaptıklarınızı gösterdiğiniz ve soruları cevapladığınız insanlar belirli bir süreden sonra doğal olarak sizi otorite kabul edeceklerdir.

Belki aranızda influencer nasıl olunur sorusunu soranlar bu noktadan yola çıkabilir.

İşte influencer marketing ile insanların gönüllü olarak otorite kabul ettikleri kişilerin kendi markanızı tanıtmasını sağlayabilirsiniz.

Photo by Lukas Blazek on Unsplash

Pazarlamanın Geleceğine Siz de Katılın!

Influencer pazarlama, uzun süre daha dijital pazarlamanın önemli taraflarından biri olmaya devam edecek! Siz de kendi firmanız için bir influencer işbirliği oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Co-Influencer olarak binlerce influencerımız ile sizi pazarlamanın geleceğini şekillendirmeye davet ediyoruz.

Yüksek dönüşümlü kampanyalar dileriz.

www.coinfluencer.co

--

--