Історію творять хвилини

Image for post
Image for post

Скільки потрібно часу, аби звершилась історія? Роки? Десятиліття? Сотні років? 102 хвилини. Які пролетіли повз сотні тисяч свідків.

102 хвилини, які змінили історію.

11 вересня 2001 року. 8:46 ранку. Незвично гучний гуркіт авіаційних моторів струсив повітря ранкового Нью-Йорку. Тінь літака впала на Мангеттен — це був Боїнг 767 рейсу 11 авіакомпанії American Airlines. Літака, якого не повинно було бути тут за жодних обставин.

Він наблизився до Нью-Йорку з півночі, рухався вздовж Гудзону. Летів надто низько і надто швидко. Чи встигли пасажири на борту збагнути що відбувалось? Чи зрозуміли випадкові перехожі? Встигли підняти голову? Знайти поглядом літак? Прослідкувати за ним аж до кінці?

Джулс Науде (Jules Naudet) — французький оператор та режисер — встиг підняти свою камеру, спрямувавши об’єктив до верхівки північної вежі комплексу Всесвітнього торгового центру, щоб випадково зняти те, що він розцінив як “серйозний інцидент”. Трохи пізніше він усвідомить, що він зафільмував історію. Його зйомка — це єдиний повноцінний кадр атаки першого захопленого літака на вежі-близнюки в Нью-Йорку.

Саме в цей момент почався відлік великого сум’яття та великої непевності. Поки люди в південній частині Мангеттену, прикриваючись рукою від сонця зачаровано дивились високо в небо — там, де на рівні 96-го поверху з величезної пробоїни вибивались чорні хмари диму, один за одним в ефір включались найбільші телевізійні мережі Америки та світу.

Найкращі журналісти, обережні та стримані в своїх оцінках, намагались з’ясувати суть, причини та наслідки події, так само як і випадкові Нью-Йоркці, що юрбились на вулицях, авіаційні диспетчери, які все ще не розуміли що сталось зі зниклим літаком, мер Джуліані, який мчав на місце подій, заскочений жахливою звісткою, і президент Буш, що їхав в початкову школу в штаті Флорида, щоб говорити на тему, яку він вважав центральною для свого президентства — реформи освіти.

Слово “тероризм” в ці хвилини звучало не часто, хоча обережні натяки сочились в ефірі. В той час як авіаційний експерт в прямому ефірі каналу Fox висловлював свій скепсис щодо теорії навмисної атаки, припускаючи що такого ідеального безхмарного ранку пілот міг бути засліплений яскравим сонцем, весь світ побачив, як другий Боїнг 767 рейсу 175 компанії United наблизився з півдня та врізався в кут південної башти ВТЦ. Вибух миттєво забрав сотні життів, зруйнував декілька поверхів хмарочосу, а разом з тим знищив будь-які сумніви в навмисному характері інциденту, а також відправив в смітник твердження Френсіса Фукуями про те що “історія закінчилась”. Це сталося о 9:03. Як раз тоді, коли Федеральна Авіаційна Служба повідомила відповідні органи про те, що літак захоплено.

За хвилини до зіткнення переконливий голос спокійним тоном сповіщав працівників офісів, розташованих в південній вежі про те, що будівля в безпеці і вони мають повернутись на свої робочі місця. Адміністрація вважала за недоцільне навантажувати площу перед ВТЦ людьми, що покидають південну вежу в той час, як здійснюється евакуація північної.

Ім’я Усами бін Ладена досить швидко прозвучало в ефірі і повторювалось неодноразово. Підозри майже миттєво впали на ісламських терористів, враховуючи те, що 8 років тому вони вже вчинили спробу знищити башти-близнюки.

Заголовки новин змінили свій тон, однозначно проголошуючи: “На Америку скоєно напад” приблизно тоді ж, коли про це повідомили президенту Бушу — пошепки на вухо в класній кімнаті повній дітей та журналістів.

Рятувальники, що реагували на ситуацію вкрай професійно та оперативно були змушені розділити свої зусилля тепер уже на дві башти. В той час, як тисячі людей прямували сходами донизу, вони — навантажені рятувальним обладнанням вагою до 30 кг — піднімались вгору. 412 з них загинуть цього дня.

О 9:29 Буш давав свій перший коментар пресі. На цей час всі мости та тунелі Мангеттену уже були зачинені, всім авіаційним рейсам в США було наказано приземлитись, а повітря над Нью-Йорком патрулювали винищувачі. В той же час десятки людей з верхніх поверхів башт-близнюків рятувались від вогню та диму єдиним можливим способом — стрибали до низу.

О 9:37 віце-президент Дік Чейні зайшов у підземний тунель, що вів до спеціального бункеру. Тієї ж миті літак 757 рейсу 77 компанії American Airlines з 64 людьми на борту врізався в будівлю Пентагону.

О 9:43 Білий дім та Капітолійський пагорб було евакуйовано. За дві хвилини повітряний простір над країною був повністю закритий. ЗМІ повідомляють про непідтверджені інциденти в столиці та по всій країні.

9:59. Після 56 хвилин пожежі сталеві опори південної башти не витримують. Верхівка хмарочосу нахиляється і руйнує своєю вагою нижні поверхи, зникаючи у гігантській хмарі диму, пилу та уламкі, яка поглинає квартал за кварталом, накриваючи тих людей, що не встигли покинути прилеглі вулиці.

В лоббі сусідньої вежі капелан пожежного департаменту отець Майкл промовляв свої молитви, перебуваючи поряд зі своєю паствою. Уламок південної вежі влучив йому в голову. Він був першою ідентифікованою жертвою терактів 11 вересня. Одним з 2977 загиблих.

10:03. Літак рейсу 93 авіалінії United розбився в сільській місцевості в Пенсильванії. Пізніше стане відомо, що пасажири рейсу, після його захоплення терористами, зв’язались зі своїми рідними та дізнались про події в країні. Вони не захотіли бути пасивними жертвами і зробили спробу захопити кабіну пілотів. За задумом терористів літак мав поцілити ще один урядовий об’єкт у столиці. На борту літака було 44 людини.

Після падіння південної вежі всім рятувальникам було віддано наказ покинути другий хмарочос ВТЦ. Проте не всі встигли цей наказ виконати. О 10:28, за 102 хвилини після початку цих кривавих подій, північна вежа Всесвітнього торгового центру була зруйнована.

Пожежа під уламками веж-близнюків тривала ще близько 100 днів. Залишки 1111 жертв так і не було знайдено.

ЗМІ залишили безцінну історичну пам’ятку — десятки годин прямих ефірів, статей та заміток по гарячим слідам, коментарів, свідчень та любительських зйомок. Все це сьогодні у відкритому доступі, з усім цим ми сьогодні можемо ознайомитись. 102 хвилини, які змінили світ.

Світова історія сповнена поворотними подіями. Епізодами, якими починались та закінчувались епохи, подіями що змінювали долі мільйонів. 102 хвилини 11 вересня 2001 року — це трагічний і епохальний історичний епізод. Це історія, концентрована в просторі та часі, трансльована сотнями об’єктивів на мільйони екранів.

Масштаби подій, їх епохальність, їх значущість лякають людей. А тому люди намагаються відмежувати себе від реальності казками. Всі значущі історичні події вкриті товстим шаром пошлої конспірології. Нам простіше сприймати історію, як щось визначене, незалежне від нас чи будь-якої іншої живої людини. Таке трансцендентне сприйняття історичного буття створює в наших головах образ бездушного та тотального механізму, Великого брата, що смикає за ниточки світових подій та реалізує наперед визначений хід світової історії. Але весь жах в тому, що історія — жива. Щодня ми можемо стати її свідками і, що ще страшніше, ми цілком можемо виявитись її дійовими особами.

Теракти 11 вересня стали наслідком довгих та складних політичних, економічних та соціальних процесів. Вони сягають корінням якщо не часів хрестових походів, то колоніальної доби, перепетій Холодної війни та “відпустки від історії”, якою були 90-ті роки. Але в сухому підсумку ці трагічні події — це наслідок того, що організовані дії групи поганих людей виявились трохи ефективнішими за контрдії хороших людей.

І саме це є найстрашнішим. Кожен з нас має змогу вплинути на історію, написати її сторінку — чи радісну, чи сумну. Ніщо не визначено наперед, ніхто не має тотального контролю над світом. Є лише сума хороших та поганих вчинків. Наших хороших та поганих вчинків. Та нашої на них реакції.

11 вересня шокує своєю історичною яскравістю. Але щоб побачити як твориться історія нам (саме нам — сучасним українцям) варто лише озирнутись навколо. І нам варто озирнутись, щоб не виявитись тими нікчемами, які не зуміли розгледіти історію впритул.

Віталій Нелепов, “Наступна республіка”

Обговорити з авторами та читачами у Республіканському чаті

Підписуйтеся на Telegram-канал: https://t.me/nastupna

Наступна республіка

Команда Наступної республіки

Written by

Олег Вишняков, Віталій Нелепов, Іван Дубченко та інші. Наша сторінка: https://medium.com/nastupna

Наступна республіка

Клуб українських республіканців з 2013 року. Націоналізм, капіталізм, республіка, християнство. Ставте питання авторам та обговорюйте з іншими читачами у Республіканському чаті: https://t.me/republicanchat

Команда Наступної республіки

Written by

Олег Вишняков, Віталій Нелепов, Іван Дубченко та інші. Наша сторінка: https://medium.com/nastupna

Наступна республіка

Клуб українських республіканців з 2013 року. Націоналізм, капіталізм, республіка, християнство. Ставте питання авторам та обговорюйте з іншими читачами у Республіканському чаті: https://t.me/republicanchat

Medium is an open platform where 170 million readers come to find insightful and dynamic thinking. Here, expert and undiscovered voices alike dive into the heart of any topic and bring new ideas to the surface. Learn more

Follow the writers, publications, and topics that matter to you, and you’ll see them on your homepage and in your inbox. Explore

If you have a story to tell, knowledge to share, or a perspective to offer — welcome home. It’s easy and free to post your thinking on any topic. Write on Medium

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store