6 років

Шість років тому наш націоналізм переживав добу задухи. На початку 2013-го року безчасся настало не лише в українській політиці — навіть нива ідей та теорій не приносила врожаю роками, залишаючи голодними усе наше суспільство. Саме тоді, у присмерках, народилася «Наступна республіка»— спочатку як блог, згодом ставши спільнотою однодумців. Ми з’явилися з необхідності, з невисловленої потреби — повернути стиль і здоровий глузд на правий фланг української системи ідей. Розвернути націоналізм від міфів минулого і казкових утопій у бік цінностей та розуму, етики та естетики. Сьогодення та майбутнього.

Нам вдалося багато — сім’я впало і дало свої пагони. Дивно згадувати часи, коли нам довелося бути першими справді правими серед великої української правиці. Говорити про ліві збочення у націоналізмі, пояснювати сенс свободи і показувати на пальцях, що значить смак і стиль.

У якийсь момент ми вирішили, що нашу справу зроблено. Що націоналізм подолав болото безчасся, що прийшло усвідомлення про саму сутність правої ідеї, що практика війни та політичного життя стане полем, у якому буйно розквітне правий рух. Що субкультурщину замінить робота із суспільним попитом, а цілекпокладання буде мати за основу здоровий глузд, а не марення міфами минулого. Сама тканина часу цих років давала шанс на це. І ми справді повірили у цю можливість.

Та ми помилилися. Не лише наше багатостраждальне суспільство знову лихоманить від вірусу дурості, ним глибоко уражено «праві» партії та організації, активісти та молодь. Наші моральні авторитети або сумнівні, або мертві. Наші цілі — не достойні нації. Вони або дрібні і лежать за межею гідності. Або настільки фантастичні (точніше — фентезійні), що лежать за межею здорового глузду. Невідомо, чий пагон слабший на правому фланзі — етики чи естетики. Моральні завіти християнства вивертаються від надмірного юнацького перебору, а естетика вимагає високого смаку, який підмінюють низькоякісні шаблони та дилетантський косплей. Республіку не збудовано, а саму її ідею девальвують популісти справа і зліва. Націоналісти більше зацікавлені у «мутках» і дрібному кеші, аніж у національній державі. Присмерки, які почали прорізати промені світла, знову густішають у нас на очах.

Ми помилилися, і саме тому ми знову тут. І ми будемо продовжувати задавати стиль, критикувати, аналізувати та тримати планку високої культури. Наприклад, культури спілкування. Не вірите? Просто загляньте у наш клубний чат.

6 років минуло. Але найцікавіше — попереду.