
Etik är en parameter man som designer relativt ofta inte vanligtvis tar in i sitt designarbete med en produkt eller tjänst, vi jobbar ju ändå för den bästa lösningen och är i grunden fyllda av godhet. Men gör vi våra designval för användaren eller för uppdragsgivaren?
Ofta är man så fokuserad på att lösa själva problemet, briefen, att man inte tar in alla de etiska konsekvenserna i besluten av vad det faktiska uppdraget är tänkt att lösa — ibland kan uppdraget vara oskyldigt oetisk redan från start.
Vad är ondskefulla designmönster?
Dark Design Patterns, även kallat Evil Design Patterns, är mönster i en interaktion som skapar ett oönskat beteende för användaren.
“Ondskefulla designmönster är när en produkt eller tjänst är utformad att försvåra eller lura användare till ett beteende som är till produkten eller tjänstens vinning, antingen genom att med mening få användaren göra saker de inte vill, eller helt enkelt genom att försvåra så mycket att användaren inte orkar ta sig mot sitt egentliga mål.”
För att sätta det i ett scenario: En uppdragsgivare hör av sig och behöver en hemsida för sin butik. De vill kunna visa sina produkter, men inte sina priser, “för då kan de jämföra mot andra butikers priser”, säger butiksägaren, och tänker för sig själv att om de nu kommer till butiken, så köper besökaren den oavsett där fast den är lite dyrare, de har ju ändå lagt möda och ork på att ta sig ut dit.
Tackar du ja till uppdraget, så är du nu en ondskefull designer.
Några exempel på ondskefulla designmönster
- Erbjuda fri frakt på e-handelssida, men vid utcheckning växla till dyraste frakten som standard och hoppas på att besökaren inte märker det.
- Erbjuda en provmånad på en tjänst i utbyte mot kortuppgifter, så användaren hinner glömma att det råkat gå just 30 dagar.
- Inga eller svårhittade kontaktuppgifter på sida, lite möda ska de väl få lägga om de ändå ska besvära dig med support eller returärenden.
- Erbjuda uppsägning av en tjänst. Men inte förrän kunden skickar ett fysiskt brev på posten, som först ska skickas från företaget till kunden. Portot tillbaka står kunden givetvis själv för.
- Erbjuda borttagning av användarkonto på hemsida, men inte förrän de inaktiverat sitt konto och det legat orört i 14 dagar, samtidigt som du snällt mailar dem om vad de missat medan deras konto varit inaktivt, och råkar de klicka på det där inlägget så aktiverar man ju snällt nog kontot igen automatiskt och nollställer den där 14-dagars perioden.
- Erbjuda en beroendeframkallande spelupplevelse, men som kan, för bara en kostnad av 7kr, ge dig 5 nya liv så du kan spela en stund till på den där svåra banan du var så nära på att klara. Det är ju trots allt, bara 7kr.
Du känner säkert igen dig ovan. Majoriteten av de större företagen jobbar såhär på ett eller annat sätt för att forma dina beteenden med dem. Ibland för de inte vill tappa dig som kund, ibland för mindre supportärenden. Oavsett vad, så är grundprincipen densamma — det handlar om företagets vinning.
Jag kan verkligen rekommendera att se videon ovan med Mike Monteiro under Business to Buttons där han beskriver bland annat det ökända “Gerrymandering”-systemet.
Bra böcker att läsa in lite mer på ämnet om
Oavsett om du försöker bekämpa ondskefull design eller planera att bli nästa Dr. Evil så finns det några intressanta böcker att läsa på mer om.
Evil by Design (Länk)
En bok skriven av Chris Nodder med 57 olika designmönster som visar hur produkter eller tjänster manipulerar beteende med en ondskefull twist.
Nudge (Länk)
Vinnare av Nobelpriset i Ekonomi 2017 av Richard H. Thaler, and Cass R. Sunstein om hur vi gör val, och hur vi kan påverka dem. Även utnämnd till Årets bästa bok av The Economist och Financial Times.
Hooked (Länk)
Nir Eyal skrev boken Hooked som förklarar hur man skapar beteendeformande produkter, vilket kan användas både ur positiv och negativ aspekt.
2016 bjöd jag in Aral Balkan, cyberrättsaktivist, att prata om sitt favoritämne, Etisk Design. (vilket han även gjort bla på TED mfl ) Frågar man Aral vad han tycker om boken, förvänta dig inte leende tillbaka.
Eller varför inte en TV-serie för komma i stämning?
Jag kan varmt rekommendera ta dig igenom Mr. Robot. en skildring om Elliot, vars primära mål är ta ner världens mest ondskefulla bank, Evil Corp, vars primära mål är i botten grundade på ondska. Om du kommer ihåg skandalen kring Enron lär du nog känna igen en del referenser.
Så nu till den slutliga frågan: är du en ondskefull designer, (medvetet eller omedvetet) eller planerar du bli? Ryktet går ‘The Dark Side of the Force’ letade UX Designers…

