Dodržiavajú autá bezpečnú vzdialenosť od cyklistov?

Marek Galinski
Networks @ FIIT STU
4 min readJun 23, 2023

Najviac nehôd medzi motorovým vozidlom a cyklistom je spôsobených nedodržaním zákona o vzdialenosti pri predbiehaní cyklistu. Minimálna požadovaná vzdialenosť určená zákonom na Slovensku je 1,5 metra pri rýchlosti nad 50 kilometrov za hodinu, 1 meter pri rýchlosti do 50 km/h. Aká je realita?

Téme zvyšovania bezpečnosti cestnej premávky sa v rámci Automotive Innovation Lab na FIIT STU venujeme dlhodobo. Do týchto aktivít zapájame aj našich študentov. Tento rok, v rámci svojej bakalárskej práce [1] sa náš študent Ivan Gajdoš venoval problematike bezpečného predbiehania cyklistov autami. Prácu viedol náš kolega Dr. Rastislav Bencel, ktorý sa téme bezpečnosti cyklistov venuje dlhšie.

Takto si predbiehanie cyklistu autom predstavuje umelá inteligencia Midjourney AI. Nie je to úplne presné… :)

Nosnou myšlienkou tejto bakalárskej práce bolo preveriť v reálnych podmienkach, ako dodržiavajú autá zákonom požadovanú vzdialenosť pri predbiehaní cyklistov.

Technické riešenie

Na to, aby mohol merať vzdialenosť, študent si vyrobil vlastné meracie zariadenie založené na mikropočítači Raspberry Pi a ultrazvukovom senzore HY-SRF05. Ultrazvukové meranie vzdialenosti je na cestách pomerne bežné — na tejto technológii napríklad funguje drvivá väčšina parkovacích senzorov, ktoré máte v nárazníkoch svojich vozidiel.

HY-SRF05 základný princíp fungovania

Súčasťou hardvérového riešenia bola aj kamera Raspberry cam, ktorá slúžila na zhotovenie videozáznamu ukazujúceho, ako dané vozidlo predbiehalo cyklistu. Celé hardvérové riešenie bolo napájané z powerbanky a pripevnené na bicykel študenta. V rámci riešenia projektu si študent vyvinul mobilnú aplikáciu, ktorou celé svoje hardvérové riešenie ovládal a namerané hodnoty ukladal do cloudu, to však momentálne nie je podstatné.

V simulovanom prostredí — na parkovisku, s referenčnými čiarami a zameraným umiestnením senzora študent vykonal niečo vyše 100 meraní, aby sme videli, do akej miery je presné samotné meranie vyššie spomenutým senzorom. Výsledky tohoto testu boli dosť presné — pohybovali sme sa niekde v odchýlke okolo +/- 5 cm.

Testovanie na ceste mimo obce

V rámci testovania mimo obce študent išiel na bicykli po nim zvolenej okresnej ceste I. triedy v Bratislavskom kraji (s maximálnou povolenou rýchlosťou 90 km/h). Počas jeho testovacej jazdy ho obehlo 92 vozidiel, tri merania boli chybné, 89 meraní bolo úspešných. Výsledky merania tak ako boli zachytené môžete vidieť na nasledujúcom grafe.

Merania vzdialeností obiehania mimo obce.

Najväčšia vzdialenosť, ktorú sa podarilo zachytiť, bola 177 centimetrov, najmenšia 111 centimetrov, kedy sa podľa vlastných slov študent na bicykli vôbec necítil bezpečne. Priemerná vzdialenosť obiehania bola pod hranicou 150 cm a celkovo približne 40% vodičov bezpečnú vzdialenosť pri predbiehaní nedodržalo.

Percentuálne vyhodnotenie mimo mesta

Testovanie na ceste v obci

Podľa zákona, v obci na ceste s maximálnou povolenou rýchlosťou do 50km/h, je minimálna požadovaná vzdialenosť obiehania cyklistu 1m. V obci, najmä v mestách, je zároveň častým problémom to, že cesta samotná nie je dostatočne široká a sťažuje tak bezpečné obiehanie cyklistov. Ako vyzerali výsledky 99 zachytených meraní v meste môžete vidieť na nasledujúcom grafe.

Merania vzdialeností obiehania v meste.

Najväčšia vzdialenosť, ktorú sa podarilo zachytiť, bola 162 centimetrov, najmenšia dokonca iba 65 centimetrov. Priemerná vzdialenosť obiehania bola opäť pod zákonom stanovenou hranicou 100 cm a celkovo približne 44% vodičov bezpečnú vzdialenosť pri predbiehaní nedodržalo.

Percentuálne vyhodnotenie v meste

Záver

Na európskych cestách v roku 2021 zomrelo vyše 20 tisíc ľudí, na základe údajov z minulých rokov tvoria cyklisti približne 9%. Ďalších 18% tvorili chodci a 19% motocyklisti. [2] Ochrana zraniteľných účastníkov cestnej premávky (z angl. vulnerable road users) je teda dôležitou témou v rámci celkového úsilia znižovania počtu smrteľných nehôd na cestách v EÚ.

Technológie, ktorými sa dodržiavanie niektorých pravidiel dá kontrolovať a vymáhať, sú dnes pomerne jednoducho dostupné a pri vhodnom použití môžu výrazne pomôcť k tomu, aby sa na našich cestách cítili všetci účastníci omnoho bezpečnejšie.

Autor je odborným asistentom na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobí ako vedúci Automotive Innovation Lab @ FIIT STU. Laboratórium je zamerané na bezdrôtovú komunikáciu najmä pre aplikácie prepojenej a automatizovanej mobility. Viac informácií o laboratóriu nájdete tu: https://ail.sk/

Referencie

[1] Ivan Gajdoš, Rastislav Bencel, “Zvyšovanie bezpečnosti na cestách pre nemotorové dopravné prostriedky”, Bakalárska práca na FIIT STU, 2023

[2] “Road safety in the EU: fatalities below pre-pandemic levels but progress remains too slow.” https://transport.ec.europa.eu/news-events/news/road-safety-eu-fatalities-below-pre-pandemic-levels-progress-remains-too-slow-2023-02-21_en

--

--

Marek Galinski
Networks @ FIIT STU

PhD @ Applied Informatics; Associate Professor @ STU; Co-Founder @ Regex Ltd.; Entrepreneur and tech enthusiast. Living day by day. Bratislava, Slovakia.