Instagram — zmiana warunków korzystania z usługi

Piotr Chmiel
Never Assume
Published in
2 min readDec 18, 2012

Nie sądzę, by ktokolwiek wierzył po zakupie Instagram przez Facebook, że nie zaczną się zmiany dotyczące sposobu korzystania z usługi współdzielenia zdjęć. I rzeczywiście, parę dni temu takie zmiany w Warunkach Korzystania z Usługi (Terms of Use) się pojawiły. Najważniejsze (moim zdaniem) to:

“Some or all of the Service may be supported by advertising revenue. To help us deliver interesting paid or sponsored content or promotions, you agree that a business or other entity may pay us to display your username, likeness, photos (along with any associated metadata), and/or actions you take, in connection with paid or sponsored content or promotions, without any compensation to you. If you are under the age of eighteen (18), or under any other applicable age of majority, you represent that at least one of your parents or legal guardians has also agreed to this provision (and the use of your name, likeness, username, and/or photos (along with any associated metadata)) on your behalf.

You acknowledge that we may not always identify paid services, sponsored content, or commercial communications as such.”

— Instagram, Terms of Use

Niezbyt to fajne, prawda? Takich kwiatków jest tam zresztą więcej, dość to przygnębiająca lektura.

Obawiam się jednak, że to kolejny przykład na prawdziwość powiedzenia, że nie ma nic darmo. Skoro nie płacimy za aplikację bądź usługę jaką dana aplikacja oferuje, to znaczy, że my stajemy się produktem. My, czyli nasze dane lub to, co z wykorzystaniem danej aplikacji tworzymy. To bardzo łakomy kąsek dla reklamodawców (jak myślicie, dlaczego Google tak szybko opracowało Mapy dla iOS? Przecież nie z dbałości o użytkowników — każde skorzystanie z tej aplikacji, szczególnie jeśli zalogujecie się w niej do swojego konta Google, to kopalnia informacji o Was.). Oczywiście, z pewnym poziomem takiej ingerencji trzeba się liczyć, niezależnie od tego, co się robi. Jednak tego typu zmiany nie są korzystne dla użytkowników. Mają przynieść pieniądze właścicielowi i dlatego byłoby lepiej, gdyby od razu Instagram był płatny. Bo gdy płacimy, to możemy żądać ochrony naszych danych.

Gdybyście się zastanawiali, co znaczy “metadata” w powyższym cytacie, to najprawdopodobniej są to dane o lokalizacji danego zdjęcia…

--

--

Piotr Chmiel
Never Assume

Inżynier, entuzjasta Apple i gadżetów ułatwiających życie.