iOS 8 — iCloud Drive
W zasadzie to powinienem w temacie dodać także OS X Yosemite. Przecież iCloud Drive łączy ze sobą oba systemy operacyjne Apple i można nawet powiedzieć, że w “stacjonarnym” OS X jest on bardziej widoczny, bo ma swoje własne miejsce w Finderze.
iCloud Drive dla iOS jest namiastką systemu plików (najbliżej mu do Dropboxa, jednak z wyraźnymi ograniczeniami), choć nadal nie mamy bezpośredniego dostępu do umieszczonych tam plików i musimy korzystać z aplikacji, które mają tam zapisane pliki. Co znaczy, że pełny wgląd w znajdujące się tam dane macie tylko z komputera z OS X Yosemite lub z przeglądarki internetowej (ale nie mobilnej na iOS). To postęp, jednak przydała by się aplikacja dająca taki sam poziom dostępu na iOS. Może zobaczymy taką w iOS 9?
Maksymalna wielkość pliku jaki można umieścić w iCloud Drive to 15 GB. Pamiętajcie też, że wielkość składowanych plików odlicza się od Waszego limitu przestrzeni dyskowej, którą dzielicie z kopiami zapasowymi, biblioteką zdjęć iCloud (beta) i pocztą. A ponieważ Apple daje nam tylko 5 GB na start, przewiduję, że będziecie musieli dokupywać dodatkowe miejsce, szczególnie, jeśli robicie dużo zdjęć i zamierzacie trzymać wiele z nich w bibliotece zdjęć iCloud.
Ustawienia (w aplikacji Ustawienia -> iCloud -> iCloud Drive)
Tu wiele do konfigurowania nie mamy. Główny przełącznik uruchamia iCloud Drive, a kolejny pozwala na korzystanie z niego w Safari (jako miejsca zapisywania plików pobieranych przez przeglądarkę). Do tego jeszcze miejsce do sprawdzenia, jakie aplikacje korzystają z naszego dysku i opcja ściągania danych przez sieć komórkową (domyślnie wyłączona).
Do tej pory w serii “iOS “ ukazały się: