Jak przygotować iPhone do Świąt
Święta to często wyjazdy, a na pewno dużo zdjęć. Nasze telefony skutecznie zastąpiły (i wyparły z rynku) wiele małych aparatów, więc teraz trzeba je specjalnie przygotowywać do takich okazji. Szczęśliwie, wystarczy skupić się na dwóch rzeczach — baterii i wolnym miejscu w pamięci.
Zarówno pojemność baterii i wielkość pamięci zależą przede wszystkim od modelu Waszego iPhone, jednak to, jak dużo prądu pobieracie i co umieszczacie w pamięci, zależy już od Waszych decyzji. Zacznijmy od zasilania.
Przede wszystkim wejdźcie do aplikacji Ustawienia -> Bateria i przyglądnijcie się liście aplikacji, które pobierają najwięcej energii. Stuknijcie w ikonę zegara po prawej stronie i przełączcie listę najpierw na „7 dni”, żeby mieć szersze spojrzenie na używane przez Was aplikacje. Lista „Ostatnie 24 godziny” jest bardziej przydatna do szybkiej oceny, co się dzieje z iPhone. Pod każdą z ikon znajdziecie dane o tym, jak długo aplikacja była na ekranie (czyli była aktywnie używana) i jak długo działała w tle. Zazwyczaj, poza odtwarzaczami podcastów, muzyki lub nawigacją, czas działania w tle nie powinien przekraczać czasu bycia na ekranie. Jeśli tak nie jest, to warto dobrze się przyglądnąć tej aplikacji i sprawdzić, co też ona robi bez naszego udziału.
Kolejnym miejscem w Ustawieniach, które warto odwiedzić by zmniejszyć zużycie baterii, jest Odświeżanie w tle. Znajdziecie tam wszystkie aplikacje, które chcą korzystać z udostępnionej przez iOS możliwości odświeżania w tle swoich danych. Przy każdej z nich jest przełącznik, który standardowo jest ustawiony w pozycji „włączone”, co oznacza, że aplikacja będzie, zgodnie z algorytmem wypracowanym przez iOS (są niezłe, jednak nie idealne) co jakiś czas łączyć się z internetem i pobierać dane. Co oczywiście oznacza obciążenie baterii. Przeglądnijcie tą listę, wyłączając wszystko, co zbędne — na pewno nie ma potrzeby, by gra sprawdzała cokolwiek w ten sposób.
Teraz idziemy do ustawień związanych z Prywatnością. Myślicie, że nie ma tam nic związanego z baterią? Otóż jest tam grupa ustawień dotyczących Usług lokalizacji, które poza tym, że pozwalają stwierdzić, które z aplikacji wykorzystują dane dotyczące położenia Waszego urządzenia, przekładają się także na zużycie baterii (niestety, korzystanie z GPS i czujników nadal wymaga sporo energii). Ta lista wymaga trochę więcej pracy niż poprzednie — trzeba wejść w każdą z pozycji i zdecydować, jaki dostęp do informacji o położeniu ma mieć dana aplikacja:
- Nigdy (rozumie się samo przez się)
- Gdy używam aplikacji
- Zawsze
Powiadomienia też mają powiązanie z czasem pracy na baterii. W końcu stałe komunikowanie się z serwerami aplikacji musi zużywać energię, a każdorazowe wydawanie dźwięku lub wibracji, w powiązaniu z rozjaśnieniem ekranu tylko to zużycie zwiększa. Przyglądnijcie się ustawieniom dla każdej z aplikacji na tej liście. Moje podejście jest takie, że jedynie naprawdę ważne dla mnie aplikacje mogą mi wysyłać powiadomienia, a z tych kilku zaledwie parę może to robić z dźwiękiem. Na pewno nie muszą tego robić gry i aplikacje rozrywkowe.
To załatwia nam część związaną z baterią. Jak chodzi o miejsce, to w zasadzie reguły są podobne. Najważniejsze informacje znajdziecie w Ustawienia -> Ogólne -> iPhone/iPad (pamięć), gdzie nie tylko dowiecie się, co zajmuje najwięcej pamięci w Waszym urządzeniu, ale także możecie skorzystać z podpowiedzi, co zrobić, by odzyskać trochę wolnego miejsca. Warto się zastanowić nad opcją „Odinstaluj nieużywane”, co pozwoli iOS na usunięcie z pamięci rzadko uruchamianych aplikacji, przy zachowaniu ich danych i konfiguracji. Mniej oczywistym miejscem są ustawienia dotyczące Siri i wyszukiwania. Tam można wyłączyć indeksowanie danych z poszczególnych aplikacji, co ma dwa efekty — po pierwsze spada obciążenie procesora (a więc i zużycie baterii), a po drugie wyniki wyszukiwania nie będą zaciemniane przez niepotrzebne informacje. Zostawcie sobie tylko te aplikacje, w których macie przydatne dane. Także ustawienia dotyczące Aparatu są warte odwiedzenia. Możecie tam wyłączyć zapisywanie drugiej kopii zdjęcia, jeśli używacie HDR oraz pozmieniać rozdzielczość zapisywanych filmów, co znów zaoszczędzi Wam nieco miejsca w pamięci.
Każdy, kto korzysta z biblioteki iCloud do przechowywania zdjęć, a każdy powinien, zarówno ze względu na ceny miejsca w iCloud, jak i na wagę robionych przez nas zdjęć, ma do odwiedzenia jeszcze jedno miejsce — Zdjęcia. Szczególnie ważne jest tam ustawienie dotyczące optymalizacji dysku. Jeśli je włączycie, to iOS nie będzie zapisywał oryginałów zdjęć na urządzeniu, a w iCloud — więcej miejsca dla Was.
Na pewno też nie zawadzi, jeśli będziecie mieć przy sobie baterię zewnętrzną lub ładowarkę z kablem (te od Apple są naprawdę niewielkie). Przynajmniej jedna rzecz mniej do stresowania się.