Čo o lídrovi hovorí jeho rodné mesto a jeho vzťah ku krajine ?

V podstate: Lídrov je dnes kopec: ja, ty, tvoj sused, ktorý dal dokopy susedskú burzu, moja babka, ktorá založila šachový krúžok v miestnom domove dôchodcov. Áno, prečo nie, každý z nás môže byť svojou malou časťou líder. No a potom sú lídri, ktorí vedia pohnúť národmi, politickým systémom, kultúrnym a spoločenským životom. Na nich sa nezabúda. Ich si každý pamätá. A pamätajú si aj oni. Odkiaľ prišli, ako tam bolo a čo chceli zmeniť.

Nexteria
Nexteria Leadership Academy
6 min readMar 31, 2017

--

“Nezabúdaj odkiaľ si. Ako ti tam bolo a čo si chcel zmeniť. A keď raz vyrastieš a naberieš odvahy, vráť sa a zmeň to…”

Každý vie, že náš skvelý prezident je z Popradu a že chce meniť Slovensko hneď v niekoľkých smeroch. Stavia na vzdelávaní, otvorenej diskusii, rovnosti a rešpekte v každej oblasti.

Michal Truban, tvorca Websupportu, inovátor, rozbiehač, makač a športovec, ktorý sa nikdy pred ničím nezastaví kým to nie je spravené na “šupy-bomby” vždy rád vo svojich postoch na sociálnych sieťach spomenie, že je z Kysuckého Lieskovca a netají sa ani tým, že chce na Slovensku zmeniť transparentnosť v štátnom IT (Slovensko.digital) a obrátiť témy politiky späť k ľuďom (Progresívne Slovensko).

Michal Meško, zakladateľ Martinusu, milovník kníh, čestný podnikateľ a priekopník v online obchodovaní sa netají, že je z Martina a nikdy nepohrdne prihlásiť sa k zmene spoločenského a kultúrneho nastavenia v našej krajine. Nájdete ho aktívne sa zapájať do kreovania riešení, odovzdávať svoje know-how, diskutovať aj počúvať po celom Slovensku.

Tento blog však bude o “bežných” ľuďoch, ktorí nezabúdajú a vedia, že šancu na zmenu majú aj oni. Aj ty. A ten krok môžeš spraviť do 9. apríla.

Betka, Paťa, Dominik, Janči a Martin. Študenti a absolventi Nexteria Leadership Academy. Všetci pochádzajú z rôznych kútov Slovenska. Vedia, aký je život tam, a čo všetko by sa dalo urobiť, mať tam len o niečo lepšie podmienky.

Betka Drutarovská — Námestovo — “Buďme vďační a vracajme späť”

Má 24 rokov. Z gymnázia išla na výšku, za srdce ju chytila psychológia. Vo vačku už má niekoľko skvelých stáži. Chvíľku si vyskúšala prácu v modernej spoločnosti. Zlákalo ju však vzdelávanie a svojou energiou chce prispieť k rozvoju mladých ľudí na Slovensku. A tak sa z nej stala členka nášho Nexteria tímu.

“Na každom jednom z nás záleží, aká je naša krajina teraz a aká bude už o pár rokov alebo v ďalekej budúcnosti. Podľa mňa moja generácia žije v úžasnej dobe slobody plnej príležitosti, ktorú ale vybojoval niekto pred nami. A mne z toho vyplýva, že fakt máme byť za čo vďační a preto chcem začať dávať späť. Navyše úprimne verím, že ak už dnes začneme malými krokmi meniť svoje okolie k lepšiemu, v budúcnosti z toho môžu vzniknúť veľké veci.“

Dominik Jakub — Kežmarok — “Bez haló efektu a bez tunelov, budujme si svoje okolie”

V Kežmarku vyrástol a hoci je to mesto, z ktorého mladí dlhodobo odchádzajú, lebo to tam nemá predsa zmysel, on sa domov pravidelne vracia. A nie zrovna preto, že Kežmarok ponúka najlepší mama — hotel :) Po univerzite si povedal, že chce naštartovať zmenu, tak založil občianske združenie Vlk, ktorý nikdy nespí, známe hlavne projektom zdieľané Žlté bicykle. Zapojeného ho však nájdete v rôznych nápadoch.

“Nemusíme zmeniť hneď celé Slovensko, začnime u seba doma, vo svojom meste, dedine. Stojatá voda hnije, tvorme aktívnu občiansku spoločnosť. Poznám kopec ľudí, čo svoje bydlisko obrátili hore nohami, v dobrom. A teraz sa tam ľuďom žije lepšie. Nebolo okolo toho veľké haló, nepotrebovali na to ani tunel. ..”

Ján Rusko — Martin — “Veľké veci vždy začínali prvými malými krokmi”

Youth Politics Education. Inštitút pre politiku a spoločnosť v Prahe. Odbor stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov na VÚC — Bratislavský samosprávny kraj. Mestský úrad Martin. Študentský parlament FVS. Karpatská nadácia. Nexteria Leadership Academy. To je len pár organizácii, kde už stihol Janči, mladý chalan z Martina, zbierať svoje skúsenosti. Denno-denne si kladie otázky, či to takto u nás vyzerať proste musí a čo s apatiou mladých k ich vlastnej zodpovednosti.

“Prečo je dôležité nájsť v sebe odvahu meniť Slovensko? Pretože my sme tí, ktorí tu budú žiť zvyšok života a je aj na nás ako sa bude Slovensko ďalej vyvíjať.

Máme veľa šikovných mladých ľudí, ktorí sa neuspokoja so súčasným stavom a majú chuť meniť veci, preto je správne podporiť ich potenciál a nápady. Som presvedčený, že aj malými krokmi sa časom začnú meniť veľké veci! “

Patrícia Reichlová — Prešov — “Mnohokrát rozhoduje pasivita okolia nad aktivitou jednotlivca”

Študuje marketing. Raz bude mať vďaka tomu v svojich rukách veľkú silu ovplyvňovať verejnú mienku aj zákazníkov. Vyskúšala si aké to je byť súčasťou koordinačného tímu jednej z najväčších študentských — Night of Chances.

“Myslím si, že odvaha začína so zmenou postoja. Musíme prestať hundrať a čakať, že tie problémy niekto vyrieši. Namiesto toho sa potrebujeme pýtať, čo môžem urobiť ja? Hľadaj, čo môžeš zmeniť už teraz, v týchto podmienkach. Ak máš túžbu začať, no nevieš ako, pomôž rásť vízii iných a pritom objavíš svoju vlastnú.”

Martin Šponiar — Púchov

Je “zapletený” s Nexteriou, Centrom vedecko — technických informácií SR, konzultuje projekty pre Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a pomáha Nexteria Leadership academy aj programu Teach for Slovakia.

“Je ľahké odísť do lepšieho, pozerať sa zvonku a kritizovať. Kto nič nerobí, nič nepokazí a nemusí sa báť kritiky. Ale ostať na Slovensku, byť tým správnym človekom na správnom mieste, to chce odvahu a nasadenie. Čakať osvietenú a kompetentnú vládu je ako čakanie na Godota. Nemusíme zmeniť celé Slovensko, stačí ak zmeníme svoju ulicu, svoju obec. Na to stačí dobrá myšlienka a zopár šikovných rúk. Je načase, aby sme prestali brať a začali sme dávať. Prečo nie práve vo svojom regióne?”

Pár mladých ľudí, desiatky zmenených životov

Títo študenti sa spojili a vyjadrili svoj názor v našej instagramovej minikampani, aby svojim hlasom podporili a povzbudili aj teba. Aby si našiel odvahu meniť Slovensko. A prečo to vôbec treba?

Na Slovensku existuje vysoká nerovnosť v prístupe ku kvalitnému vzdelaniu.

  • Slovensko je 30. z 33. krajín v OECD podľa meraní funkčných zručností
  • 28% žiakov na Slovensku vo veku 15 rokov nemá základnú čitateľskú gramotnosť
  • Slovensko je na poslednej priečke v rebríčku 70. krajín, ktorý meria vplyv sociálno-ekonomického zázemia na výsledky žiakov v škole.
  • žiakov zo slabších pomerov u nás spoločnosť odsudzuje už pri narodení — veta “Kde sa narodíš, tam aj zomrieš”, je na Slovensku pravdivejšia ako napríklad v Rumunsku, Bulharsku alebo v Brazílii.

Na regiónoch záleží. Sú ekonomicky slabšie ako naše hlavné mesto a priepasti medzi nimi sa rozširujú. Otázok je veľa, jednou z ciest, ako na ne nájsť odpoveď je program Teach for Slovakia.

Ako Nexteria s nim máme veľa spoločné. Vybudovali nás “rovnaké hlavy”. Našim cieľom je zmeniť to, čo nás trápi. Vzdelávanie na Slovensku.

Ak ťa to, čo sa deje u teba doma v regióne štve, chceš zmeniť prístup k vzdelávaniu a dať každému šancu na sebarozvoj, aký si zaslúži, Teach for Slovakia spúšťa ďalší ročník full-time programu intenzívneho osobnostného a profesionálneho rozvoja pre aktívnych absolventov vysokých škôl, ktorí chcú posunúť Slovensko a hľadá mladých hrdinov každodenných chvíľ.

by

--

--

Nexteria
Nexteria Leadership Academy

Meníme budúcnosť Slovenska prípravou novej generácie slušných a schopných mladých ľudí. nexteria.sk