Koľko z nás sa prizná k svojej alma mater s hrdosťou? A koľko z nás o nej hovorí s úctou?

Človeka spoznáš podľa priateľov. Organizáciu podľa partnerov. A dobrú školu spoznáš podľa jej alumni.

Medzi slovenskými absolventmi vo všeobecnosti panuje pochmúrna nálada. Ak sa ich spýtate na ich univerzitu či vysokú školu, častokrát sa dozviete len krátke zhrnutie toho, ako im nič k životu nedala. Možno okrem nových kamošov a času s nimi. Niektorí z nás sa k školám, na ktorých sme strávili nemalú časť nášho mladého života radšej ani nehlásime.

Kto z nás nepovedal ešte ani raz, že sa na škole takmer nič nenaučil a škola mu vlastne nič nedala? Takéto výroky sa šíria už dlhé roky. Niekedy oprávnene, niekedy nie. Ja vidím aj svetlé výnimky. Školy a univerzity, ktorým na študentoch záleží a chcú vedieť, čo sa s nimi deje po štátniciach. Ako sa uchytili v reálnom svete. Ba čo viac, ako vedia inšpirovať súčasných študentov.

Network. Financie. Rast. Obľúbenosť.

Jednoduchá rovnica. Čím viac absolventov, ktorými sa vie univerzita “pochváliť” má, čím lepší vzťah s nimi má a oni k nej prechovávajú úctu, tým viac ďalších študentov vie získať a častokrát získava aj viac financií.

Alumni vedia povzniesť každú oblasť vzdelávacieho systému na lepšiu úroveň.

V zahraničí prestížne školy nedajú dopustiť na svojich absolventov. Záleží im na tom, akých ľudí vychovávajú. Učia ich, že hodnotu ktorú dostanú, by mali vrátiť spoločnosti a ďalším študentom.

Na Portsmouth Business School Univerzity nájdeš Centrum podnikania, ktoré spolupracuje so Sieťou podnikateľov — absolventov univerzity (Alumni Entrepreneur Network). Oxford alumni komunita ponúka mentoring či intershipy medzi absolventmi tejto prestížnej univerzity a spustila aj skvelú kampaň What does a gift to Oxford mean?

What does a gift to Oxford mean?

Teraz si predstavte, že by ste mali svojej univerzite vrátiť službu, ktorú vám urobila ona. Alebo ešte čosi “bláznivejšie”. Darovať peniaze. Na chod. Na podporu ďalšej generácie študentov. U nás niečo medzi komédiou a hororom, v zahraničí bežná známka kvality. Alumni Association of the University of Michigan založila štipendijný fond LEAD Scholars Program pre 4-ročnú podporu študentov univerzity. Aby sa na ňu mohli dostať tí, ktorí zosobňujú angažovanosť, líderstvo, rôznorodosť a excelenciu. A škola získala naozaj najlepších študentov, nielen tých, ktorí si vzdelanie môžu dovoliť.

Mnohokrát sa z absolventov stávajú filantropi akademických programov či univerzitných klubov. Absolvent University of Hawaii Jay Shidler, dnes úspešný realitný magnát, daroval jednoducho svojej alma mater 69 miliónov dolárov…

Realita od Slovenska vzdialená na svetelné roky. A je to v poriadku. Kým budeme chcieť od alumni vrátiť späť službu, ktorú jej školy a univerzity dajú, musia im ju najprv poskytnúť…

“Najväčšia challenge pre nás bola z niekoľkých čiastkových problémov zhmotniť nosnú ideu, ktorá by zlepšila akadémiu. Za najväčší problém sme nakoniec identifikovali komunikáciu akadémie, ktorá sa nezameriava na jednotlivé segmenty trhu, ale berie ho ako jeden veľký segment. 
— Martin Homola, študent NLA, junior konzultant Pricewise & člen Consulting Club Bratislava. Získal so svojim tímom druhé miesto pri riešení témy “Hiring najlepších mladých talentov”.

Sobota, 8. hodín ráno. Nezaspi a nepremeškaj šancu zmeniť tvoje šance na vzdelanie.

Predstav si v jednom tíme človeka zodpovedného za key clients jedného z najznámejších slovenských startupov, ktorého služby využíva Uber, Netflix či airbnb. Človeka, ktorý pomáhal zabezpečovať sli.do na konferenciách ako World of Busines Ideas či SXSW. K nemu pridaj špičkového konzultanta z Accenture, Campaign špecialistu Orange-u, COO spoločnosti Cellence, orientujúcej sa na hernú analytiku. Nezabudni na študenta, ktorý reprezentoval Slovensko na International Case Study KPMG v Dubaji. Predstav si, že k nim pridáš ďalších takých “podobných”. Aké nápady môžu vzniknúť? Slovensko-svetové.

Reč je len o pár alumni, ktorí popri práci našli čas a prišli na prvý Nexteria Leadership Academy Hackathon. Týmto zdravím Barboru, Izabelu, Simonu, Andrea, Jakuba, Martina, Michala a Ota.

Pre nás organizátorov to bol skvelý bonus navyše, ktorý zlepšil nielen atmosféru, ale ovplyvnil výrazne aj študentské nápady. Okrem alumni tímu sa sformovalo 9 študentských a ich úlohou počas celej soboty bolo riešiť ako zlepšiť ich šance na vzdelanie a šance nášho Slovenska na otvorených lídrov v politike, firmách, startupoch aj neziskovkách. Zadanie znelo, vylepši Nexteria Leadership Academy, aby mala väčší impact. Riešili témy ako

  • hiring najlepších mladých talentov
  • ako merať, zlepšovať a komunikovať pozitívny impact Nexterie
  • adaptačný proces nových študentov
  • technický a logistický support Nexterie
  • ako vylepšiť obsah prednášoch, workshopov, praktických projektov v partnerských firmách
  • ako nastaviť a odpromovať to, že akadémia je pre všetkých vďaka našim štipendiám

Študenti sami identifikovali, čo nefunguje alebo čo naopak áno a zaslúži si škálovanie. Navrhli, ako by to uchopili a aj zdroje, ktoré by k tomu potrebovali. Jasné, že návrhy neboli 100% , no za doslova pár hodín sa vygenerovalo množstvo nápadov a 10 ucelených konceptov pre ich riešenia. Študenti sa zase naučili čosi o tom, aké to je “nehejtovať, ale navrhovať riešenie” a aké ešte ťažšie je ich preklopiť do skutočnosti s budgetom a kapacitami, ktoré máš v reálnom svete.

Hackathon bol super, hlavne z toho hľadiska, že sa s našimi nápadmi plánuje ďalej pracovať. Síce vstať v sobotu ráno o 7 bolo dosť, dosť náročné, v Nexterii som ešte zlý deň nezažila a vedela som, že to nebude inak ani tentokrát. Najviac mi dal pohľad na to, ako dizajnovať myšlienky, ako ich zhmotniť do riešenia za krátky čas.”
Karin Borbéliová, študenka NLA, študuje Medzinárodné vzťahy a zaujíma sa o brand management. Získala so svojim tímom druhé miesto pri riešení témy Hiring najlepších mladých talentov.

To, čo nikto z nás nečakal, teda aspoň nie v takej miere, bola túžba samotných študentov spoznávať alumni komunitu a prepájať ju s aktuálnym dianím na akadémii. Nech išlo o akúkoľvek tému z vyššie zadaných, najčastejšie skloňované slová boli network, prepojenie, sila kontaktov, skvelí lídri, ktorí z Nexterie už vzišli.

Študenti volili najlepšie riešenie medzi sebou. A ktoré to boli? Na druhom mieste nechali ročenku našich absolventov po vzore tých najlepších univerzít ako Yale či Harvard, ktorá by mala pomôcť v hiringu nových talentov. Ukazovala by najmä rôznorodosť zamerania našich študentov a to, že kvalitných lídrov je treba naozaj v každej oblasti.

Víťazom sa stal nápad alumni komunity — platforma, ktorá bude našich absolventov spájať pri rôznych aktivitách, ktoré budú mať pre spoločnosť pridanú hodnotu. V nej si aj ty budeš môcť prezrieť, kde všade už impact Nexterie nájdeš.

Sila networku je výrazná a na hackathone sme si potvrdili, ako veľmi. S týmito aj ďalšími nápadmi chceme ďalej pracovať a veríme, že niektoré z nich sa nám podarí s pomocou našich študentov pretaviť v častiach či celku aj do reality.

A o tom, akú silnú máme alumni komunitu bude vedieť aj verejnosť.

My si jej cenu uvedomujeme, bez alumni hlásiacich sa k našej akadémii sa náš impact ďaleko nedostane.

Preto ďakujeme, všetkým, ktorí ste minulý víkend prišli. Absolventom, študentom, tímu Nexterie aj obľúbenému partnerovi hackathonu Slido za skvelú sobotu, ktorá všetkých opäť posunula bližšie k tomuto cieľu.

Dúfam, že ste sa bavili.

by Baška Klimek

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Nexteria’s story.