Tolga’dan Notlar
Published in

Tolga’dan Notlar

Bir İnsan Kaç Kez Ölebilir?

Çok basit bir fikirden yola çıkan hikayelere bayılırım. Tüm kurgu bu basit fikrin üzerine yapılandırılır. Sayfalar ilerledikçe hikaye derinleşir, karakterler hakkında daha çok bilgi ediniriz, olay kurgusu karmaşıklaşabilir, vb. Ancak o basitlik hep kitabın içerisindedir. Karelerin ya da kelimelerin arasında size kendi gösterir ve her tatlı bir gülümseme bırakır yüzünüzde. Bunu cazcıların müzik yapma biçimine benzetirim hep. Güzel bir melodi çalıp kalbinizi çalar bu cazcılar. Sonra başlarlar o tema üzerinden takılmaya, başka başka diyarlarda dolaşmaya. Sonra arada bir muziplik yaparcasına o güzel melodiyi hatırlatırlar size. Sanki “Unutma, tüm dinlediğin bu notaların nedeni, başlangıç noktası bu melodi” derler. Sonra yine başlarlar başka diyarlarda gezinmeye.

Uzun zamandır bu basitliği yakaladığım bir hikaye okumadım. Ta ki bu kitap ile karşılaşıncaya kadar. Ölüm ilanları yazan bir karakterin mesleğinin üzerine bu kadar etkileyici bir hikaye ortaya çıkarmak karşısında yapılacak tek bir şey var: Saygıyla eğilmek.

Hikayemiz Güney Amerika’da geçiyor, çoğu zaman Brezilya’da. Fonda harika görüntüler eşlik ediyor bize. Bu güzellikler hikayenin gelip de boğanıza bir yumruk gibi oturmasına engel olmuyor. Bazen kendimi her yeni bölüm başladığında “Yine mi? Artık dayanamayacağım” derken buluyorum. İşte o noktada da bütün hikayenin üzerine oturduğu o basitliğin güzelliği düşüyor zihnime ve keyifle devam ediyorum bu sefer neler olacağını, hangi diyarlara sürükleneceğimizi merak ederek. Zaten bu duraksamalar çok kısa sürüyor; galiba en hızlı şekilde okuyup bitirdiğim kitap ile karşı karşıyayım. Gerçi çizgi romanlar hiçbir zaman bir kerede okunmaz, birkaç kere okumanız hatta bazen okumadan sadece çizimlerin güzelliğine bırakarak sayfalarda gezinmenizi de bekler.

Bir yandan hayatınızı nasıl yaşadığınızı, zamanını nasıl geçirdiğinizi sorgulatacak bir kitap. Aynı zamanda da sıradan insanın sıradan hayatının içerisinde olan ama dikkatli bakılmadıkça fark edilmeyen gizemlerin arasında kendinizi bulacağınız bir kitap.

Bu kitap hakkında daha çok şey yazabilirim. Ancak konuştukça detayları yazacağımdan korkuyorum. Kesinlikle elinize aldığınızda bilinmezliklerle başlamanızı tercih ederim. Yine de kendimi tutamayıp diğer yazılarıma göre çok daha fazla görsel paylaşıyorum kitaptan :)

Yaşamayı kutsamak bu olsa gerek…

Buraya kadar kitabın adından bahsetmemiş olduğumu şimdi fark ettim. Fábio Moon ve Gabriel Má ortaklığı ile hazırlanmış ve Çizgi Düşler tarafından yayınlanmış kitabın adı güngezgini. On bölümden oluşan kitap önce 10 ayrı fasikül halinde bölüm bölüm yayınlanmış, sonra kitaplaştırılmış. Biraz araştırma yaptıkça bu ikilinin çok uzun zamandır birlikte çalıştığı ve çizgi roman dünyası için oldukça önemli karakterler olduklarını da öğrendim.

Kitabın sonunda birçok güzellik sizleri bekliyor: Karakterlerin farklı çizimleri, hikayeyi yaratanların kitapla ilgili düşünceleri, Sevin Okyay ve Yekta Kopan’ın kitapla ilgili düşünceleri. Bir yandan da Fábio ve Gabriel’in kahvelerini ne şekilde içmeyi sevdiklerini de öğreniyorsunuz :)

Tolga Dizmen

28 Haziran 2016, Beşiktaş

Paylaş, Dağıt, ‘Remix’le: Yazının telif hakları bölümünde göreceğiniz şartlara uyarak yazımı kullanabilirsiniz. Yayıncı kuruluşun izni ile kullandığım görseller için ise sizlerin de aynı şeyi yapmasını öneririm.

Yazımı beğendiyseniz buralarda bir yerde :) göreceğiniz ‘kalp’ ikonunu tıklayabilir ya da yazımı paylaşabilirsiniz.

--

--

--

Kripto, çizgi roman, girişimcilik, vs. İlgimi çeken konular hakkında yazdığım notlar. Öğrendiklerimi unutmamak için bir çaba diğer yandan da: Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Tolga Dizmen

Tolga Dizmen

A facilitator that helps brings new ideas to life: Mentor, consultant. Working with entrepreneurs to help them thrive. Explorer of Blockchain, DeFi and DAO.

More from Medium

Colawork Slack App version 2.0 Update Notice

Zoe Yan: Ultracold Polar Molecules

Educating the Masses About Encryption

Gigaspaces XAP multi site replication