Tolga’dan Notlar
Published in

Tolga’dan Notlar

Gerçeğin Tiyatrosu

“Merhaba” dedim. Bir plak şirketinden birilerinin beni aramasına bir anlam veremedim.

“Evet. Neyse. Sanatçılarımdan biri senin büyük bir hayranın. Şey, hepimiz senin büyük hayranlarınız. Sandman, falan. Asistanım, Jason, senin koca bir hayranın.”

“Bu çok hoş.”

“Evet. Neyse, dediğim gibi. Sözünü ettiğim sanatçı. Bir konsept albüm yapacak.”

“Ve?”

“Şey, sanatçıyla konsept üzerinde çalışıp çalışmayacağını merak ediyorduk. İlgilenir misin?”

“Kimden söz ediyoruz?”

“Şey, biraz gizli. Ama Alice Cooper.”

Bir bankacı olduğunuzu düşünün. Telefondaki kişi “Alice Cooper sizin şubede hesap açtırmak istiyor.” deyiversin. Berber dükkanında çırak olduğunuzu düşünün. İçeriye Alice Cooper girsin. Bankacı ya da berber çırağı olsanız, bu diyaloglar bile kendi başına süper havalı olmaya yetecekken bir yazar “Alice Cooper sizinle konsept albümünde çalışmak istiyor” diye telefon alıyor. Olaya bak. Kızını çizgi roman yazarlarına vermek istemeyen ebeveynlere kapak olsun.

Yukarıdaki bu güzel olayı yaşayan kişi Neil Gaiman. Gerçekten de Alice Cooper’ın Lost in America albümünün konsepti için birlikte çalışıyorlar, beraber hikayeler yazıyorlar. Sonrasında bu birlikteliği yine hikayesini birlikte yazdıkları bir çizgi romanla taçlandırıyorlar. Neil abimiz yetmezmiş gibi albümün ve çizgi romanın tanıtım turnesine Alice Cooper ile birlikte çıkıyor, sahne arkasında onunla takılıyor, vs…

Cadılar Bayramı’nın hemen öncesi. Detroit. Alice Cooper’ın işletmecisi, başrol oyuncusu, anlatıcısı olduğu Gerçeğin Tiyatrosu. Bir ölüler diyarı.

Ortaokul yıllarında bir velet. Steven. Sevmese de annesinin yaptığı haşlanmış brokoliyi yemek zorunda olan, arkadaşlarının dandik şakaları ile uğraşan ve artık Cadılar Bayramı’nda kostüm giyip ortalıkta dolaşmayı çocukça bulan bir ergen.

Gerçeğin Tiyatrosu’nda karşımıza çıkan diğer karakter. Mercy. Merhametin simgesi melekler diyarından mı yoksa şehvetin temsilcisi şeytanın kullarından mı olduğu anlaşılamayan bir tanrıça.

Üç ana karakterin çevresinde dönen olağanüstü hikayeler. Arka planda Faust. Ölümsüzlük. İyilik, kötülük. Şeytan.

Yaptığım okumalarda bu tip çizgi romanlara çok zaman ayırmıyorum açıkçası. Ancak Alice Cooper olayın içerisinde olduğu için ve aynı zamanda yazar, çizer, kaligrafi ekibi çok iyi olduğu için bir bakmaya değer demiştim; acayip sardı.

Kitap ülkemizde Marmara Çizgi tarafından Temmuz 2015’te yayınlanmış. Kitapta Neil Gaiman’ın Alice Cooper’a projeyle ilgili olarak yazdığı ilk mektup, metnin orijinal taslağı ve senaryo gibi güzel eklemeler var. Meraklıları için çok keyifli olacağına eminim.

Bir yandan da bir çizgi romandan Alice Cooper hakkında bir şeyler öğrenmek de ilginç oldu açıkçası. Albümün ve çizgi romanın kapağını çizen Michael Zulli’nin yazdığı sonsözde bahsettikleri de oldukça ilgimi çekti: “Şimdi, Şovmen’in (yani Alice Cooper’ın sahnedeki hali), yaşayan, nefes alan, her-sabah-pantolonunu-giyen Alice Cooper’a çok da benzemediğini söylediğimde, bana inanmalısınız. Bence bu yüzden sahnedeki canavar yirmi yedi yaşında, bir otel odasında, kendi kusmuğunda boğularak ölmedi.”

Şovmen’in güzel dilekleri ile bitirelim:

Tolga Dizmen

Beşiktaş, 6 Nisan 2016

Paylaş, Dağıt, ‘Remix’le: Yazının telif hakları bölümünde göreceğiniz şartlara uyarak yazımı kullanabilirsiniz. Yayıncı kuruluşun izni ile kullandığım görseller için ise sizlerin de aynı şeyi yapmasını öneririm.

Yazımı beğendiyseniz buralarda bir yerde :) göreceğiniz ‘kalp’ ikonunu tıklayabilir ya da yazımı paylaşabilirsiniz.

--

--

--

Kripto, çizgi roman, girişimcilik, vs. İlgimi çeken konular hakkında yazdığım notlar. Öğrendiklerimi unutmamak için bir çaba diğer yandan da: Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Tolga Dizmen

Tolga Dizmen

A facilitator that helps brings new ideas to life: Mentor, consultant. Working with entrepreneurs to help them thrive. Explorer of Blockchain, DeFi and DAO.

More from Medium

CS373 SPRING 2022: John Mackie

CS373 Spring 2022: Vijay Kiran Vuyyuru

How version control can save your life?