Tolga’dan Notlar
Published in

Tolga’dan Notlar

Saykodelik Bilim Kurgu Yollarında

Kitaplar hakkında yazdığımı bu yazımı hazırlarken fark ettim :) Kitaplar ya da mesela filmler hakkında yazıyorsanız filmin ya da kitabın barındırdığı hikaye hakkında da sözler ediyorsunuz demektir. Bu kavramın bir de adı var: spoiler. Karşılığına baktım hava deflektörü, hız kesici kanat gibi tabirler vardı. En iyisi spoiler kelimesi ile devam etmek.

Efenim bu yazı bir çizgi roman kitabı hakkında olduğu için -elimden geldiğince kendimi tutsam da- yazımın eser miktarda spoiler içerdiğini iletmek durumundayım.

Kitabımızın ismi Patience. 2016 yılında yayınlandı. Çok hızlı bir şekilde Türkçeleştirilip Karakarga Yayınları tarafından basıldı. Kitap ismini hikayedeki ana karakterlerden birisinden alıyor.

İlk yazılarımı yazarken ki ruh halimden farklı bir haldeyim şu anda. İlk iki kitabı heyecanla yazmıştım, her iki kitap ile ilgili her şeye bayılmıştım; adeta kelimeler parmaklarımdan dökülmek için birbirini iterek koşturuyordu. Şimdi ise ikircikli bir ruh halindeyim. Kitabın beğendiğim yönleri az olduğu için değil ki aksine severek okudum. Yine de tam içime sinmeyen bazı şeyler var. Kitap ilerledikçe ikircikli halimin azaldığını da itiraf edeyim…

Öncelikle kitabın bu kadar çabuk dilimize kazandırılması harikulade. Sırf bu bile kitabı sevmeye yetebilir. Kitabın baskısı çok güzel, kağıdının dokusu pek kıyak. Bambaşka bir dünyadan parlayan, sanki bir rüya alemi tasvir ediliyormuşçasına parıldayan renkli bir kitap elimde tuttuğum.

Hikaye ufak tefek dertleri olan bir çiftin bebekleri olacağını öğrenmesi ile başlıyor ve belli bir süre bu çizgide devam ediyor. Kitabın renkliliği ile bu başlangıcı birleştirince biraz içi boş bir hikaye mi yoksa diye sormaya başlıyor insan ta ki çiftimizin hatun olanı, hikayenin ana karakterlerinden Patience evde ölü bulunana kadar. Bu renklilikten bu sertlik nasıl çıktı diye düşünürken buluyor insan kendini. Bir de üzerine çiftimizin erkek olanı zamanda yolculuk yapmaya başlayınca hikaye hiç beklenmedik bir hal alıyor.

Döngüsel bir zaman akışı olabilir mi?

Geçmişe gidip, zamanın akışına müdahale etmeye başlarsak bu geleceği nasıl etkiler? Bilim adamlarının bugünlerde geleceğin de geçmişi etkilediği yönündeki tezlerini duymaya başlamış olsak bile hala bu sorular yakıcılığını koruyor. Geçmişteki hikayemize dahil olursak artık şu anki ben ile geçmişe müdahale eden ben arasındaki sınırlar ortadan kalkmaya başlamaz mı? Akış artık geçmiş ve gelecek olarak ikiye ayrılamaz hale gelmez mi? Kitabın sonunda hikayenin başına dönmüş olmamız biraz da bu yüzden galiba…

Kitabın tanıtımını okurken benim renklilik dediğime birilerinin saykodelik dediğini fark ediyorum. Galiba daha havalı. İşte karşınızda derin bir aşkı barındıran, saykodelik bir bilim kurgu!

Kitabın yazarı, çizgi roman sanatçısı Daniel Clowes hakkında biraz okuyorum. 1961 doğumlu. Oldukça güzel işler çıkarmış. İki binli yılların başında yaptığı işlerle popülerlik kazanmış, yazdığı Ghost World ile En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar’a aday gösterilmiş. Bu arada Ghost World kitabının okunmak için bekleyenler arasında olduğunu fark ediyorum. Bir ara ona da sıra gelecek.

Kitabı almak isterseniz kitapçılardaki fiyatının neredeyse yarısına Karakarga Yayınları’nın web sitesinden bulabilirsiniz.

Tolga Dizmen

Beşiktaş, 13 Haziran 2016

Paylaş, Dağıt, ‘Remix’le: Yazının telif hakları bölümünde göreceğiniz şartlara uyarak yazımı kullanabilirsiniz. Yayıncı kuruluşun izni ile kullandığım görseller için ise sizlerin de aynı şeyi yapmasını öneririm.

Yazımı beğendiyseniz buralarda bir yerde :) göreceğiniz ‘kalp’ ikonunu tıklayabilir ya da yazımı paylaşabilirsiniz.

--

--

--

Kripto, çizgi roman, girişimcilik, vs. İlgimi çeken konular hakkında yazdığım notlar. Öğrendiklerimi unutmamak için bir çaba diğer yandan da: Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Tolga Dizmen

Tolga Dizmen

A facilitator that helps brings new ideas to life: Mentor, consultant. Working with entrepreneurs to help them thrive. Explorer of Blockchain, DeFi and DAO.

More from Medium

Functions of the Press/The Post Reflection

Important notes about working with Unity Netcode

[Reasons and Solutions] Wi-Fi Certificate Error on Windows

6 things what I really like in Sitecore SXA + useful links