Futbol tarihinde niceleri vardır ama, *yeteneğin* onore edildiği en güncel iki örneği paylaşıyorum aşağıda.

Bilic, yıldız futbolcusu Payet için;

“Onun (Payet) bizim için önemini tarif etmek için şiir dersleri almalıyım.”

Pep, genç yıldız Alaba için;

“Alaba, bir Bayern Münih efsanesi olma yolunda.”

Ve Vitor Pereira’nın, puan kaybedilen Bursaspor deplasmanı ardından aldığı Van Persie sorusuna cevabından bir pasaj;

“Benim 20 futbolcum var. Formayı hak eden alır.”

Bilic ve Pep’i karakter değil, tavır örneği olarak veriyorum. Mutlaka ikisinin de tasvip edilmeyen tavırları olmuştur. Mesela Pep’in her futbolcusu ile ilişkisinin iyi olduğunu söyleyemeyiz. Ama yukarıdaki tavırları doğru birer örnektir.

Yukarıda üç yaklaşım var. İlk ikisi birbirine benzeyen, övgüyü hak eden yeteneklerin kamuya açık bir şekilde takdir edildiği; sonuncusu ise tersine, futbol geçmişi ve yetenekleri ilk iki örnekteki futbolculardan fazla övgüyü hak eden bir futbolcunun tüm takım siper edilerek eleştirilmesi.

“Benim 20 futbolcum var” ve “Formayı hak eden alır” söylemleri yanlış değil. Ama kullanıldığı yer, takım ve forma adaleti siper alınarak ego savaşı verdiğin bir futbolcuya karşı mevzi kazanmaktan başka birşey değil. Bir diğer tabirle demagoji. Bizatihi böyle yapılır işte demagoji. Yanlış olmayan söylemleri ve hatta kalıpları, işine geldiği şekilde kullanma sanatı. Her muhabbete giden atasözleri gibi. Peşinden “E adam yanlış mı söylüyor?” nidaları.

Soruyorum size; Van Persie sorusuna onu onore edecek bir cevap verse teknik direktör, takımın geri kalanı bunu hakaret olarak mı algılar? Morali mi bozulur? Kendini değersiz mi hisseder? Hoş, bu cevabı verebilecek kişi, işi bu noktaya zaten getirmezdi değil mi?

Bir sorum daha var. Şimdi West Ham ve Bayern Münih’li futbolcular hangi ruh halindelerdir acaba? Payet ve Alaba’nın teknik direktörleri tarafından övülmesi onurlarına mı dokunmuştur? Yoksa onlar da hocaları ile aynı hisleri mi besliyorlardır? Yani aslında iyiyi övmek ve örnek göstermek, bir oyuncu grubunu motive etmek için daha mantıklı bir yol değil midir?

Ben Van Persie’nin oynayıp oynamamasına takılmıyorum. Takım iyi oynuyorsa, Van Persie yerine oynayan oyuncu gereğini yapıyorsa, Hollandalı’nın performansını ve yeteneğini saha içinde aramıyorsak, bir yere kadar teknik direktöre hak verebilirim. Ben iletişimin derdindeyim. Yukarıda küçük bir örneğini paylaştığım iletişim hatalarını eleştiriyorum. İster -bilmediğimiz şekilde- futbolcu saygısızlık yapıyor olsun, ister Hoca teknik sebeplerle oynatmamakta yerden göğe haklı olsun, Vitor Pereira’nın tavrı gemiyi limana taşıma kaygısı duyan bir tavır değil, duygusal ve egosundan besleniyor. Zira “Ben 20 futbolcuyu düşünüyorum” diyen, bir ara “Sadece 2 forvet oyuncum var” diye hayıflanan bir lider, sezonun belirleyici son düzlüğünde mental olarak tek forvete kalma riskini almaz. Üstelik Fernandao’daki düşüşün sebebi de bu belirsizlik ve tezahürü gerginlik. Yani elinde tek kalan golcüden de iletişim hataları nedeniyle verim alamıyor Pereira. Ve Fenerbahçe; biri Van Persie, diğeri geçen yılın gol kralı olan 2 golcü varken, varlık içinde yokluk çekiyor acı bir şekilde.

Sezona başladığımız noktadan iyi bir yerdeyiz. Takımın birçok açıdan iyi yerlere geldiğini ve daha da potansiyeli olduğunu Lokomotif Moskova maçında gördük. Belki Beşiktaş’ı da sürklase edecek bu takım. Ama kötü bir anı canlanıyor işte tam da burada. Bir Daum hayranı olarak, yaptığı tarihi hatayı hatırlatacağım. Biz 2006 yılında ligin son düzlüğünde, o yıl şampiyon olan Galatasaray’ı 4–0 yendik arkadaşlar. 3 topumuz da direkten döndü. 35 pasla gol attık. Ama şampiyonluk maçımızın gündemi “Nobre mi Anelka mı?” idi. Tercih Nobre oldu. Anelka ile başlasa ne olurdu hiçbirimiz bilemeyeceğiz. Ama sorumluluk verilen, motive edilen, yeteneği kürsüye çıkarılan yıldızların neler yapabileceklerine defalarca şahit oldum.

Ben Daum olsam; “Bizi şampiyon yap Nicolas!” derdim.

Ben Pereira olsam; “Formayı al ve bizi şampiyon yap Robin!” derim.

Ve bana inanın, buna o siper ettiği kadroda tek bir kişi itiraz etmez. Çünkü o da bilir, kim bizi şampiyon yapabilir.