Kuidas veebileht tulu teenima panna?

Veebilehed on muutunud asendamatuks kanaliks ettevõtete tutvustamisel, uute töötajate värbamisel ja toodete-teenuste müümisel. Veebileht võib kas ettevõtte äri kasvatada või vastupidi, pidurdada. Kuidas siis luua veebilehte, mis tulu teenib?

NOPE Creative
NOPE Creative
5 min readAug 19, 2020

--

Sageli alahinnatakse veebilehe kujunduse ja tehnilise kvaliteedi tähtsust, kuigi reaalsuses on tegu üliolulise teguriga nähtavuse ja müügi suurendamisel. Hästi tehtud ja kindla fookusega veebileht aitab suurendada ettevõtte nähtavust, tõsta müüki ja tuua kasulikke kontakte. Kehvasti tehtud veebileht parimal juhul ei tee midagi, halvemal juhul aga toob kahju, näiteks olukorras kus leht ei tööta, ei mõju usaldusväärselt või ei ole hea kasutajakogemusega ning klient läheb seetõttu teise pakkuja lehele.

Olgu ettevõtte tegevusvaldkond milline tahes, kuid läbimõeldud sisu, ettevõtmise strateegiat toetav disain ja tõrgeteta toimiv funktsionaalsus tõstavad iga ettevõtte usalduskrediiti. Veebilehe puhul ongi võtmetähtsusega see, kas ettevõtjal on valmisolek investeerida veebilehte kui müügi- ja turunduskanalisse, tehes lehel vastavalt turu tagasisidele edasiarendusi ning tootes kvaliteetset sisu. Veebileht peab ajas arenema ja järjest uutele tingimustele vastama — täpselt nii nagu ettevõtte ärigi.

Tulu teeniva veebilehe loomine pole tegelikult suur saladus, küll aga eeldab teadlikku protsessi: mõista klienti ja iseennast > kaasa tegudele õiged inimesed > hinda tulemust ja itereeri. Sisuliselt ongi tulu teeniva veebilehe nipp fookuse leidmises.

#1 Kliendi mõistmine on tulusa digiprojekti võti

Hästi lühidalt öelduna on ju eesmärgiks luua veebileht, mis toetaks ettevõtte äritegevust. See tähendab, et veebilehe…

  • disain toetab kliendi tegevust/juhib kliendi teekonda
  • tehniline lahendus töötab igast asendist
  • sisu kõnetab nii klienti kui otsingumootorit
  • tegevusplaan sisaldab valmisolekut täiendada veebilehte vastavalt turu tagasisidele
Energeetikavaldkonna ettevõte Elblox’i veebilehe loomisel tegime esmalt selgeks, kes on lehe sihtgrupid ja missugust sisu nad vajavad.

Veebilehe loomisel on muidugi palju nüansse ning kõiki me selles jutus välja tuua ei jõuagi — samal teemal antud seminarides on isegi mitmest tunnist väheks jäänud. Küll aga lühidalt öelduna on tarvis mõista, kes on sinu klient ja mida ta tahab? Ainult siis, kui mõistad, mida klient ootab, saad seda pakkuda. Tarvis läheb kamaluga empaatiat ning oskust küsida õigeid küsimusi. Vaja on teada mustmiljon asja, neist esmalt:

  • ‘’Kes on peamine klient, keda veebilehele ootame?’’
  • ‘’Mis infot vajab uus kontakt, kes pole veel klient?’’
  • ‘’Mis infot otsib juba olemasolev klient?’’
  • ‘’Mis eesmärki veebileht täidab ja kuidas see peab meie äri toetama?’’
Bauhubi veebilahenduse loomisel oli võtmetähtsusega ettevõtte äriliste vajaduste mõistmine.

#2 Mida ettevõte vajab?

Kliendi tundmisega samaväärselt oluline on ka iseenda mõistmine. Aastad sektoris töötamist on näidanud, et vahel on kliendipersoonad pea täiuseni viimistletud, kuid ettevõtte enda strateegilised eesmärgid nii lähi- kui kaugtulevikus aga sõnastamata jäänud. Selliselt aga on raske seada veebilehele kindlaid eesmärke, kuna selle roll ettevõtte edu saavutamisel on ähmane. Ilma eesmärgita aga on keerukas luua head lahendust.

Selleks, et veebileht töötaks ettevõtte huvidega kooskõlas, küsi alustuseks:

  • mis rolli veebileht ettevõtte turundus ja/või müügiplaanis peaks täitma?
  • mis tulemusi oodatakse veebilehelt, näiteks kvartali, poole aasta, aasta pärast?
  • milline on võimalus ja valmisolek tegeleda majasiseselt veebilehe pideva kaasajastamisega (kindlal perioodil)?
  • kuhu paigutub veebileht ettevõtte üldises tööprotsessis (mis tegevuste ja protsessidega on veebileht seotud)?

Kui on teada kliendi huvid ning ettevõtte huvid, on olemas ka kotkapilgu ülevaade sellest, mis ootuseid veebileht peab täitma ning millised ettevõtte tegevused koonduvad veebilehele. Kui on sõnastatud kindlad ootused, on võimalik ka ehitada neile vastav veebileht, mis toetaks sõnastatud eesmärke, sõnumeid ning tegevusi.

#3 Kaasa õiged inimesed (kohe alguses)

Kui veebilehe tegemiseks endal disainereid ei ole ning andekaid sugulasi pole võtta, aitavad hädast välja disaini- ja arendusbürood. Seda nii siis, kui veebileht tuleb nullist teha kui juba olemasoleva veebi parandamisel. Välise jõu kaasamist ei tasu peljata, kuna partner võib alguses kasvõi aidata mõelda välja peamised fookuspunktid, sõnastada funktsionaalsed eesmärgid ning nõustada edasise protsessi osas. Sealt edasi on võimalik liikuda ka etapiti, tehes esmalt kõige olulisemad ning samas kõige suuremat võitu toovad sammud; lisaarendusi saab alati ka hiljem teha.

Enamasti küsivad ettevõtted endale uut veebi arendades mitmelt erinevalt agentuurilt pakkumisi. Meie soovitus on alati enne pakkumise küsimist mõelda läbi ülal toodud küsimused ehk nii enda ärilised eesmärgid ja ootused uuele veebile kui kliendi ootused, mida veebileht peaks katma. Disainipartneriga minnakse mõistagi alati ka täpsemaks, kuid pakkumise küsimisel on see alati heaks lisainfoks, mis aitab ka täpsemaid pakkumisi saada. Selliselt väheneb ka oht, et umbmäärase pakkumise tõttu tekib möödarääkimine lõpliku lahenduse tulemuse osas.

Elektriteatri veebileht muutub koos klientide ootuste ja kino vajadustega.

#4 Itereeri, hinda, itereeri

Veebileht on nagu müügiesindus, mida peab aeg-ajalt hooldama ja värskendama. Veelgi enam — edukad veebilehed uuenevad pidevalt väikeste ampsude kaupa, kuna konkurendid ei maga ning klientide ootused muutuvad ajas. Itereerimine on aga teadlik protsess, mis eeldab ühelt poolt veebilehele seatud kindlaid eesmärke (millele vastavust kontrollida ajas), teisalt valmisolekut investeerida täiendusteks, et eesmärke paremini täita. Investeering tasub aga hästi tehtud lahenduse puhul enamasti alati tagasi. Itereerimine tähendabki ei midagi muud kui veebilehe tulemuslikkuse hindamist vastavalt seatud eesmärkidele ning sellest lähtuvalt uuenduste tegemist. Ka siin saab õige meeskond aidata leida viise, kuidas veebi aina paremaks ja tootlikumaks muuta. Ka ettevõte ise peaks tulema aeg-ajalt tagasi enda eesmärkide juurde ning vaatama, kas veebileht täidab ootuseid. Kui vastus on ‘’ei!’’, tuleb mõelda edasi ja parandada, mis vaja.

Kokkuvõtteks

Tulusa veebilehe taga on teadlik protsess, milles on kindlad ootused, kliendi soovidega arvestamine ja valmisolek ajas muutuda ja täieneda. Protsessi eelduseks on eesmärkide ja fookuse sõnastamine ning tulemuste kontrollimine teatud aja tagant.

Oma mõtted ja kogemuse noppisid artikliks NOPE Creative projektijuhid Kristel-Maria Kadajane ja Evelin Donner. Kui soovid veebiteemadel küsida nõu, siis kirjuta meile julgelt aadressile info@nope.ee. Parem veel — tule meile külla ja arutame juba kohvitassi taga edasi.

--

--

NOPE Creative
NOPE Creative

Estonian-based design company focused on web/graphic design. www.nope.ee