Macenta Beans — südamelähedane kohv kaugelt Guineast

Hinnaline Robusta, suured unistused ja Eesti disain. Lugu sellest, kuidas disain aitas kogukonda luua

Evelin Donner
NOPE Creative
5 min readSep 2, 2020

--

Disainivaldkonnas töötades võib vahel tabada kahtlus — kas meie töö ikka muudab maailma paremaks? Macenta Beansi projekt näitas, et muudab küll. Ja seda mitte ainult lihvitud heaoluühiskonnas vaid sõna otseses mõttes igas maailma nurgas — näiteks Guineas, kus just disain oli vahendiks, et anda tugevam hääl ideele, mille eesmärk on kohalikele kohviistandustele õiglase hinna ning kaasaegse tehnoloogia võimaldamine.

Väikese tiimi suured unistused

NOPE koostöö Macenta Beans tiimiga sai alguse tegelikult Berliinist, kui nende eestlannast turundusjuht kodumaiste disainiagentuuride veebilehti sirvides NOPE avastas. Juba esimese videokoosoleku järel oli selge, et sellest tuleb viljakas ning inspireeriv partnerlus, sedavõrd muljetavaldav oli meile selle väikese tiimi suur missioon tuua Macenta Robusta istandused välja lõppematust nõiaringist.

Robusta on kohvisort, mis kogub järjest enam tuntust harjumuspärase Arabica kõrval ning on muutunud populaarseks trendijoogiks kohvisõprade seas.
Macenta asub Guineas, mis on maailma üks vaesemaid riike. Macenta piirkond paikneb sügaval Guinea sisemaal ning olelusvõitlus on seal eriti karm. Näiteks on elekter olemas ainult õhtuti seitsmest südaööni, puuduvad poed, kus täiendada elementaarseid varusid ning paraku ka sissetulek, mille eest neid täiendada. Macenta Beans moodustati, et seda kõike muuta.

Macenta — ülim vaesus varanduse hunnikul

Looduslikult on Macentas ideaalsed tingimused Robusta kohvi kasvatamiseks ning suurem osa kohalikest sellega tegelebki. Just Macentas kasvatatud Robusta on saanud vaatamata algelistele töötlemismeetoditele ootamatult kõrged kvaliteedihinnangud. Siiski ei teeni kohalik kohvifarmer oma kuldaväärt saagilt praktiliselt midagi. Kasumi sööb pikk väärtusahel ja puudu on vajalik tehnoloogia, et farmerite tööd lihtsustada, tooraine kvaliteeti tõsta ning koguseid suurendada. Edasimüügiks vajalik uba on seni kohvikirsist kätte saadud näiteks isetekkelisel hõõrdemeetodil — kohvikirsid laotakse kõvale teepinnasele ning oodatakse siis, kuni autod neist üle sõidavad. See primitiivne meetod vähendab kordades saadavaid koguseid, samas kui selleks ette nähtud tootmispark võimaldaks Macentas kasvanud Robustal saavutada kvaliteedi osas maailma tipptaseme.

Projekti asutaja, Mamy Dioubaté, on ise põline macentalane, kes kustutas oma teadmistejanu erinevais maailma paigus, õppides kohvi kasvatamise ja töötlemise kohta kõike. Nüüd on ta valmis need teadmised enda kodukandi hüvanguks rakendama. Unistusest sai realistlik plaan kui Mamy asutas ettevõtte Macenta Beans. Ettevõte vajas enda missiooni toetuseks tugevat ja äratuntavat brändi, eelkõige just Crowdfunding ürituste edukaks läbiviimiseks Euroopas. Loodav identiteet pidi endas kandma viidet Guineale, mõjumata sealjuures stereotüüpses mõttes aafrikalikult. Sellest pidi saama bränd, mis kõnetab inimesi meie maailmanurgas ning on samal ajal omane ja armas kohalikele Macentas.

Nimba, NOPE ja Aafrika sugemetega põhjamaine disain

Me ei alustanud siiski päris puhtalt lehelt. Macenta Beans tiim soovis nende enda kiiruga loodud logomärgist üle tuua Nimba kujukese, mis on kohalik aare, kõige hea ja positiivse sümbol ning mõneti ka visiitkaart läänemaailma. Pikkade katsetuste tulemusel leidsime Nimbale rakursi, mis võimaldab tema lopsakat figuuri serveerida veidi skandinaavialikumas kastmes. Tõime Nimbale juurde kollektsiooni mustritest, milles aafrika iidsed sümbolid põimuvad põhjamaade minimalismiga.

Tulemuseks valmis üsna täpselt see, mille poole püüdlesime — brändikeel, mis kõnetab nii siin, kui sealpool ookeani, on kaasaegne, tõsiseltvõetav ja äratab huvi. Macenta Beans Crowdfundingud Euroopas saavad palju tähelepanu ning kogunenud toetuste abil on võimalik soetada üha uusi seadmeid kvaliteetse Robusta tootmiseks Macentas.

Disain kui vahend, mis kasvatab kogukonda

Crowdfundingute läbiviimine Euroopas ei ole siiski ainus ülesanne, millega kohvitootjate tingimusi Macentas parandada. Mamy läbib Macentas iga päev sadu kilomeetreid, et tutvustada kohalikele farmeritele, mis on Macenta Beans ja kuidas see saab nende elu kvaliteeti tõsta. Äratuntav identiteet aitab usaldusele ja koostöö tekkele tugevalt kaasa. Kohalikud armastavad seda brändi, on sellele uhked ning järjest rohkem farmereid liitub Macenta Beans katuse alla. Iga liitunud farmer loob majandusliku turvatunde kogu oma suguvõsale.

Kui aasta tagasi oli Macenta Beans ühe väikese pühendunud tiimi idee ja unistus, siis tänaseks on nendega liitunud üle 100 farmeri, kes saavad oma toodangu eest õiglast hinda, sest kvaliteetne tooraine müüakse nüüd otse valitud röstijatele ning see omakorda tähendab suuremat kasu.

Piirkond, kus kohvifarmeriks olemine on olnud pigem paratamatus kui valik, saab tänu Macenta Beans’ile võimaluse äratada see põlvest-põlve edasi antud ja noorte seas ebasoosingusse sattunud valdkond uuele elule. Nad ei kipu enam iga hinna eest suurlinnadesse vaid näevad esivanemate traditsioonide jätkamises edupotentsiaali. Ühel väikesel Eesti disainiettevõttel on selles suunamuutuses samuti üsna oluline roll mängida.

Macenta Beans brändingu projekt valiti Eesti Disainiauhinnad 2020 finalistide hulka graafilise ja digitaalse disaini kategoorias.

Loo pani kirja projektijuht Evelin, kes koos NOPE disainitiimiga on Macenta Beans tegemistes kaasa löönud rohkem kui aasta ning koostöö jätkub veel.

Kui soovid meie tegemistest rohkem kuulda, siis kirjuta meile julgelt aadressile info@nope.ee. Parem veel — tule meile külla ja arutame juba kohvitassi taga edasi.

Meie projektidega saad tutvuda Behance’s ja Dribbble’s, teenuste ja tegevusala kohta täpsema info leiad nope.ee

--

--