Je li fraza “Pics or It didn’t Happen” označila generaciju Z

FOMO sindrom u praksi

Magazine Notan
Notan
3 min readFeb 24, 2018

--

Uvjerena sam da je većina vas čula frazu PICS OR IT DIDN’T HAPPEN iako često na to gledamo kao šalu, ipak se svi fotografiramo i objavljujemo naše „dobre“ fotke, koje pokazuju kako smo nešto postigli ili negdje bili, na našim profilima društvenih mreža. Popularna fraza nastala je kao skepsa osobama koje se hvale s velikim osobnim postignućima često vezanima uz drogu, alkohol i seks. Zar biste vi vjerovali da vam netko pošalje poruku u tri sata ujutro u kojoj kaže kako je sreo neku poznatu osobu? PICS OR IT DIDN’T HAPPEN!

Što ta fraza kod nas označava?

Danas je nemoguće otići bilo gdje, a ne objaviti najmanji post na bilo kojoj društvenoj mreži. Kako danas sve više nas koristi Instagram, tako umjesto check in-a u Facebookovom postu, na svoju Instagram priču stavljamo gdje se trenutno nalazimo i što radimo. Pogledajte svoj news feed na bilo kojoj društvenoj mreži, ponajviše ćete pronaći tko je gdje i s kime bio. Pics or it didn’t happen, daje nam pregled u tuđe živote, ali isto tako i aktualne događaje u gradu u kojem se nalazimo.

Za vrijeme adventa većina objava na društvenim mrežama vezana je uz Advent u Osijeku te uz posebnosti koje nudi što zapravo nudi preglednost adventa prije nego što ga sami posjetimo. Facebook nas podsjeća na prethodne događaje koje smo posjetili, što dodaje aspekt prisjećanja jer mi kao ljudi zaboravljamo.

Što ako ne postoji slika?

Ako ne postoji nikakva objava koja nas veže s određenim događajem u masovnim medijima to se gleda kao da tome događaju uopće nismo prisustvovali, a time u većini slučajeva gubi se društvena akreditacija.

Bez slike nemamo dokaza iza svojih riječi, jer naša generacija je vizualna generacija.

Svi rođeni nakon 1995. pripadaju tako zvanoj Generaciji Z, što nas čini prvom generacijom koja je odrasla s mišem u ruci i generacijom za koju je digitalni svijet ekvivalentan realnome. Ako pitate starije generacije reći će vam da patimo od FOMO sindroma (eng. fear of missing out, strah od propuštanja) što je možda još jedan od razloga zašto kod nas uvijek postoji slika koja svjedoči o događaju.

Kao vizualna generacija nije ni čudo što zapravo češće pošaljemo sliku umjesto tekstualne poruke. Dakle, što zapravo predstavlja PIC OR IT DIDN’T HAPPEN? Osim što je dio modernog slenga ono također i ponajviše predstavlja i subkulturu koja je oko nas i s kojom rastemo i koju svojevrsno razvijamo i sami, ne samo da se od nas očekuje da imamo slike o svim događajima na kojima smo bili već ih i sami stvaramo jer uistinu jesmo vizualna generacija.

Piše: Helena Hržica

--

--

Magazine Notan
Notan

Notan is student project of Department of Cultural Studies in Osijek. Notan reveals and encourages generating stories that change generations.