Nova generacija u 20-im spremna osvojiti svijet

Helena Hržica
Notan
Published in
3 min readMar 3, 2018

U 90-tim godinama dvadesetog stoljeća i u sljedećem desetljeću rođeni su novi trendseteri i budući svjetski leaderi. Odrasli smo zaštićeni u roditeljskom domu. Miš, tipkovnicu i mobitel znali smo koristiti prije nego što smo naučili sami jesti. Iako nam internet predstavlja glavnu stvar u životu, ipak volimo tradiciju koju prilagođavamo 21. stoljeću. Pretpostavlja se da ne čitamo, a da u komunikaciji nismo rječiti. Kod nas knjige više nisu fizički materijal za čitanje, već onaj kojemu možemo pristupiti preko svojih pametnih telefona, tableta ili računala. Možda nismo rječiti, ali ipak komuniciramo brzo i vrlo spretno, ciljajući u samu srž poruke. Vizualna smo generacija i zato nekada naše poruke uopće nisu ni riječi, već slike!

A obilježili su nas i događaji…

Događaji koji obilježe određenu generaciju su svjetski događaji od iznimne važnosti koji kao takvi ostaju zabilježeni u medijima za sve sljedeće generacije. Generaciju X obilježio je rušenje berlinskog zida. Generaciju Y obilježio je bombaški napad 11. rujna na Blizance (9/11) i sukobi u Iraku. Nas je prvenstveno obilježila velika globalna kriza, ali i globalno zatopljenje, kao i afera Wiki-leaks. Iako mi, kao relativno svježa generacija, znamo za rušenje berlinskog zida, a znamo i za oružane sukobe u Iraku i teroristički napad 11. rujna (9/11) niti jednome od tih događaja nismo svjedočili sami. Dok znamo sve o velikoj krizi, globalnome zatopljenju i Wiki-Leaksu, jer se manje-više sjećamo pojedinih reportaža na televiziji vezanih uz te događaje.

Što nas čini posebnima?

Provodimo veliki dio svoga vremena online, ako ne i cijeli. Dopisujemo se preko društvenih mreža, jer e-mailovi su nam prespori, a na ovaj način smo ipak najinteraktivniji. Starije generacije misle da učimo površno, ali zapravo imamo široku paletu znanja uz pomoć odrastanja u vrijeme instant-komuniciranja. Kroz novija istraživanja dokazano je da smo u mogućnosti obraditi veliku količinu informacija istovremeno što nam omogućuje da budemo toliko dobri u multitaskingu. Postajemo sve kreativniji u stjecanju znanja, na primjer na Facebooku otvaramo grupe za razmjenu informacija, često unutar razrednog odjela ili smjera na fakultetu. Iako smo uz velik pristup tehnologiji postali znatno zatvoreniji i introvertniji i dalje možemo misliti svojom glavom. Mi smo generacija individualaca, koja potiče svoju jedinstvenost.

Generacija Y vs. Generacija Z

Moja je starija sestra pripadnica prethodne generacije Generacije Y, ili kako je to njoj draže Milenijalsa, dok moj mlađi brat i ja pripadamo Generaciji Z. Razgovarajući s njima, mogu samo potvrditi da uistinu postoji velika razlika između pojedinih generacija. Iako smo svo troje odrasli uz internet, drugačije provodimo vrijeme na njemu. Uzmimo za primjer samo YouTube. Moj brat provodi svo vrijeme gledajući njemu zabavne videe preko YouTube servisa, dok moja sestra koristi YouTube više za glazbu ili pojedine tutoriale. Različito Googlamo stvari i nejednako se oslanjamo na druge i materijalne stvari oko nas.

Svi se razlikujemo, kako unutar generacije, tako i međugeneracijski, ali ipak svi smo potrebni jedni drugima. Zajedno sve generacije tvore homogenu cjelinu koja će voditi ovaj svijet naprijed, a isto tako ga i korigirati putem. Pred nama, Generacijom Z, još je dug put i mnogo borbi koje ćemo imati, ali uvijek ćemo imati jedni druge, uvijek ćemo biti jedna osjećajna generacija koja sa znatiželjom promatra svijet oko sebe.

--

--

Helena Hržica
Notan
Writer for

Culture is something we all need and we are here to bring culture to you.