Seciranje grada — Palača Maksimović

Roko Poljak
Notan
Published in
3 min readApr 25, 2018

Jedna od najraskošnijih zgrada 19. stoljeća u Osijek zasigurno je palača Maksimović. Sagrađena je kao neo-barokna trougaona palača na tada rubnom dijelu Gornjega grada 1897. za Milana Maksimovića, jednog od tada najbogatijih ljudi u Slavoniji. Projekt palače izradio je Vladimir Nikolić, poznati srpski arhitekt, najpoznatiji po projektima visokog historicizma, koji je izuzev u Osijeku, svoj trag ostavio i u Vukovaru kao projektant tadašnjeg hotela Grand, odnosno današnjeg Radničkog doma.

Pogled na Radićevu ulicu prije izgradnje palače Maksimović na desnom uglu

Gradnja palače najavljena je 1895. godine, a zemljište veličine 695 kvadrata Maksimović kupuje od Stefana Pillera po cijeni od 11 foriniti po kvadratu. Zbog pritužbi budućeg susjeda, graditelja Wybirala koji je zahtjevao od gradskog Građevnog ureda da Maksimović pomakne građevnu liniju palače u ulici Hrvatske Republike, Maksimović skoro odustaje od gradnje palače u Osijeku, ali zbog snažne potpore novinara koji su utjecali na Gradsko poglavarstvo da ukloni administrativne zapreke kako bi se palača ipak izvela u Osijeku, te da bi se na taj način osječki obrtnici i radnici mogli okoristiti unosnim poslom, a i grad bi se poljepšao jednim reprezentativnim objektom. Prema tvrdnjama osječkog tiska ukupni troškovi izgradnje palače kreću se od 55.000 do 80.000 forinti.

Palača Maksimović u drugoj polovici 20. stoljeća

Palača je nakon izgradnje imala 37 soba od kojih je najraskošnija bio salon. Za unutarnje uređenje palače Maksimović je raspisao natječaj, ali je kasnije sve ponude odbio i posao dodijelio domaćem proizvođaču namještaja Povischilu & Kaiseru, koji se nisu ni javili na natječaj. Tvrtka se obvezala opremiti namještajem cijelu unutrašnjost palače po cijeni od 15.000 forinti. Do kraja listopada 1897. već je bio izrađen namještaj za nekoliko prostorija, a prije njihovog isporučivanja Maksimoviću Povischil i Kaiser su ih postavili u izlog prodavaonice u Kapucinskoj ulici, kako bi reklamirali kvalitetu svoje proizvodnje.

Palača ostaje u vlasništvu obitelji sve do 1920-ih, koju kasnije prodaju društvu Hrvatski dom. U toj ulozi ostaje sve do sredine 20. stoljeća kada se u nju prvo useljava osnovna, a kasnije i srednja škola, koja tamo ostaje sve do izgradnje nove škole na Zelenom polju. Nakon dugo godina propadanja objekt kupuje tvrtka Lobing koja ga preuređuje u elitni uredski prostor. Radovi na obnovi palače trenutno su u tijeku.

--

--