Zašto studirate ako plaćate druge da vam pišu seminare?

Mirela Belaj
Notan
Published in
4 min readMar 15, 2018

Studiranje. Definirala bih ga kao proučavanje područja za koje smo se svojevoljno opredijelili i o kojemu volimo učiti. Kao odličnu priliku za naše usavršavanje, rad na sebi, upoznavanje s različitim situacijama i iskustvima te ulaganje u sebe na svim razinama. Ukratko, studiranje je priprema za život.

Možda jedan od najvećih problema današnjice koji je posebno izražen u Hrvatskoj jest upravo vrlo aktivna kupovina seminarskih radova. Mnogobrojni studenti, barem u nekom dijelu svojega studiranja odluče uzeti svoje školovanje zdravo za gotovo i, među ostalome, plate nekom da im napiše seminar. Danas čak postoje i udruge koje studentima pomažu prilikom izrade seminarskih radova (čitaj: pišu seminarske radove), a često se i hvale kako su napisali diplomski ili završni rad studentu koji je potom dobio izvrsnu ocjenu. Je li to pošteno, posebice prema studentima koji se trude i vlastitim radom dobiju istu ocjenu kao netko tko je platio seminar te ostatak vremena vjerojatno ispijao kave po kafićima?

Tko sve kupuje seminare?

U skupinu kupaca seminara najčešće pripadaju studenti koji upisuju fakultet tek toliko da nešto završe. Ili samo kako bi stekli diplomu da se mogu lakše zaposliti. Ili kako bi zadovoljili želje svojih roditelja. Ili zbog uvjerenja da će postati netko i nešto samo ako završe fakultet. Ili da se, eto, malo zabave jer nisu još spremni suočiti se sa stvarnim problemima koje im budućnost donosi nakon studiranja. Naravno, postoje i oni studenti koji tvrde da za pisanje seminara nemaju vremena.

No, čemu upisivanje fakulteta ako se za njega nema vremena? Lako se može pretpostaviti koje sve obveze fakultet sa sobom nosi. Studenti fakultet upisuju dobrovoljno (ili bi barem tako trebalo biti). Ako neki nemaju vremena, volje i želje, postupak je vrlo jednostavan — neka se ispišu. Time će možda dati priliku nekom drugom da se izrazi, i to nekom tko zaista želi učiti.

Ovakvi se studenti najčešće čude svojim kolegama koji redovito uče i često napišu svoje seminarske radove mnogo prije zadanog roka. Kako im se samo da, znaju govoriti. Međutim, upravo učenje, stjecanje novih znanja i vještina jest svrha studiranja. Ona se, na kraju krajeva, izražava i kroz pisanje seminarskih radova kojim studenti, na relativno zanimljiv i istraživački način, dolaze do mnogo šireg opsega znanja od onoga koje im se nudi na fakultetu. Studenti tako sami pronalaze informacije, i to o području koje ih zanima. Pisanjem seminara uvježbavaju se i pripremaju za mnoge teže stvari koje ih čekaju u životu i u njihovom budućem poslu. Osim što uvježbavaju gramatiku i pravopis, stječu iskustvo i radne navike te saznaju nešto novo.

Važnost samostalne izrade seminara

U početnim je godinama studiranja pisanje seminarskih radova iznimno važno jer će studentu itekako ti seminari i teme koje odaberu zatrebati tijekom pisanja diplomskog ili završnog rada. Ako studentu pak seminar napiše netko drugi, prvi problem koji se može pojaviti jest nerazumijevanje teme. Time će i njegovo izlaganje (koje u većini slučajeva mora odraditi) biti suhoparno, a to će primijetiti i profesori te je moguće da dođe do snižavanja ocjene. Činjenica da je seminar napisao netko drugi ne mora biti garancija da je on savršen niti da je za izvrsnu ocjenu. Profesori kod studenata, prije svega, iznimno cijene samostalan trud.

U svom tom moru ocjenjivanja te prikupljanja dovoljnog broja bodova, mnogi studenti zaboravljaju da svrha studiranja nije stjecanje diplome nakon tri ili pet godina, osvajanje minimalnog broja bodova za prolaz ili osvajanje Rektorove nagrade. Svrha je nešto naučiti. Oni koji uistinu prepoznaju tu svrhu, nikada si neće dopustiti da im netko drugi napiše seminarski rad. Čak i ako moraju napisati seminar iz kolegija koji im baš i nije najzanimljiviji, uvijek se sjete cilja s kojim su upisali baš taj fakultet. Ako pak student dopusti i zapravo plati drugoga da mu napiše seminar, to je znak da ne voli svoj fakultet.

Nema tu izlike da nije stigao. Jednostavno nema. Za ono što volite uvijek možete pronaći vrijeme, a i volju. Zapravo, ne možete zamisliti život u kojemu se nećete redovito usavršavati u onomu što volite. Ako to uistinu volite.

No, kako uopće napisati kvalitetan seminar? Moguće je da vam se pisanje seminara čini prezahtjevnim. Ili ne možete shvatiti profesorove upute za pisanje seminara. Svaki profesor traži nešto drugo, znate reći. No, tu ste da naučite. Konzultirajte se s onim kolegama kojima ide pisanje seminara, istražite njihove metode rada i dobro proučite kojom se sve literaturom služe. Ako imate priliku za izradu seminarskog rada u paru i ako je to moguće, odaberite rad upravo s tim kolegama. Također, nastojte započeti pisati svoj seminar na vrijeme. Profesori obično dodjeljuju seminarske teme dva do tri mjeseca prije roka predaje. Ako počnete na vrijeme prikupljati literaturu, obavljati konzultacije s kolegama i profesorima, zapisivati natuknice te proučavati upute, vjerujte da će vam na koncu ostati mnogo više vremena za obavljanje drugih aktivnosti.

--

--

Mirela Belaj
Notan
Editor for

An eternal writer. In love with culture, music, journalism, art and life.