Zona udobnosti: nije sve što je sigurno ujedno i dobro.

Helena Hržica
Notan
Published in
3 min readApr 7, 2018

Koliko puta ti se dogodilo da želiš nešto napravit ili otići negdje, ali te najednom oblije strah i u posljednjem trenu odustaneš? Ili imaš savršeno isplaniranu dnevnu rutinu u kojoj se osjećaš ugodno, ali ti je dosadno?

Planiraš neki događaj tjednima, ako ne i mjesecima i večer uoči toga obuzme te panika i onda odustaneš od svega, a sat vremena poslije početka toga događaja bude ti žao i peče te savjest. Eh, izgleda da si zapeo u svojoj zoni udobnosti koja ti ne da ni koraka dalje.

Što je to zona udobnosti?

Zona udobnosti je psihološko stanje u kojemu se osjećamo ugodno i sigurno. Koji u stvarnom životu mogu biti predstavljeni kao ljudi koji nas okružuju, određena mjesta ili događaji podražaj koji ju karakterizira u stvarnom život. U svojoj zoni udobnosti imamo osjećaj da je sve pod kontrolom, imamo niske razine stresa i anksioznosti.

Zašto moramo izaći iz svoje zone udobnosti?

Iako nam na prvi pogled djeluje vrlo privlačno, ona u sebi zapravo skriva zamke:

  • Smanjujemo svoje snove, kako ne bismo previše očekivali od sebe i zahtijevali da se ponaknemo iz svoje udobne zone ili pak radimo kompromise kako bismo svojevrsno ostvarili ono što želimo uz najmanji mogući napor.
  • Stagniramo, odnosno ne rastemo, jer kako smanjujemo snove i želje tako smanjujemo i potrebu za fizičkom aktivnošću ili mentalnom, jer znamo da nećemo nikada morati doseći svoj puni potencijal.
  • “dovoljno dobro” nam postaje normalno, jer se toliko navikavamo na svoju zonu udobnosti da nam postaje sve teže i teže napustiti ju.
  • Postajemo manje kreativni, jer nemamo iz čega crpiti inspiraciju.
  • S godinama ne postajemo sve mudriji, jer nismo proživjeli sve što smo “trebali”.

No, također sam izlazak iz nje nam donosi pogodnosti:

  • Kada izađemo pronaći ćemo dio sebe za kojega do sada nismo znali ili smo ga potisnuli.
  • Postati ćemo osoba s više samopouzdanja i društveniji.

Sav naš mogući napredak nalazi se van zone udobnosti, posebice u greškama.

Kako izaći iz zone udobnosti?

Treba znati da uz zonu udobnosti postoje još dvije zone: zona hrabrosti (odnosno zona optimalne performance) i zona terora (ili opasna zona). Zone se dijele po količini stresa pod kojom se nalazimo i kako djelujemo pod njim. Kao što sam prije spomenula u zoni udobnosti razine stresa su iznimno niske, ali ona ne nudi nikakvu produktivnost, dok u zoni hrabrosti, pronalazimo balans između stresa i produktivnosti. Zona terora je kada sami sebe silimo da idemo dalje i dalje, a naše tijelo nema više snage. Ona je, također, i zona u kojoj se apsolutno predajemo stresu i anksioznosti.

Počni s malim koracima i ponavljaj ih na dnevnoj bazi. Fokusiraj se na razlog iz kojega is odlučio da se trebaš pokrenuti. Dopusti si da budeš osjetljiv i ranjiv dok polako, ali sigurno pronalaziš svoju zonu hrabrosti, a izbjegavaš zonu terora.

Najbitniji dio jest pronaći savršeni balans između stresa i produktivnost. Nitko od nas nije rođen da ponavlja istu rutinu iz dana u dan i da se sam sahrani u navikama čijim robom postaje. Izađi iz svoje zone udobnosti, riskiraj malo jer van tvoje zone udobnosti se događa čarolija!

--

--

Helena Hržica
Notan
Writer for

Culture is something we all need and we are here to bring culture to you.