Jak jsme uspořádali první český oficiální STRAPI meetup

Ondřej Janošík
Notum Technologies
Published in
2 min readJun 24, 2020

--

Pro začátek— co je to vlastně STRAPI?

Podle oficiální dokumentace:

Strapi is the leading open-source headless CMS. It’s 100% Javascript, fully customizable and developer-first.

Podle naší zkušenosti:

U nás v NOTUM používáme STRAPI na několika projektech už nějakou dobu. Se STRAPI zvládne člověk během pár minut založit projekt, vygenerovat databázi a API, nastavit user management (včetně SSO), permissions, zprovoznit odesílání emailu a nahrávání souborů. U některých projektů nám to tak umožní v podstatě vynechat vývoj backendu a soustředit se pouze na frontend. K tomu všemu navíc dostaneme plně funkční administraci! Ideální na lehčí projekty nebo MVP.

Kde se dozvím víc?

Pokud vás zajímá více, doporučuji oficiální stránky https://strapi.io/ (pro ty, kdo rádi čtou) a youtube kanál https://www.youtube.com/strapi (pro ty, co zase preferují videa).

STRAPI & meetupy

Když jsme se dozvěděli, že STRAPI tým chce k příležitosti vydání první stable verze uspořádat meetupy na celém světě a hledají dobrovolníky, tak jsme neváhali. Je na čase vrátit to, v čem nám tento projekt pomohl. Meetup jsme se rozhodli uspořádat i proto, že s podobným typem akcí máme zkušenosti z VueJS CZ/SK, rádi budujeme komunitu a naši vývojáři si přípravou přednášek ještě víc prohloubí znalosti :)

První meetup

Náš první meetup byl plně remote (jinak to ani nešlo) a obsahoval tři přednášky. Jednu z přednášek měl i samotný CTO Jim Laurie. Na meetupu bylo v jednu chvíli více než 100 lidí, což nás mile překvapilo. Pro ty, co meetup nestihli — všechny přednášky najdete i na YouTube.

Talk with Jim Laurie — CTO of Strapi | STRAPI Meetup
Úvod do STRAPI | Živá ukázka | STRAPI meetup Česko
Jak na deploy? | Živé programování | STRAPI Meetup

Kdo by se rád přišel podívat na další meetupy, tak nás sledujte na meetup.com. Pro ty, kdo by si rádi nachystali prezentaci, napište na ondrej.janosik@notum.cz, budeme víc než rádi! Zajímá vás STRAPI a existuje téma, které byste ocenili na dalším meetupu? Napište taky! Chceme tyto meetupy udělat stejně komunitní, jako je celé STRAPI.

A nakonec pokud hledáte pomoc se STRAPI vývojem -> ať už školení / workshop, migraci z existujího řešení nebo celý vývoj, rádi pomůžeme. Více na https://notum.cz/cs/strapi/

--

--

Ondřej Janošík
Notum Technologies

An independent and responsible developer who likes: overcoming new challenges, learning new technologies & writing clean code.