Zbalansowana wielobodźcowość

Ewa Drygalska
Nowe technologie i kultura
2 min readJan 30, 2022

Badanie ekspozycji multimedialnej w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Inspiracją do do tego raportu była nowa odsłona wystawy głównej w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, której powstanie koordynowałam przez 18 miesięcy. Pierwsza po dekadzie od otwarcia zmiana zawartości ekspozycji o życiu i twórczości Chopina zainspirowała mnie do przyjrzenia się bliżej doświadczeniom zwiedzających w muzeach narracyjnych, gdzie na wizytę składa się przede wszystkim korzystanie z różnych urządzeń technologicznych.

Jak nowe media — ekrany dotykowe, instalacje interaktywne, projekcje wideo—wpływają na naszą wizytę w muzeum? Jak ją zmieniają? Jak wpływają na nasze zrozumienie historii? Jakie formy percepcji wzmacniają a jakie osłabiają?

W badaniu oparłam się o założenie, że technologie cyfrowe nie są jedynie narzędziami, ale aktywnie kształtują postrzeganie i doświadczenia człowieka. W tym podejściu technologie, gdy są wykorzystywane, zawsze nawiązują relacje między użytkownikami a ich otoczeniem, umożliwiają nam wykonywanie działań i oferują doświadczenia, które wcześniej nie były możliwe.

Nie badałam więc jedynie lepiej lub gorzej mierzalnych wymiarów doświadczenia muzealnego, takich jak satysfakcja z wizyty, stopień zaangażowania i nabytej wiedzy, ilość obejrzanych elementów, czas spędzony przez ekranami.

Interesowało mnie przede wszystkim zrozumienie “co się dzieje” z naszą wizytą w muzeum pod wpływem technologii multimedialnych, jak doświadczamy mediatyzacji i jak zmienia ona nasze oczekiwania i nawyki, a nawet samo rozumienie czym jest i czym powinno być “muzeum”.

Pełna treść publikacji tutaj:

--

--

Ewa Drygalska
Nowe technologie i kultura

My mission is to support museums and institutions in future strategy, innovation, and implementation of new technologies.