TestFlight Public Link ile beta testçileri kolayca davet et

Apple, WWDC18'de açıklandığı gibi Testflight Public Beta Link’i kullanıma açtı.

Artık bir bağlantıyı paylaşarak, uygulamanızın beta testi için istediğiniz herkesi davet edebilirsiniz. Liste halinde testçilerin hesaplarını eklemenize gerek kalmadan sadece bağlantınızı her yerde paylaşın. Bu sayede testçilere Testflight uygulamasında bir davet sağlamış olacaksınız. Bir e-posta listesini yönetmeniz gerekmez ve testçiler anonim kalabilir.

Bağlantınızı etkinleştirmek için Admin veya App Manager olmanız gerekir.
Test linkleri 90 gün sonunda sona erer.
Bir defada en fazla 100 uygulama için testflight beta testini etkinleştirebilirsiniz.
En fazla 10.000 test uzmanını davet edebilirsiniz.
Harici testçileri davet ederseniz, teste başlamadan önce derlemenin beta uygulama incelemesi tarafından onaylanması gerekir.

Testflight Public Beta Link nasıl oluşturulur?

http://appstoreconnect.apple.com adresinden oturum açın ve aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım: Test bilgilerinizi girin

Uygulama açıklaması ve geri bildirim e-postası gibi, uygulamanızla ilgili test bilgilerini girin. Uygulamanızı harici test cihazlarına (ekibinizin dışındaki kişilere) dağıtmayı planlıyorsanız buna ihtiyacınız olacak.

2. Adım: Yapınızı yükleyin

Build kodunuzu xcode veya uygulama yükleyici kullanarak yükleyin.

3. Adım: Dahili ve Harici testçileri davet edin

Dahili testçileri ekleyin, böylece dağıttığınız yapılara erişebilirler. Harici test cihazları için gruplar oluşturabilir, sonra bunlara belirli yapılar atayabilirsiniz. Grubunuza yapıları ekledikten sonra, uygulamanızı test etmek istediğiniz harici test cihazlarını (kuruluşunuz dışındaki 10.000 kişiye kadar) ekleyebilirsiniz.

4. Adım: Testçiler Testflight’ı indirir ve davetlerinizi kabul eder

Testçiler, ücretsiz Testflight uygulamasını cihazlarına yükler. Sonrasında, davetleri kabul etmek, uygulamanızı yüklemek, geri bildirim göndermek ve güncellemeleri almak için davet e-postalarını veya genel (public) bağlantıları kullanırlar. Testçiler uygulamanızı indirip yüklerler.

5. Adım: Testçileri ve yapı bilgilerini görüntüle

Oturum sayısı ve kilitlenme sayısı gibi uygulama mağazasında bağlantıdaki derleme durumunu ve metrikleri görüntüleyerek testçilerinizin etkileşimini ve uygulamanızın performansını izleyin. Ayrıca e-posta davetiyelerini henüz kabul etmemiş olan testçilere tekrar davetiye gönderebilirsiniz.

6. Adım: Testçilerden geri bildirim toplayın

Test süresi boyunca sürekli olarak 1. adımda belirttiğiniz e-posta adresine gönderilen testçilerden gelen geri bildirimleri okuyun. Ayrıca, uygulamanızda iyileştirmeler yapın ve uygulamanızı uygulama mağazasına göndermeden önce tüm sorunlar çözülene kadar derlemeleri dağıtmaya devam edin.

Kaynak:

https://developer.apple.com/news/?id=09262018a