Proof of Work vs. Proof of Stake: Šta je bolje za životnu sredinu?

Vgrebic
Oasis Foundation Serbian
4 min readMay 11, 2022

--

“Odricanje od odgovornosti: Ovo je prevod člana Oasis zajednice. Ako želite da pročitate originalni članak, posetite: Proof of Work vs. Proof of Stake: Which Is Better for the Environment?”

Svet je postao više ekološki osvešćen i samim tim, skorašnji tok razmišljanja u kripto prostoru je promenjen u pravcu uticaja kripto valuta na životnu sredinu. Jedna od tekućih debata u zajednici se odnosi na kako Proof of Work (PoW) konsenzus mehanizam utiče na životnu sredinu u odnosu na Proof of Stake (PoS), konsenzus mehanizam koji se koristi na Oasis blockchain-u.

Iako se ova debata vodi već duže vremena, bio je to ovaj tweet od strane CEO-a Tesle, Elon Musk-a, koji jeponovno zahuktao debatu — i to sa dobrim razlogom. Izrazio je zabrinutost oko upotrebe fosilnih goriva u kopanju Bitcoina, i njegov sentiment je izazvao žestoke debate u industriji. Samo nekoliko dana nakon svog inicijalnog komentara, Musk se sastao sa vodećim bitcoin miner-ima, da bi bolje razumeo ekološki uticaj kripto valuta i da bi čuo kako sadašnja i buduća rešenja mogu da izgledaju.

U ovom postu, videćemo kako PoW i PoS rade, kako se razlikuju, i kako utiču na životnu sredinu. Nadamo se da ćemo vam preneti dobro razumevanje kako se ovaj sistem razvija i kako će blockchain da nastavi da menja svet u kome živimo.

Razumevanje Konsenzus Mehanizama

Blockchain konsenzus mehanizmi rade ka ostvarenju neophodnog dogovora oko jedinstvene vrednosti podatka ili jedinstvenog stanja mreže između distributovanih procesa. Drugačije rečeno, pomažu garanciji da je transakcija na blockchain-u legitimna. Ovaj mehanizam je apsolutno esencijalan u decentralizovanim blockchain-ovima jer garantuje svetost svake transakcije u sistemu i kreira konsenzus svih učesnika na statusu ledger-a.

S tim rečeno, dva najpopularnija konsenzus algoritma su Proof of Work (PoW) i Proof of Stake (PoS). U PoW, miner-i se u suštini takmiče između sebe da bi rešili kompleksne matematičke jednačine. Algoritam nagrađuje nodu učesnika koja je rešila problem najbrže i daje im pravo da dodaju novu transakciju na blockchain.

S druge strane, kod PoS-a, validator zadržava određenu vrednost ličnih kripto valuta kao zalog —takođe poznato kao ‘stake’. Algoritam periodično nagrađuje jednog od validatora sa privilegijom da kreira sledeći blok u blockchain-u. Ova preraspodela odgovornosti za održavanje javnog ledger-a je u proporciji sa njihovim stake-om na mreži.

Uticaj na životnu sredinu PoW-a i PoS-a

Najčešće kritika PoW konsenzus algoritma je to što zahteva velike količine električne energije da bi održavao mrežu. Prema istraživanjima sprovedenim u Univerzitetu u Kembridžu, godišnja potrošnja struje za Bitcoin (primer najvećeg PoW blockchain-a) procenjena je da iznosi 0.6% globalne energetske upotrebe.

Iako deluje kao veoma velika količina energije za konzumaciju za kripto valutu, branoici Bitcoin-a kažu da je ovaj broj mnogo manji nego 10% energije koju konzumiraju konvencionalni bankovni sistemi.

Podržavaoci Bitcoin-a takođe kažu da ogromni deo energije koji se koristi u kripto valtuma dolazi iz obnovljivih izvora energije i da kopanje Bitcoin-a koristi velike količine energije koje bi inače bile protraćene. Ova tema je postala toliko važna da vlada Sichuan-a, provincije u Kini, održava seminar za procenu potencijalne zabrane kopanja Bitcoin-a za zajednicu koja koristi hidro energiju.

Kakav je PoS u odnosu na PoW?

Generalno govoreći, PoS se smatra mnogo više energetski efikasnim i adoption rate PoS baziranih blockchain-ova je mnogo veći nego PoW baziranih blockchain-ova. Članak koji je Fast Company napisao daje detalje o tome kako moć računanja postaje mnogo manji faktor u PoS — drugi najveći kripto projekat u odnosu na market cap, Ethereum, trenutno migrira sa PoW na PoS — uzimajući kao glavne razloge skalabilnost, brzinu i efikasnost. Za mnoge u blockchain prostoru, sama ova akcija je ultimativna validacija za upotrebu PoS-a.

Kroz miraciju na PoS, Ethereum planira da smanji 99% upotrebu energije koju konzumira i rečima osnivača Ethereum-a, Vitalik Buterin-a, “Opšte prihvaćeno je u Ethereum zajednici da PoW koristi previše energije. Za mene je to broj 1 prioritet.” Sentimenti poput ovoga prirodno rezoniraju kroz kripto prostor i verovatno će u budućnosti ubediti više novih i nadolazećih projekata da pređu na PoS sa PoW-a.

Ali iako je PoS više energetski efikasan nego PoS konsenzus model, njegov emisija ugljenikovih jedinjenja je i dalje veća nego rešanja centralizovane digitalne transakcije poput VISA-e, i ova činjenica je pomogla stvaranju različitih konsenzus modela poput Proof-of-Authority (PoA).

Završne Misli

Blockchain tehnologija ima ogroman potencijal i kripto zajednica aktivno učestvuje u rešavanju problema sa energijom u vezi sa korišćenjem kripto valuta. Iako mnogo blockchain-ova prelaze na PoS sa PoW-a, ekološko rešenje u kriptu ne bi trebalo samo da zavisi od toga koji konsenzusni mehanizam projekat koristi. Trebalo bi da se koristi snažniji i širi pristup koji koristi i obnovljive izvore energije zajedno sa različitim inovativnim rešenjima. I dok PoS podžavaoci reklamiraju potencijal za uštedu energije ovog specifičnog konsenzusa, PoW takođe ima svoje benefite. U ovom trenutku, ipak, jasno je da PoS koristi manje energije, i za sad možemo reći sa sigurnošću da ima manji uticaj na životnu sredinu.

--

--