Pokuta za porušení předpisů na ochranu osobních údajů se nevyhnula ani Facebooku

Jistě si všichni vzpomenete na skandál Facebooku a společnosti Cambridge Analytica ohledně ochrany osobních údajů. V minulých dnech dospělo do konce šetření britského dozorového úřadu (ICO), který Facebook potrestal pokutou v maximální výši. Ta v tomto případě činí půl milionu liber, tedy téměř 15 milionů korun.

Přijdou další pokuty?
Kauza sahá až do března tohoto roku, a proto je výše pokuty odvislá od britského zákona na ochranu osobních údajů (DPA) a nikoliv od GDPR. Nové nařízení by umožnilo ukládat pokuty mnohonásobně vyšší (a v tomto případě i adekvátnější, vždyť zhruba 260 miliard korun Facebook vydělal jen za první čtvrtletí roku 2018). Další a citelnější pokuty ale můžou následovat, neboť kromě britského úřadu si na technologického giganta mohou vyšlápnout i další národní úřady, případně americká Federální obchodní komise. Déletrvající spor vede rovněž s právním aktivistou Maxem Schremsem, který Facebook a jím vlastněné platformy WhatsApp a Instagram obvinil z vynucování souhlasu neslučitelného s GDPR.

Neoprávněné zpřístupňování dat
Britský úřad k rozhodnutí uvedl: „Mezi roky 2007 a 2014 Facebook předával osobní informace uživatelů neoprávněně. Poskytoval vývojářům aplikací přístup k jejich informacím bez dostatečně jasného souhlasu. Přístup povolil, i když si uživatel sám aplikaci nestáhl, ale pouze měl v přátelích na Facebooku člověka, který si ji stáhl.“

Tak se dělo prostřednictvím nástroje Facebook API a jeho vylepšených verzí. Ty sice těžení dat trochu omezily, ale zdaleka ne zcela.

„Facebook také selhal v ochraně osobních údajů, protože nezajistil kontrolu aplikací a vývojářů, kteří platformu vyžívali. I když se na zneužití dat v prosinci 2015 přišlo, Facebook neudělal dostatečná opatření pro ochranu uživatelů a nadále z jejího porušování čerpal výhody,“ dodal úřad.

Takto byla firmě Cambridge Analytica zpřístupněna data zhruba 87 milionů lidí. Společnost je pak využívala v politických kampaních v USA. Hovoří se ale pouze o špičce ledovce. Podobně obrovská aktiva údajů mohou mít i další společnosti, například tvůrci her, kterým Facebook velmi dobře sloužil několik let zpátky (za všechny zmiňme hru Zynga).