Český start-up byl oceněn Evropskou vesmírnou agenturou

OctoGEO
OctoGEO
Published in
4 min readJun 5, 2018
Naše satelitní mapa zobrazená na interaktivním glóbu. K vyzkoušení na OctoGEO.com

Zpracováním velkého množství satelitních a leteckých obrázků a jejich kombinací s místopisnými názvy či jmény ulic se tým OctoGEO z Brna zabýval poslední více než rok. Výsledkem je celosvětová mapa, která může směle konkurovat Google Maps nebo Google Earth a je již nasazována jak v malých firmách, tak i do velkých nadnárodních institucí.

Od otevřených dat k použitelnému produktu

Satelitní snímky se staly neodmyslitelnou součástí mapových produktů. Počet poskytovatelů je však omezený a jejich podmínky použití bývají značně restriktivní, narušují soukromí, nemluvě o ceně, která často výrazně zasáhne do rozpočtu organizace.

Mapy tvořené z otevřených dat Evropské vesmírné agentury, hostované v cloudu nebo na vlastním serveru, kde vás nikdo neomezuje v jejich používání a máte plně pod kontrolou soukromí koncových uživatelů.

Řešení je nasnadě s otevřenými daty z Evropské vesmírné agentury a družicovými snímky ze satelitů Sentinel-2. Ovšem od surových dat ze senzorů družic k finálnímu produktu vede dost dlouhá cesta. Podle jedné studie je v průměru oblačno na 67 % povrchu planety během každého dne, což nutí poskytovatele satelitních map k výběru pouze těch bez mraků a jejich stínů a jejich skládání do jednolité mozaiky. To vytváří další problém: snímky jsou pořizovány v jinou denní či dokonce roční dobu, díky čemuž mívají rozdílný barevný nádech. Koncoví uživatelé však chtějí vidět pouze bezešvé přechody. Skvělou práci při řešení těchto problémů předvedl tým z malé rakouské firmy EOX a český tým okolo OctoGEO s.r.o. jej posouvá ještě dál, díky čemuž je možné použít satelitní snímky přímo v produktech určených koncovým zákazníkům.

Již dnes jsou naše mapy k vidění v produkčním nasazení na MapTiler Cloudu nebo v rámci projektu OpenMapTiles.

Mapu namodelovanou na glóbus si lze interaktivně vyzkoušet přímo v prohlížeči na WebGLEarth.com.

200 GB na celý svět. Stačí překopírovat na větší flash disk a vzít si jej kamkoliv s sebou. Foto © Samsung

Celý postup lze navíc replikovat i u dalších zdrojů dat, takže krom snímků z ESA Copernicus Satellite nyní pracujeme na začlenění geodat z katalogu EU INSPIRE a dalších databází. To znamená začleňování snímků s vysokým rozlišením z letadel a dronů v mapu, u které uživatel díky bezešvému spojení a vyladění barevného tónování není schopen postřehnout změnu během zoomování či při pohybu mapou.

Finálním produktem je webová služba a datové balíčky přímo použitelné komerčními společnostmi či veřejnými institucemi.

Detailní snímek centra Prahy s Karlovým mostem a Staroměstským náměstím v naší mapě. Zdroj dat © IPR Praha CC BY-SA 4.0

Copernicus Masters

Již od roku 2011 se na popud Evropské vesmírné agentury každoročně schází firmy, které se ucházejí o prestižní ocenění Copernicus Masters. Cílem gala večera, který pořádá AZO Space, je nejen ocenit ty nejprogresivnější projekty z oblasti zpracování velkých dat z vesmíru, ale i dále stimulovat celé odvětví a podpořit rozvoj průmyslu 4.0, hlubokého učení, analýzy velkých dat, internetu věcí a navazujících oborů. Odborná porota vybírá vítěze celkem 14 kategorií a hodnotí jejich inovativnost a přínos pro lidstvo. Každá z kategorií má svého sponzora, který přispívá na peněžitou odměnu, díky které je dále možné rozvíjet prezentované projekty. OctoGEO se představilo v kategorii T-Systems Open Telekom Cloud Challenge.

Vůbec poprvé v historii vyhrála česká firma prestižní cenu Copernicus Masters pořádané Evropskou vesmírnou agenturou.

Copernicus Masteres byl velkým úspěchem nejen pro náš tým, ale pro celou zemi, neboť se jedná o vůbec první výhru v této soutěži pro Českou republiku. Ta přichází 7 let od doby, co bylo do Prahy přesunuto hlavní sídlo Galilea, jednoho z nejdůležitějších projektů Evropské vesmírné agentury. To podnítilo výzkum v oblasti objevování vesmíru, díky čemuž se rozvinulo celé průmyslové odvětví na něj napojené. OctoGEO je jedním ze start-upů, které plně využily nabídnuté možnosti.

Ceny a jejich držitelé. Foto © AZO 2017

--

--