Koliko traje desetak dana u BiH: slučaj usvajanja mehanizma koordinacije

Odgovorna agenda
Odgovorna agenda
Published in
3 min readMay 30, 2016

Požuruju se reforme u BiH pa se tako posljedično požuruje i donošenje zakona, važnih akata i odluka. U takvim situacijama, povećava se mogućnost od isključivanja javnosti iz procesa donošenja odluka, a smanjuje se mogućnost da građani dobiju pouzdane, objektivne i tačne informacije o procesima koji su u toku. Samim tim, pod velom demokratizacije u stvari se dešava sasvim suprotno: do potpunog izražaja dolaze neodgovornost i netransparentnost vlasti i političara. Upravo se ovakav scenario može primijeniti na procese koji se u posljednje vrijeme dešavaju u BiH.

Jedan veoma ilustrativan slučaj za ovo o čemu govorimo je slučaj donošenja Odluke o sistemu koordinacije procesa EU integracija. Zašto je ovaj dokument bitan? Pa na prvom mjestu, to je jedan od uslova za početak pregovora sa EU, a odmah zatim, to je dokument koji treba jasno da uspostavi linije vertikalne i horizontalne odgovornosti institucija u EU integracijama, kako bi svi nivoi vlasti u BiH u pregovorima funkcionisali koordinisano i sa jasnim nadležnostima.

Zanimljivo je podsjetiti se kako je tekao (teče) proces:

Tokom 2015. godine, član Predsjedništva BiH Dragan Čović je više puta u izjavama pominjao da je mehanizam koordinacije usvojen u julu, mada o tome nije bilo zvaničnih podataka. Sa druge strane, Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara, je rekao da će mehanizam koordinacije biti usvojen do kraja septembra, što se nije dogodilo.

U 2016., krajem januara, na sjednici o kojoj ne postoji zvaničan pisani trag, usvojena je Odluka o sistemu koordinacije procesa EU integracija. O sjednici nema informacija na sajtu Vijeća ministara, iako je to ustaljena praksa.

Početkom februara, Odluka je objavljena u Službenom glasniku, građani su za to saznali iz medija i naravno, svima je postalo interesantno kako je došlo do donošenja tako važne odluke bez saznanja javnosti. Denis Zvizdić je tada saopštio da je sjednica bila javna, a da je tekst Odluke dostavljen vladama entiteta, i da nije “vidio nikakve naznake otpora”. I tek onda postaje interesantno — oglašavaju se iz RS i traže da se odluka stavi van snage, jer nije usaglašena sa komentarima koje su oni dostavili. Nakon ovoga, svima je postalo jasno kako su iskoordinirali sistem koordinacije, pa je gdin Zvizdić počeo da pojašnjava da se “više nije moglo čekati”, kao i da je Vijeće ministara otvoreno za sve sugestije koje će doprinijeti kvalitetu procesa. Zbog ovakvih izjava od Istinomjera je dobio ocjenu nedosljedno.

U martu su počeli novi pregovori o sistemu koordinacije i izgledalo je kao da se dileme otklanjaju. Denis Zvizdić i Željka Cvijanović, premijerka Vlade RS, iskazali su zadovoljstvo postignutim. Željka Cvijanović je čak nakon sastanka 21. marta najavila konačan dogovor u narednih desetak dana. Desetak dana se odužilo do danas.

Šta su posljednje vijesti? Početkom maja, nakon sastanka Željke Cvijanović i Fadila Novalića, premijera FBiH sa Denisom Zvizdićem i zamjenikom šefa Delegacije EU Rencom Davidijem, saopšteno je da je BiH blizu dogovora o mehanizmu koordinacije. Prije desetak dana, Denis Zvizdić je izjavio da će mehanizam biti usaglašen ubrzo.

Nakon svega, najbolji dokaz o važnosti ove odluke upravo su nam pružile same vlasti u BiH. Očigledno je i zašto EU insistira na ovakvom dokumentu i zašto je Belgija nedavno ponudila pomoć BiH u usaglašavanju mehanizma koordinacije. Ostaje da se nadamo da će se jednom (“ubrzo“) usaglašeni mehanizam poštovati i olakšati već dovoljno haotične procese odlučivanja u BiH.

--

--

Odgovorna agenda
Odgovorna agenda

Želimo odgovorne institucije i odgovorne građane u BiH! Pratite nas i učestvujte u raspravama.