Wizja ochrony klimatu w przyszłości — Fundacja ClientEarth

Wyobraźcie sobie przyszłość, wymarzoną, nawet utopijną, w której cel Waszych działań jest zrealizowany. Jak taka przyszłość by wyglądała? Jak by się zmieniła, czym by się różniła od dzisiejszej rzeczywistości.

Polska osiąga neutralność klimatyczną w 2050 r. — przeznacza środki z Europejskiego Zielonego Ładu na rozbudowanie progresywnych technologii energetycznych i gospodarki obiegu zamkniętego. Wspiera wynalazki polskich naukowców i wdraża je do masowego zastosowania, dzięki czemu wysuwa się na pozycję lidera ochrony klimatu i biosfery na arenie międzynarodowej. Polska po raz pierwszy w historii nie tylko przyłącza się wreszcie na czas do światowej rewolucji technologicznej (na wszystkie wcześniejsze się spóźniała), ale staje się jej trendsetterem i jednym z najważniejszych aktorów.

Pracownicy najbardziej niszczących klimat gałęzi gospodarki zostają z powodzeniem przekwalifikowani i pracują w zielonych przemysłach współtworząc swoją pracą nowoczesną ekologiczną Polskę. Dzięki profesjonalnie zaplanowanym działaniom na rynku pracy w Polsce najpełniej realizuje się idea sprawiedliwej transformacji i solidarności społecznej.

Polska 2030 jest krajem sprawiedliwym społecznie, w procesie zielonej transformacji nikt nie zostaje pozostawiony samemu sobie, a pełnią praw cieszą się wszyscy obywatele i obywatelki w kraju, który — przy zachowaniu własnej tożsamości — jest krajem otwartym i inkluzywnym, a demokratycznie stanowione prawo stosuje się do wszystkich w ten sam sposób.

Jak mogłyby wyglądać konkretne kroki realizowania się powyższej wizji? Od czego one zależą?

Zamknięcie Elektrowni Bełchatów — największego niszczyciela klimatu w Europie i jednego z największych na świecie. Realizacja planu zamknięcia Elektrowni Bełchatów staje się emblematycznym przykładem w pełni zaplanowanej i kontrolowanej rewolucji technologiczno-społecznej na miarę wyzwania współczesnego kryzysu społecznego i ekologicznego. Region bełchatowski staje się polską Silikonową Doliną i z miejsce, w którym generowano w przestarzały sposób energię z węgla brunatnego, dewastowano zasoby wodne i niszczono klimat staje się przykładem, że możliwa jest zmiana systemu zamiast zmiany klimatu.

Odejście od PKB jako wyznacznika sukcesu państwa i wykorzystanie innych wskaźników, pozwalających realnie mierzyć jakość życia w Polsce (tutaj inspiracją jest budżet dobrobytu z Nowej Zelandii).

Głębsza redystrybucja, progresywne opodatkowanie wszystkich, bez możliwości unikania podatków i uciekania do rajów podatkowych, powiązanie wysokości podatków ze skalą negatywnego oddziaływania na ludzi i środowisko oraz:

  • zmniejszenie nierówności w dochodach
  • skrócenie czasu pracy
  • dbanie o przyrodę — szczególnie starą i dziką,
  • zasiewanie nowych lasów
  • ograniczenie pól uprawnych, wspieranie rolnictwa w małej skali

Co dzisiaj może robić każdy, każda z nas, żeby przyczynić się do realizowania tej wizji?

Udział w działaniach budujących presję na zmiany systemowe:

  • żądania wobec własnego banku, ubezpieczyciela, funduszu powierniczego,
    aby nie inwestowali i nie lokowali pieniędzy w paliwach kopalnych i pozbywali się dotychczasowych lokat w tych surowcach i przemyśle paliwowym.
  • aktywny udział w życiu politycznym: na poziomie samorządowym i rządowym – monitorowanie wywiązywania się z obietnic wyborczych przez polityków w dziedzinie ochrony klimatu i środowiska, a podczas kampanii przedwyborczej – branie udziału w spotkaniach z politykami i jasne stawianie przed nimi konkretnych oczekiwań, co do działań na rzecz klimatu i środowiska.

Zmiany w codziennym życiu:

  • uczestniczenie działaniach oddolnych na rzecz klimatu i środowiska, wspieranie aktywistów i aktywistek,
  • udostępnianie w mediach społecznościowych ważnych dla nas treści na temat klimatu i środowiska,
  • rozmawianie z bliskimi o klimacie i środowisku,
  • używanie swojego talentu i tego, co lubisz robić do propagowania idei ochrony klimatu i środowiska
  • segregacja śmieci
  • oszczędność wody
  • redukcja zużycia prądu
  • ograniczenie zakupów
  • ograniczenie spożywania mięsa
  • adoptowanie, a nie kupowanie zwierząt
  • znajdź organizację, w której jako jednostka przestaniesz być wyłącznie jednostką, a staniesz się częścią silnego ruchu działającego na rzecz zmiany — np. MSK, Extinction Rebellion, Greenpeace. Twoja indywidualność nie będzie zagrożona,
    a wzmocni siłę ludzi.

--

--

Organizacje społeczne. To Działa.
#OdNasZależy „Polska 2060"

Jest nas 100 tysięcy. Zmieniamy życie milionów dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów na lepsze. Organizacje społeczne. To działa!