Денис Суділковський: Як стати весільним організатором

[su_row][su_column size=”1/1"]

Денис Суділковський

Денис Суділковський, співзасновник KAZKOVO

[/su_column][/su_row]

Скільки ви знаєте гетеросексуальних чоловіків, що на око можуть ідентифікувати дизайнера, дивлячись показ суконь одного з останніх The Knot Couture Show? Скільки взагалі чоловіків знає The Knot (найбільшу в світі медіа-корпорацію по створенню та розповсюдженню весільного контенту)?

Привіт, я Денис, співзасновник весільної агенції KAZKOVO, і зараз ви почуєте історію, як живеться чоловікам у найбільш жіночному бізнесі.

Як стати весільним організатором
Створи групу у Вконтакті, напхай фоточок, трохи магії… profit! Дві третини починають саме так. Всі інші — це евент-агенції, що в понеділок організовують тімбілдінг, в неділю корпоратив, а між ними весілля.

Казкова історія почалась 24 липня 2007 року, на блозі з’явилась моя перша стаття про українські весільні заручини. Блог створювався для одного рекламного експерименту, після чого був відданий тоді ще моїй дівчині, а нині — дружині. Зібравши 500 авторських статей на рекламі вдалося заробити $300 та мішок знань про весілля.

Під час магістратури в Могилянці в дружини постав вибір: або йти працювати в банк за стіл, або невідомо що. У якості «невідомо що» виступила моя ідея почати заробляти з блогерського хобі. За 2 хвилини вигадав назву KAZKOVO, ще за 5 хв зробив логотип та задизайнив групу у Вконтакті.

Сайту, у класичному розумінні, не було; на головній висіла красива PDF-презентація у стилі «Подивіться як круто роблять десь там далеко, хочете і собі так?». Цього вистачило для отримання перших клієнтів і формування портфоліо.

kazkovo

Інвестиції
В перший рік інвестиціями були мої руки. Поліграфія, візитівки, брошурки на виставки та сама участь у них, перша версія сайту (від дизайну до програмування), тексти скрізь, куди тільки можна, ведення груп в соціальних мережах (так-так, писав про зачіски-сукні-букетики та решту «жіночих штук»), — робив все, що дозволяв досвід арт-директора веб-студії. Головне завдання: моральна підтримка дружини в ролі підприємця, і перевірка, чи їй не набридне авантюра. Не набридло.

На другий рік інвестиціями стали мої гроші. Прийняли рішення брати на компанію стільки грошей, скільки знадобиться. За витрати відповідала дружина. Добре, що вона магістр фінансів, в шафі не з’явилось 100 нових суконь, проте на візитівках з’явилась адреса офісу, а в ньому завелись перші люди за зарплатню. Не знаю точної витраченої суми, але порядок — вартість нового авто C-класу.

На третій рік інвестиціями стала моя голова. Організація бізнес-процесів, інсталяція CRM у клієнт-сервіс, розробка digital-стратегії, конкурентне позиціонування, систематична реклама з оцінкою ROI, перші цілеспрямовані кроки по формуванню бренду. Багато табличок, графіків та, іноді, ведення все тих же груп у соціалках.

kazkovo

Соціальні мережі — це засіб впритул наблизитись до клієнтів. Якщо ти не знаєш, як їм сподобатись там, шансів на успіх в бізнесі немає. Надзвичайний інструмент для розуміння свої аудиторії, дарма власники малого та середнього бізнесу наймають SMM-щиків.

Клієнти
Особливість весільних організаторів — немає постійних клієнтів. Окрім очевидних недоліків (LTV мінімальне), є і великий плюс: можна надзвичайно швидко змінювати бізнес-модель. Лише постійними експериментами знайшли вдалу нішу: організація весіль для іноземців.

Майже всі наші пари фізично не в Україні, але планують свято тут. За ці роки одружили хлопців та дівчат з Італії, Франції, Сполучених Штатів, Польщі, Нідерландів, Росії та незалежної Шотландії! Дуже зайняті люди, котрі, на відміну від пост-радянської більшості, бачили світ і знають яким може бути стильне свято (без циган, ведмедів, золотих скатертин та осипання нареченої доларами «шоп пабагатому»), і для котрих важливо те, що ми вміємо берегти таємниці. Фотографії з половини весіль не виставлені на огляд, не всім треба бачити, як розслабляється директор трансконтинентального-холдингу чи титулований принц з Європи.

kazkovo

Окремо відзначу, що це найскладніші клієнти. Важко здивувати людину, що працює в башті Федерація в центрі Москви, жила в Шанхаї та Токіо, подорожувала в Ашрам з монахами, а на вихідні літає на узбережжя невеликого острову, щоб покататись на дошці для серфінгу. Є один дубль на те, щоб все зробити досконало.

Конкуренція
Це жіночій бізнес, а отже: плітки, сварки, істерики, поцілунки в щічку на червоній доріжці та поливання брудом одне одного в кулуарах. Масла до полум’я додає факт, що частина весільних організаторів — дівчата на утримуванні «папиків», тобто понти невід’ємна частина галузі.

Розуміння того, що жодна компанія в світі не загинула через дії конкурентів звісно рятує мій чоловічий мозок. Реагувати на дії «когось-десь-там» — безглуздо, в середині компанії ще достатньо роботи, краще зосереджуватись на ній.

Реклама
Андрій Міма з LUN.ua навчив гарному принципу — реклама має бути безкоштовною. Треба роботи таке, про що люди захочуть самостійно розповісти. Це дозволяє значно зменшити рекламний бюджет, але для цього потрібно створювати щось дійсно цікаве чи корисне. Переважна більшість публікацій в пресі на безкоштовних чи партнерських засадах, ми створюємо контент — весільні журнали та топові світові блоги його розповсюджують.

kazkovo

Бути завжди корисним — це один з принципів KAZKOVO. Ми єдина весільна агенція, котра допомагає порадами парам, котрі відмовились від нас через фінансові обставини.

Фінанси
Весілля — це не дешево. Агенція заробляє 10% з загального бюджету, а сам бюджет може бути надзвичайно розтягнутим. В нас було весілля на 5 людей (рахуючи молодих) з бюджетом більшим за весілля на 50 людей та орендою одного з найдорожчих ресторанів міста.

Орієнтовний прийнятний цінник становить від $10 000 за свято і весільна сукня (вона легко може коштувати більше, ніж вартість всього весілля, агенція не бере відсоток з неї).

Робота весільного організатора полягає саме в організації, тобто треба зробити казково за той бюджет, що є. Лише 10% пар, відмовляються через кошторис.

Факапи
Організатор — це чемпіон світу по вирішенню факапів. Вони завжди будуть, головне, щоб їх вирішували. Знайти коване ліжко серед ночі, щоб вже зі світанком воно стояло посеред поля за містом, вигадати пасок до сукні саме того бузково-синього кольору, який ідеально пасуватиме (за декілька годин до свята), зробити клон букету нареченої, бо перший не витримав вранішньої спеки… це лише ті пригоди, про котрі можна публічно розповісти.

kazkovo

Команда
«Свої люди» — це зменшення кількості факапів та збільшення задоволення від процесу (а підготовка до свята може тривати більше року). Над організацією працює близько 25 людей. Для створення адекватної команди треба виконувати два простих правила:

  1. Не бути мудаком.
  2. Не обманювати.

Ті, кому це не вдається ніколи не будуть працювати з нами чи нашими клієнтами. Це ще один з непорушних принципів агенції.

Мова спілкування
Від початку на блозі та у соціалках ми спілкувались з нашими клієнтами українською. Якщо ти номер один, чи хоча б у першій трійці — це не має значення, бо вони хочуть саме тебе. Якщо ви не в трійці лідерів, то у вас проблеми значно серйозніші, ніж вибір мови. До речі, інстаграм @kazkovo ведемо англійською, про це попросили самі клієнти з інших країн.

kazkovo

АВТОР: ДЕНИС СУДІЛКОВСЬКИЙ