Новий монетарний курс Канади і причини падіння луні під впливом гарних новин із США

2015 рік канадський долар зустрів падінням за «психологічний мінімум». Луні (так називають канадський долар за ґаґару, зображену на однодоларовій монеті) зайшов за горизонт — в обсязі до 0,5 пункту на цент або до позначки 0,8384 американського долару за один канадський долар.

Станом на 22 лютого курс становив майже 84 центи. Така реакція ринку стала відповіддю на висновок Федеральної комісії США відкритого ринку щодо макроекономічної ситуації в Об’єднаних штатах. Також, на 25%, девальваційною складовою канадської валюти став ціновий колапс нафтопродуктів: для Канади цей чинник є одним з головних у курсоутворенні, оскільки за результатами 2014 року країна займає 5-е (за даними Energy Information Administration) місце у видобутку й експорту сирої нафти у світі. Протягом року обсяг видобутку зріс на 5,6%, що не вплинуло на негативну позначку чистого експорту.

Новий монетарний курс Канади і причини падіння луні під впливом гарних новин із США

Слід нагадати, що рівно рік тому луні також відреагував падінням через позитивний звіт росту китайської економіки на рівні 10%, що є досі недосяжним показником для розвинутих економік, тому це стало підґрунтям класифікувати Китай як країну з двоцифровим зростанням (two-number growing country), але нині зростання уповільнилось і становить лише 7%.

На минулому тижні курс канадського долара укріпився на 70 процентних пункти або на 1 цент і становить 1,2637 американських доларів ($1 = 79,13 цента), знову через зв’язок з макростаном основного торговельного партнера США: американська валюта знецінилась під впливом невтішного прогнозу стосовно послаблення обсягів внутрішніх роздрібних продажів. Продажі в США вже другий місяць поспіль падають на рівні 1,7% до $41,46 млрд.

Висновок один: курс індикує стан справ найбільших торгових партнерів, і це для регулятора (Банк Канади) давно вже не новина, оскільки обсяг девальваційного колапсу вимірюється останнім через диференціал реального обмінного курсу, а він саме показує рівень падіння купівельної спроможності валюти в розрізі укріплення валют основних торгових партнерів.

[caption id=”attachment_3609" align=”aligncenter” width=”1000"]

Курс канадського долара проти долара США

Курс канадського долара проти долара США[/caption]

Досягнутий інфляційний тиск може стати каталізатором значного здорожчання нерухомості в Канаді. Аналітики констатують, що ціни на нерухомість в Торонто рухаються швидшими темпами, аніж будь-де в Північній Америці. У грудні 2014 ціна зросла на 8,9% і вже становила 520,398 канадських доларів за квадратний метр нерухомого майна, в лютому ціна зросла до 521,403 канадських долари. Провідними районами по зростальному ціновому тренду залишаються Британська Колумбія, Онтаріо, Квебек та Альберта відповідно до даних Асоціації з нерухомості Канади.

Також невтішними є і показники зростання ВВП на рівні 2,8% та рівня безробіття — 6,9%. У порівнянні з показниками США відповідно в 3,2% та 5,9%, і продовженням позитивного прогнозу до першої половини 2015 року, падіння канадської валюти цього року буде не єдиним епізодом.

В якості пакету запобігання уповільнення економічної активності в країні 21 січня Стефен Полоз, голова Банку Канади, оголосив новий напрям монетарної політики: знизити таргет на ставку овернайт кредиту (стабілізаційний кредит для комерційних банків на добу) в обсязі 25 процентних пунктів до позначки 0,75%. Офіційна ставка відповідно коригується до 1% і депозитна до 0,5%. Зрозуміло, що це рішення стало відповіддю регулятора на сильне падіння цін на паливо, що має негативно позначитися на економічному зростанні та інфляційному тиску для нафто-експортоорієнтованої Канади.

[caption id=”attachment_3610" align=”aligncenter” width=”1000"]

Динаміка ставки овернайт-кредитування

Динаміка ставки овернайт-кредитування[/caption]

Стефен Полоз зазначив на зустрічі, що протягом останніх кварталів основний індекс споживчих цін (далі ІСЦ) не виходить за встановлену інфляційну ціль у 2%, тому таргет не переглядатиметься. Проте динамічно сукупний ІСЦ почав відбивати знецінюваний тиск цін на нафту. «Очікується, що різке падіння ринку палива протягом минулих шести місяців має посилити глобальне економічне зростання, особливо в Сполучених Штатах, в той час як зростатиме асинхронність економік. Подовження тривалості невизначеності на ринку та продовження процесу перегрупування лідерства вплине на одержання вигоди країнами-імпортерами нафтопродуктів», — зазначив на виступі Полоз. Банк Канади прогнозує, що у середньостроковому періоді ціни скоректуються до $60 за барель.

Шок цін на нафту протягом останнього кварталу також супроводжувався відновленням зростання цінового чиннику на вугілля та інші «локомотиви» економічного зростання Канади, наголошує у своєму виступі Полоз. Тому попри незворотне падіння паливного сектору, очевидним є прогноз послідовного покращення зовнішнього попиту, що відразу спірально вплине на показник чистого експорту, а це в свою чергу укріплює впевненість бізнесу та інвесторів та зростання швидкості створення нових робочих місць.

Проте досі залишається достатньо невизначеним термін реалізації такого позитивного сценарію і чи стримає цей процес падіння ринку нафтопродуктів.

Банк Канади прогнозує, що ВВП зросте в 2015 році повільніше і темп становитиме 1,5% та розрив у валовому продукті внаслідок зростання інфляційного тиску розшириться вже у першому півріччі цього року. Хочеться наголосити на практичній цінності індикатору розриву ВВП (output gap): він показує на скільки зросте розрив потенційного ВВП від номінального внаслідок впливу інфляції на реальний обмінний курс, довгострокову позикову ставку та умови торгівлі. Все це закладається у таке далеке для пересічних громадян поняття як рекурентне рівняння, яке дозволяє розрахувати прогноз на рік, від якого регулятор і будує річні монетарні цілі.

[caption id=”attachment_3611" align=”aligncenter” width=”968"]

Розрив ВВП з урахування девальвації канадського долара

Розрив ВВП з урахування девальвації канадського долара[/caption]

Банк Канади прогнозує, що чистий від випадкових варіацій розрив валового продукту буде на рівні -0,1%, що є майже нейтральним впливом, в той час як загальний розрив (integrated framework) перетне позначку в -1%. Це можна трактувати наступним чином: негативний вплив ціни на нафтопродукти поступово пом’якшиться укріпленням економіки США, послабленням луні та новим монетарним курсом Банку Канади.

Тому регулятор очікує, що у другому півріччі економічне зростання має пришвидшитись до 2,1% та встановити підґрунтя для 2,4% у 2016 році. Повернення економічної потужності докризового рівня відтерміновується до кінця 2016, що не відповідає очікуванням у жовтні 2014.

Отже, Банк Канади своїм кроком у напрямі зниження ставок очікує відновлення економічного зростання і першою ланкою у трансмісії рішення має стати реакція комерційних банків. Проте на наступний день, в четвер, після виступу голови Банку Канади ринок завмер і не поспішав приймати ніякі заходи щодо здешевлення кредитів. Боротьба на ринку почалася лише після рішення Королівського банку Канади, 25 січня, про зменшення 5-річної іпотечної ставки на 16 процентних пунктів.

Іпотечна війна. Великі банки Канади вже очолили нову іпотечну цінову війну, після того як оговтались від неочікуваного рішення Банку Канади про скорочення процентних ставок. Іпотечні брокери 25 січня повідомили, що Королівський банк Канади (далі RBC) знизив п’ятирічну фіксовану ставку для надійних позичальників до 2,84%.

«У той час як більш дрібні небанківські кредитори почали пропонувати дешевші іпотечні позики, зниження ставки Королівського банку Канади, швидше за все, є рекордом для великих банків», — сказав Дрю Дональдсон, виконавчий віце-президент Safebridge Financial Group. Крім того, банк скоротив свій орієнтир 10-річної фіксованої ставки до 3,84%, що є найнижчою національною номінальною ставкою в країні, зазначив Роберт МакЛістер, засновник Ratespy.com.

Представник RBC, Войтек Домбровський заявив, що банк продовжує розглядати вплив рішення центрального банку по ставці, і що: «в лінії окремих продуктів компанії вносяться корективи у ціноутворенні в ході звичайної господарської діяльності, щоб ми могли забезпечити конкурентні ціни на ринку». Toronto-Dominion Bank, Банк Нової Шотландії й Національний банк Канади також скоротили фіксовані ставки по іпотеці від 10 до 20 базисних пунктів протягом останніх днів.

«Національний банк пропонує конкурентоспроможні ціни по спектру іпотечних ставок, відтоді як ринок перейшов до нового курсу регулятора», — сказав представник банку Клод Бретон. Битва на ринку іпотечного кредитування вже зараз здається неминучою, враховуючи те, що прибутковість суверенних облігацій Канади різко впала за останні тижні, в обсязі до 57 базисних пункти порівнюючи з груднем, зареєструвавши новий історичний мінімум.

Брокери передбачили, що зниження прибутковості облігацій може призвести до значної корекції позикових ставок, проте тільки на початку цієї весни. Головний виконавчий директор Банку Монреаля Білл Даун розповів на банківській конференції в січні, що банк Монреаля знову готовий запропонувати «свіжу пропозицію для клієнтів», тобто знизити позикові ставки на основні кредитні продукти навесні. Як бачимо, Рішення Банку Канади про новий монетарний курс пришвидшило цей процес, і все ж регулятор домігся своєї мети — нівелювати інфляційний вплив на іпотечний ринок. Це рішення також є вчасним і доречним з тих міркувань, що ринок нерухомості Канади, попри тривалий тренд зростання вартості житла, переживає етап затухання ділової активності.

«Всі великі банки будуть змушені додержуватися політики регулятора (Банку Канади) і скоротити базові ставки на 25 базисних пунктів до 2,75 %», — зазначив містер Дональдсон з Safebridge Financial Group.

Новий монетарний курс Канади і причини падіння луні під впливом гарних новин із США

Заступник головного економіста Canadian Imperial Bank Бенджамін Тал минулого тижня попередив, що падіння ставки по іпотечних кредитах може призвести до: «жахливої весни на ринку нерухомості».
Інші стверджують, що низькі ставки не будуть достатніми, щоб пом’якшити падіння активності на ринку житла, що вже почав сповільнюватися в кінці 2014, коли ціни на нафту впали та вплинули на платоспроможність канадського долара. Але за прогнозами експертів процентна трансмісія Банку Канади не підвищить міру доступності житла в Канаді та не втримає бажаний масштаб економічного зростання.

На початку березня з’явилися побоювання, що іпотечний ринок занадто переповнений дорогими незабезпеченими позиками, а це прямий шлях до утворення «бульбашки». Дані побоювання були висловлені 9 березня Міжнародним валютним фондом у власному блозі в пості під назвою «Canada’s financial sector: how to enhance its resiliency».

Канадська історія стійкого фінансового ринку полягала в тому, що банківська система є достатньо капіталонасиченою та характеризується консервативним і прибутковим кредитним портфелем, який сконцентрований на іпотечних інструментах і більшість з них були забезпечені дефолтними свопами, покритими фінансуванням уряду. Проте після кризи 2008 року уряд з метою активізації ринку нерухомості спростив умови іпотечного кредитування: зменшив період амортизації (ануїтет) позики з 40 років до 25, що безпосередньо зменшило процентний платіж, дав змогу погашати зобов’язання за регресивною схемою зі стабільною ставкою та скасовував вимогу обов’язкового покриття кредиту страховкою. Це призвело до небачених темпів зростання суб-прайм позичальників.

Тому перед канадською економікою постали дві проблеми: переоціненість ринку нерухомості (на 60% порівнюючи з цінами 2000 року) та зростання боргового тягаря до 150%, тобто на 1 долар доходу боржника припадає 1,5 доларів боргу. Експерти стверджують, що іпотечний колапс відбудеться за умов 40–50% зниження цін на нерухомість у Канаді.

Звідси політика Банку Канади щодо зниження ставок створює ефект вищезгаданої «бульбашки». Але це рішення було необхідною відповіддю на шок паливних цін та уповільнення економічного зростання в Канаді, наразі слід посилити пруденційні орієнтири для іпотечного ринку та критерії надання клієнтам позик.

Повідомлення про іпотечну війну підготовлено на основі інформаційних джерел The globe and mail та матеріалів МВФ.