Як лідерство впливає на розвиток підприємництва в певному регіоні? — Адріан Боргрев та Жак Базен, професори Saxion University в Нідерландах

«Ні я, ні жоден іноземець не дасть вам універсального рецепту від усіх проблем. Єдине, що ви можете зробити — зрозуміти, що відбувається навкруги, ви можете виховувати людей, навчати їх, починати з малого, аби досягти більшого. Єдине місце, де ви можете зробити реальні зміни — ваша родина, коло друзів, колег, сусідів, місцеві громади, невід’ємною частиною яких ви є».

Як лідерство впливає на розвиток підприємництва в певному регіоні

Головну мету лідерства Адріан вбачає в ініціативності кожної людини. Дійсно, кожен з нас може зробити щось корисне для громади, в якій живе. І для цього не завжди потрібні мільйони доларів. Все починається з бажання, лідерства та ідеї.
Починати можна навіть з волонтерських проектів, які не приносять прибутків. Адріан є засновником «ремонтного кафе» (repair cafe) — безкоштовного сервісу з ремонту старих речей. Таким чином формується спільнота ініціативних людей, які надалі генерують нові ідеї, отримують досвід та створюють команди.

Як приклад, Адріан наводить Європу післявоєнного часу, коли вся економіка була меншою, ніж економіка Зімбабве, але ситуація швидко змінилась. Перш за все, через те, що основною рушійною силою економіки є люди. Коли вони хочуть працювати — відбувається розвиток, жителі Зімбабве зацікавлені виключно в дотаціях від Сполучених Штатів. Слід також зазначити, що будь-який успіх — це важка праця протягом певного часу, неможливо досягти результатів уже завтра.

Також з основних чинників, які гальмують розвиток, можна відзначити корупцію та недотримання авторських прав: «Для того, аби подолати проблеми, вам достатньо зробити кілька кроків: вони не прості, проте зможуть принести реальну користь: будувати відносини, що базуються на верховенстві закону, а не грошей і кумівства, розвивати ринок, долаючи монополії, які перешкоджають виходу на ринок нових гравців, та давати людям можливість проявляти ініціативу, захищаючи права приватної та інтелектуальної власності. Тільки за таких умов Україна зможе розвивати не лише регіональну економіку, а й країну в цілому.»