Džoel Test: Upitnik za procenu softverskih timova
Izgraditi i voditi softverski tim nije jednostavno. Naprotiv. Formiranje uspešnog dev tima započinje postavljanjem prioriteta i izradom poslovnog plana. Svaki projekat započinje ispunjavanjem određenih zadataka, a osoba zadužena za tim treba da kreira strategiju za ispunjavanje zahteva. Tim mora imati svoje ciljeve i uloge bi trebalo biti savršeno jasne. Kada se tim sastavi i ciljevi su postavljeni, slede pitanja o uvažavanju timskog rada, težnji ka postizanju odlične komunikacije, proslavi uzajamnog uspeha i učenju kako pravilno delegirati dužnosti.
Zvuči jednostavno? Trebalo bi da bude, ali ipak razmatrate metodologije koje vas mogu uveriti da ste na dobrom putu. Džoelov test može vam dobro doći kada pokrivate osnove. Jednostavan je, ne zahteva puno vremena i truda, i tačan je u razumnoj meri.
Šta je Džoel test [Joel test]?
Joel Spolski, programer iz Njujorka, osmislio je ovaj test 2000. godine. Džoel vam je verovatno poznatiji kao osnivač i izvršni direktro StackOverflow i tvorac Trello alata za upravljnja projektima. Ideja iz koje je nastao test je bila da brzo i lako oceni stanje, kvalitet i status softverskog tima.
Za test je potrebno samo nekoliko mimuta, i zasniva se na 12 jasnih pitanja na koje treba odgovoriti sa DA ili NE. Tim je nagrađen jednim bodom za svako pitanje na koje odgovori sa DA. Što je veći rezultat koji dobije, tim je funkcionalniji, pouzdaniji, produktivniji i efikasniji.
Dobijanje najviše ocene na testu nesumnjivo dovodi do zaključka da je razvojni tim disciplinovan i savršeno sposoban da donese željene rezultate.
Ipak, Joel Test procenjuje tim i njihove napore i pouzdanost, ali ne i softver, što znači da mogu da imaju savršeni rezultat i još uvek daju neefikasan proizvod.
Ovo je dvanaest pitanja:
- Da li koristite version control alate?
- Možete li napraviti build u jednom koraku?
- Da li imate daily builds?
- Da li imate bazu bagova?
- Da li ispravljate greške pre pisanja novog koda?
- Da li imate ažuran raspored?
- Da li imate specifikaciju?
- Da li programeri imaju mirne uslove za rad?
- Da li koristite najbolje alate koje novac može kupiti?
- Da li imate testere?
- Da li novi kandidati pišu kod tokom intervjua?
- Da li vršite nasumični usability testing?
Za i protiv
Imajući u vidu da je Džoel ovu brzu proveru stvarnosti smislio pre 20 godina, neke stavke su se sigurno promenile i evoluirale. Čak je i sam Džoel označio test kao pomalo traljav i nepotpun. Ipak, ono što je još uvek izvanredno u vezi sa ovom listom je to što predstavlja pojednostavljeni način procene efikasnosti softverskog tima i potrebno joj je samo 2–3 minuta da se završi.
S druge strane, nedostatak Joelovog testa je mogućnost fleksibilne interpretacije rezultata. Dobijanje savršenih 12 (ako tim odgovori na svih 12 pitanja sa „da“) još uvek ne obećava da timu ide fantastično. Ipak, rezultat od deset ili manje nesumnjivo je razlog za izbezumljenje. Metaforično. Ozbiljno, ako softverski tim ne može odgovoriti pozitivno na više od deset pitanja, to je opravdan razlog za zabrinutost.
Dakle, stavimo ukupan utisak o Joelovom testu stvarno.
Može li to pomoći softverskom timu da otkrije neke od glavnih činjenica o njihovim naporima i napretku?
Odgovor je DA. Da li bi ga trebalo koristiti kao glavni parametar za testiranje složenijih aspekata ili slojeva ili za predviđanje ishoda?
NE.
Da li su sva pitanja na ovom testu podjednako relevantna?
Odvojite trenutak i još jednom pročitajte svih 12 pitanja. Da li biste neke tačke smatrali mnogo značajnijima od drugih? Uzmimo za primer osmo pitanje. Da li bi ovo pitanje sada pokrenulo debatu — „Da li programeri imaju mirne uslove za rad?“
Nepristrasni posmatrač može izvesti zaključak da je ovo posebno pitanje stvar ličnih preferencija, kulture tima i individualnog pristupa određivanju prioriteta.
Remote rad je popularniji nego ikad. Mnogi programeri rade od kuće i imaju privilegiju da budu produktivni uz uslove koji sami određuju. Muzika? Može. Ako nas je globalna kriza 2020. godine nečemu naučile, to je da sve zadatke možemo obavljati dok izgledamo kao beskućnici i glasno pevamo. Rad na daljinu više nije benefit. To je ono što je uvek trebalo da bude — valjana opcija koja ne ometa krajnje rezultate. U radu na daljinu, uslove za rad prilagođavamo sami sebi.
Da li treba da koristite Džoel test?
Kao što smo videli, Joel test ima svoje prednosti, ali je pomalo manjkav i neka pitanja su zastarela. Suština je — faktori iz Džoelovog testa ne mogu odrediti uspeh ili neuspeh. Mogli biste da imate fantastičan softverski tim koji razvija proizvod koji ne zadovoljava potrebe tržišta.
Korišćenje Džoelovog testa pomaže da se neke stvari raščiste, a rezultati će ukazati na neke probleme ili prepreke. Ali, nemojte se u potpunosti oslanjati na te rezultate i ne postoji savršena ocena koja se može meriti samo na osnovu nekoliko smernica.
Ako date priliku, prilagodite tako da odgovara vašim potrebama.