Kako si danas?

Tatjana
Omnes Group
Published in
6 min readNov 4, 2021

Ova nedelja je posvećena prevenciji stresa, a mesec široj, posebno važnoj temi!

crying person image to contribute to stress awareness week

Da, trebalo bi češće da zastanemo i proverimo kako smo danas. Ipak, ako postoji idealan momenat da se ova potreba obelodani, to je baš sada. Zašto? Počev od 2018. godine, svet je krenuo sa obeležavanjem nedelje koja je posvećena svesti o posledicama stresa i prevenciji ove neželjene (a tako poznate i česte) pojave. Ipak, koreni jedne slične inicijative sežu nešto dalje u prošlost. Da ne kažemo — nastali su u prošlom milenijumu (čisto zbog dramatičnijeg efekta). Naime, 1998. godine nam je zvanično dodeljen internacionalni dan posvećen bobi sa stresom.

Paralelno, imamo još jednu osvešćujuću inicijativu pred nama. Novembar je mesec kada se osvrćemo na zdravlje muškog dela populacije i trudimo se da kolektivno shvatimo sa čime se sve mnogi od njih suočavaju. Uzgred, neki puštaju brkove kao propratni znak učešća u Movembru. Ali taj deo je opcion, makar što se ženskaća tiče.

Dakle, hajde da usporimo, razumemo, i pričuvamo sebe i druge — odmah.

🚩 Krenimo od opštih problema — Zašto smo pod stresom i kako da brzo prepoznamo znake? 🚩

Stres je oblik svojevrsne borbe u kojoj se naš čitav organizam povremeno zatkne. I, iako je momentalno obeležen kao neprijatelj, nekada se zapravo nađemo na istoj strani. Dobro poznati fight-or-flight instinkt je vrlo često tu upravo da bi nas zaštitio. Međutim, problem nastaje kada nam telo i um šalju pomešane signale, a osećaj da smo ugroženi se javlja bez obzira na to da li je opravdan. Danas, za ovakve senzacije najčešće postoji okidač. Makar u inicijalnim fazama. Naše telo će se instinktivno braniti, tako da mahom dolazi do ubrzanog rada srca, usplahirenog disanja, čak i promena u oštrini vida. Ukratko, stres može da dovede do promena na fizičkom, emocionalnom i mentalnom planu. Fizički simptomi su najlakše uočljivi. Zato, hajde da ih odmah prepoznamo i okrenemo u našu korist.

⚠️ Fizički znaci koji ukazuju na stres ⚠️

Nekada prosto ustanemo puni energije. Međutim: život. Nešto nas izbaci iz koloseka, i odjednom smo, kako dan odmiče, sve teži sebi. Evo šta stres može da nam priredi:

  • Iznenadne bolove, uključujući glavobolju i vrtoglavicu, probleme sa stomakom i varenjem, kao i napetost u mušićima,
  • Loš san, umor, čak i insomniju,
  • Povišen krvni pritisak, srčane palpitacije i bol u grudima,
  • Nedostatak seksualne želje,
  • Oslabljen imunitet i sklonost infekcijama.

Danas, kao po komandi, svi nedostatak sna smatramo prostom realnošću i zaštitnim znakom Milenijalaca (a i šire). Ipak, ako smo odabrali baš ovaj dan da se pozabavimo sličnim problemima, možda bi trebalo da i poremećaje sna izvadimo iz kategorije it is what it is i da im stanemo na kraj.

Zapamtimo, stres nije uvek tako jednostavan za prebroditi. Da, moramo da počnemo od sitnica i rutina koje nam dolaze gotovo mehanički. Ako se prepustimo, stučemo i tu sedmu kafu danas, zamenimo, ponovo, hobi skrolovanjem (i nevoljnim osuđivanjem) + ostale toksične navike (na koje možemo da utičemo), izlažemo se ozbiljnom riziku. I treba videti širu sliku. Stres nekada preraste u anksioznost i depresiju. Zato, ako nam zaškripi i stres počne da nas ozbiljno glođe, moramo da potražimo pomoć.

Hidriraj se + brokoli nije neprijatelj! 🥦

Ok, nismo sigurni za brokoli. Ali alegorija je više nego jasna. Neke zdrave navike nam se čine, u najmanju ruku, neprivlačno. Ipak, odmah nakon što ih (milom ili silom 💪) prigrlimo, organizam nam šalje znake zahvalnosti. Mada, i ovde je važno krenuti na sitno. I onaj biceps emoji mora da se prepakuje u novi kontekst. Pa, hajmo. Za početak evo najprostijeg plana da se ratosiljamo stresova na poslovnom planu:

  • Odvoji vreme za odmor i bar jednu aktivnost u kojoj stvarno uživaš — nije sve uvek žurba,
  • Delegiraj ako moraš i batali grižu savesti — svima nam nekad treba da se oslonimo na kolege,
  • Ne obećavaj previše i prestani da se trudiš da pokriješ svaki task ikada — činiš bolje i sebi i drugima ako ne pregoriš,
  • Nauči da postavljaš prioritete — tačno, nekad je baš to ono što ti se najmanje radi, ali valjano isplanirano vreme ublažava osećanje napetosti,
  • Komuniciraj i neka se tvoj glas čuje — ne čekaj da se stvari same dese.

Na ove načine, možemo postati rasterećeniji, ali čak i bustovati rezultate i produktivnost. 🚀 Takođe, nismo zaboravili na onaj brokoli sa početka priče! Dakle, sve je ovo lepo, ali znatno manje učinkovito ako se ne pozabavimo fizičkim aspektom. Zdravija, uravnoteženija ishrana, više vode (manje kafe), fizička aktivnost, pa i vežbe disanja, šetnje i meditacija će pomoći — mnogo. Uz sve to, valja naći i one glavne okidače koji nam bude nelagodu. Možemo li da ih izbegnemo? Ne uvek, ali kada ih otkrijemo, na pola smo puta da ih olupamo za svagda.

Movember: Više od brkova i brade 🧡

Stres je neki opšti problem koji nas sve sustigne s vremena na vreme. Ipak, moramo da mislimo i na druge činioce koji nepovoljno utiču na naše fizičko, emocionalno i mentalno stanje. Da još bliže adresimo temu — osvrnućemo se na opšte zdravlje muškog sveta.

Za početak, ovaj mesec je preimenovan shodno engslesko-australijskoj kovanici. Spojili su opšte uvaženu vremensku odrednicu sa svojom rečju za brkove. Zapravo, prva skupina momaka koji su odlučili da se baš tokom ovog meseca ne briju (dok podvlače značaj zdravstvenih problema sa kojima se muškarci susreću) formirana je davne 1999. godine u Australiji. Nakon toga, svet je odlučno prihvatio ovu specifičnu počast. Ideja je proširena na hunamitarne akcije i okupljanja, a sve sa ciljem da se pomogne muškarcima koji su se obreli u borbi sa rakom, ili sa problemima koji ugrožavaju njihovo mentalno zdravlje, a primarno se odnose na suicidne misli. Danas, upravo podrška i prikupljanje novčanih sredstava za ove ljude novembar čine dodatno posebnim.

Kako Movember izgleda?

Najpre, svi koji žele da se priključe pokretu moraju da se registruju putem charity sajta — sa čisto izbrijanim licima. Ostatak meseca prati svoj prirodan tok. Svi oni će tokom narednih 30 dana puštati brade i brkove, a, što je mnogo važnije, istovremeno će podsticati razgovore na temu važnosti fizičkog i mentalnog zdravlja muškaraca. I, za kraj, svaki Mo Bro koji učestvuje mora da se pridržava džentlmenskog ponašanja sve vreme.

Movember

Kako Movember stvarno izgleda?

Ideja da se 30 punih dana ne briju bi se svidela mnogim muškarcima. Naročito u mesecu kada cela ta priča ima dodatnu težinu. Ipak, Movember bi morao za svakoga da bude daleko više od ovoga. Ključ je da se svi potrudimo da naučimo više o malignim bolestima i mentalnim poteškoćama sa kojima se značajan deo populacije, nažalost, sreće. Da, jednom godišnje će se glasno govoriti o raku prostate ili procentu samoubistava među određenim grupama. Ali, to bi trebalo da bude samo početak. Četiri kratke nedelje koje će sezati mnogo dublje.

Važno je da znamo da nismo svi kompetentni da nekome zaista pomognemo. A opet, možemo da doprinesemo. Možemo da pokušamo sa empatijom, prvo.

I da više pitamo druge — Kako si danas?

--

--

Tatjana
Omnes Group

Recruitment Specialist & Content Writing Devotee