Najčudniji programski jezici

Tatjana
Omnes Group
Published in
4 min readJan 17, 2022

Ruku na srce — ako nisi tehnički potkovan, apsolutno svi programski jezici ti izgledaju ultra čudno. Osim ako si regruter. Onda se pomiriš sa terminologijom. Nešto razumeš, a nekad samo klimaš glavom. Ipak, šanse da napišeš sam liniju koda su jednake kao da se DevOps prijavi na oglas čim ga postaviš (i ostali jednorozi). Ali svejedno — upijaš. Učiš, istražuješ, pa na kraju naletiš na nešto toliko apstraktno da ga zavoliš na prvi wtf. Radi se jezicima koji se prikladno zovu obscure programming languages, u slobodnom prevodu: lebe mekani. Za potrebe teksta, ipak, zvaćemo ih čudni programski jezici, iako bi ovaj termin bio više eufemizam nego koliko-toliko tačna definicija.

Svakako, vredi baciti pogled. Ako ništa, mnogi od ovih programskih jezika su ekvivalent kratkom putovanju u neku jednostavniju prošlost. Ili nešto dalju prošlost, tačnije, onu kad bismo posle prve rečenice ovog teksta bili uveliko optuženi za veštičarenje. Pa, hajmo?

Čemu ovo služi, uz to i ne radi?

Pa, ipak — reklo bi se da radi. U zavisnosti od toga kako bismo definisali radi, naravno. Ali, ajmo redom. Za početak, ovi jezici se takođe nazivaju i esoteric programming languages, odnosno: ezoterični programski jezici. Tako je, može i gore + mistifikovanije, a i kraće: esolang. Šta je cilj ovakvih jezika? Pa, primarno su pravljeni kako bi eliminisali neke standardne karakteristike ovih tričavih, mainstream jezika. Takvi, oni mogu da nastanu iz čiste znatiželje, kao dokaz ovog ili onog koncepta, a mogu da imaju sasvim solidnu primenu u pogledu bezbednosti. Odnosno, da dovoljno zbune hakera i spreče napad.

Ipak, podvrgavanje barem jednom pravilu mora da postoji. U ovom slučaju, to je da i esolang moraju da budu u skladu sa Turing-complete language propozicijama. Dakle, da budu sa ovog sveta i da zapravo imaju neku primenu u domenu kompjuterskih programa. Nije kao da zvuče iole jasnije nakon ovoga, ali to im je i čar. Pa, da izbegnemo ove rogobatne termine, teško prilagodljive našem jeziku, idemo na zabavni deo. Koji jezici ovog tipa postoje?

Kako to misliš ručak nije bitan: #1 esolang — Chef!

Zdravo, svete! Zdravo, slatka mala izvrnuta torto! Ili već nešto tog tipa, ne znam, nisam kuvar. Chef je esolang napisan tako da izgleda kao recept za pripremu jela. Njegov tvorac, David Morgan-Mar, odgovoran je za iznenadnu želju da se jede sufle širom sveta, još od 2002.

Ako biste da se oprobate u kulinarsko-programerskom univerzumu (da, rane 2000. su bile stvorene za bukvalno sve), ovo su vaši počeci:

This prints hello world, while being tastier than Hello World Souffle.

Ko nije vodio decu na zagrebački velesajam, taj ne zna šta je patnja: #2 esolang — Malbolge!

Što bi Bata Živojinović (verovatno) rekao u ovoj situaciji: Dante je i sada na ekskurziji. Poseta Paklu je, gotovo sigurno, gora i od prolaska kroz deveti krug intervjua, samo kako bi raspon plate stigao od kategorije “competitive” do Keba Kraba poslodavca. I neminovnog odbijanja ponude. Ipak — pakuj Vergilija, skoknućemo do dna Danteovog remek-dela. Dakle, Malbolge. Jezik nazvan po nečemu što se približno prevodi kao jame okrutnosti. Good times.

Ideja da se vratimo ranoj renesansi i otputujemo duboko pod zemljinu koru potekla je od Bena Olmsteada. Od 1998, programeri širom sveta nemaju pojma šta je Malbolge i kako se, pobogu, koristi. Samo ćemo reći — kod se sam od sebe menja.

Napustite svu nadu, vi koji ćete sada guglati Malbolge.

Reci mi da gaziš tridesete bez da mi kažeš da gaziš tridesete: #3 esolang — LOLCODE

Sećate se LOLCats? Ako da, bole vas leđa dok čitate ovo. Bilo kako bilo, ovaj fenomen je nastavio da živi na svoj način, iako su emo deca uveliko odrasla i sklonila šiške sa čela. I društvenih mreža. LOLCODE je svojevrstan omaž Adama Lindzeja vremenu kada bi mačke, da mogu, napisale — HAI WORLD. Na svom MySpace-u, verovatno. I ne, nije fora koja je smešna samo Milenijalcima — oni koji koriste ovaj ezoterični jezik stvarno tako pišu Hello world. Kao što rekosmo — jednostavnija vremena. Sem što se u ovom esolang-u stvari odvijaju u malo drugačijem pravcu, pa bi iste te mačke zavladale svetom. Znači, ujedno, ovo je najrealističniji opskurni jezik.

Nećete verovati FOTO VIDEO manir — Ali vredi!

Ovakvo programiranje možda nije visoko na listi prioriteta onih koji bi da zagaze u IT svet. Ali ipak — ovi jezici su tako nedokučivo strava! Baci klik i vidi šta smo još iskopali: jer, ezoterični & opskurni programski jezici predstavljaju temu koja nudi još mnogo posezanja za Guglom, po principu — A jeeeste 🙄

Spoiler: Ma, gde nije! Ima čak i Chicken (hvala ti, Torbjörn Söderstedt).

--

--

Tatjana
Omnes Group

Recruitment Specialist & Content Writing Devotee