Photo by Mauro Sbicego on Unsplash

Mobilita na Slovensku za rok 2020

Vďaka technológiám, ktoré nás dnes sprevádzajú na každom kroku, máme dnes k dispozícii dáta o našom pohybe počas roka.

Matus Zahradnik
Published in
4 min readJan 6, 2021

--

Dáta z mobilov, pripojenia na internet a aplikácií, ktoré využívame, nám dnes slúžia aj na prevenciu pred Covid-19. Zároveň, to čo sa v minulosti zdalo ako najväčšie zlo globálnych firiem (sledovanie pohybu), sa dnes počas pandemickej situácie úplne bežne používa na hodnotenie a predikciu vývoja situácie do budúcnosti. Ako sa čísla u nás počas roka teda menili?

Google, Apple a Facebook dáta — aký je rozdiel?

Globálne spoločnosti, ktoré sa rozhodli zverejňovať dáta o pohybe, sú najznámejšie 3: Google, Apple a Facebook. Každá spoločnosť sa venuje prevádzke inej technológie, a aj dáta, ktoré o svojich užívateľoch, sú rôzne. Niektoré sú z podstaty presnejšie, niektoré sú menej relevatné, no aj na ich základe dokážu dnes analytici na Ministerstve Zdravotníctva alebo iných výskumných inšitútov posudzovať zmenu správania u veľkých más užívateľov.

a) Google dáta

Google dáta zachytávajú správanie ľudí, ktorí sa prihlasujú do aplikácie vyhľadávania na Google.com a ďalších službách. V Google má každý užívateľ (napríklad aj služby Gmail) vytvorený profil, v ktorom sa zaznamenáva poloha, teda z ktorej lokality sa prihlasuje do vyhľadávania. V prípade, že sa prihlasuje z oblastí definovaných ako pracoviská, rezidenčné zóny a dopravné uzly, Google ukladá tieto dáta podľa týchto špecifikácií. Kedže aplikácia Google.com patrí dlhodobo medzi najnavštevovanejšie stránky, spoľahlivosť takýchto dát bude dostatočne vysoká.

Začiatkom minulého roka sa Google rozhodol zverejňovať 6 nasledujúcich kategórií dát, podľa lokalít z ktorých sa ľudia prihlasujú.:

  • Dopravné uzly a stanice
  • Maloobchod a rekreácia
  • Pracoviská
  • Potraviny a lekárne
  • Rezidenčné zóny*
  • Parky*
Vizualizácia Google mobility by @OpolitikeSK

Práve posledné dve kategórie obsahujú údaje, ktoré z tými vyššími korelujú opačne. Ak klesá podiel ľudí prihlasených z pracoviska, stúpa podiel ľudí prihlasených z rezidenčných domov. Úplne zatvorenie prevádzok zároveň prinieslo aj väčší počet vychádzok do prírody, v malých skupinách a osamote, čo je vidieť na dátach v kategórií Parky. Z toho dôvodu som ju spolu s rezidenčnými dátami z vizuálizáci vylúčil.

Ako metriku si Google zvolil zmenu oproti benchmarku, základnej hodnote, ktorou sa stal priemer mobility ľudí do 6. februára 2020.

b) Apple dáta

Apple ako výrobca mobilných zariadení zbiera údaje zo zariadení, keď človek využíva dáta v mobile/ tablete. Google dáta zbierajú signály, prihlásenia a porovnávajú ich z bežným režimom. Pri presune alebo jazde však nemusíte mať zapnutý dáta prenos, a v tom sa líšia dáta od Apple.

Narozdiel od prihlasovania na stránku Google, dáta Apple reportuje v prípade, že presun zodpovedá jazde v aute/ dopravných prostriedkoch počas režimu online. Napríklad pri využívaní navigácie Waze, Sygic, Google či Apple maps, dáta potrebujete mať zapnuté, aby ste získavali aktuálne údaje o vašej ceste. Z toho dôvodu dáta od Apple majú výpovednejšiu hodnotu o presune, hoci pokrývajú len automobilovú dopravu.

*Poznámka: Apple reportuje aj dáta pohybu za chôdze, ale len za Bratislavský kraj. Tieto dáta pri vizualizácií pre celé Slovensko nevyužívam.

Vizualizácia Apple mobility by @OpolitikeSK

Facebook dáta mobility sleduje prihlasovanie do aplikácie z jednotlivých lokalít, podobne ako Google, no nanešťastie, pre Slovensko dáta nezverejňuje (afaik).

Prečo je mobilita dôležitá?

V priebehu roka, ale najmä s rastúcimi číslami nakazených za posledné mesiace, sa nám potvrdilo, že akékoľvek vybavenie nemocníc a opatrenia nezabránia šíreniu koronavírusu efektívnejšie, ako dodržiavanie týchto opatrení. Dáta mobility nám preto aj na Slovensku pomáhajú sledovať a reagovať na správanie obyvateľstva (hoci s akýmsi meškaním: Google 6–7 dní neskôr, Apple 1–2 neskôr).

Na záver pripájam vizualizácia kompletných dát pre Slovensko, teda zjednotenie dát od Google a Apple, ako aj krivku, ktorá modeluje spoločný trend počas daných dní.* Tu môžete vidieť, aký efekt mali jednotlivé “lockdowny”, zatvárania ekonomiky a obyvateľstva, počas priebehu pandémie do koncaminulého roka.

Trend mobility pre Slovensko (dáta Google + Apple): by @OpolitikeSK

*Poznámka: jedná sa o lineárnu polynomiálnu regresiu vyššieho rádu.

Ďakujem za každý komentár a zdieľanie.
Viac dát a vizualuzácií na stránke FB: “@OPolitikeSK

--

--