Néjen novoroční článek

Naše firma je, jak se říká, jako naše malé dítě a v nadcházejícím roce jí budou tři roky. Tento novoroční článek je vlastně nové O nás. Původně jsme chtěli napsat O nás jako něco neměnného s jasnou filozofií, ale stejně jako je rozdílné malé batole od předškoláka, tak se podle nás, jak už si ted’ myslíme, nedá napsat jedno a to samé o rok staré firmě jako o té, co už má roky tři.

Tento uplynulý rok jsme se soustředili na hlavní téma a tím je ekologie a s ní spojené zbytečné plýtvání. Naším cílem byly nulové ztráty. Jednoduše řečeno, nevyhodili jsme ani jednu mrkev. Je to pro nás důležitější než nárůst objednávek. Vymysleli jsme proto systém zpracování potravin. Aby náš cyklus potravin byl ještě efektivnější, začali jsme využívat hned několik prodejních kanálů. Nově jsme například začali zastupovat farmu Krhánice na trzích na Náplavce a také hned několik českých bio farmářů s jejich úžasnou zeleninou. Troufám si říct, že hlavně projekt bio farem se zeleninou u nás hodně dlouho nikdo v takovém měřítku nezrealizoval. Velice mile nás překvapil velkoobchod pro restaurace. Mezi naše zákazníky patří vyhlášené restaurace jako je například Modrá Kachnička ze Starého Města až po moderní restaurace jako Ritcherds Kitchen. Jsme hrdí na to, že můžeme dodávat naší české gastronomii ty nejlepší farmářské produkty.

V tomto odstavci si dovolím větší dávku upřímnosti. Přesto, že se obraty naší firmy prakticky ztrojnásobily a umíme všechno zužitkovat, naše firma je vlastně charitativního charakteru. Každá objednávka, kterou naši zákazníci udělají přes e-shop, nám jen umožňuje zboží přemístit z bodu A do bodu B, ale vlastně je jedno, kolik těch objednávek bude, vždy se náklady budou rovnat zisku, takže za všechno to úsilí dostaneme krásné nic, které je vlastně úlevou, jelikož neustále hrozí, že budeme my, ti co budou za zboží platit. Jedním z hlavních důvodů proč tomu tak je, je, že s větším množství surovin nám neklesá cena od dodavatele, aby jeho produkce stále dávala smysl a kvalita zůstala stejná. Nemůžeme chtít po farmáři, aby z toho mála co mu zbyde, ještě dával slevu. Nedávno se stala zajímavá a pro nás prospěšná věc. Začali jsme naší firmu chápat jako koníček. Jsme jako rybář, který jde rybařit, i když prší a fouká vítr a i když se mu nakonec zamotají vlasce a uplavou všechny ryby, tak svoje rybaření stále miluje. Pro ty z Vás, kteří si myslí, že jsme tak trošku blázni a že se musíme i nějak živit, musíme uznat, že máte pravdu a nedávno jsme si to také skutečně připustili. Zdravě jsme se naštvali a vymysleli projekt Czech Burger, který zatím plní svůj potenciál se vším všudy a díky velké přidané hodnotě je, i na rozdíl od OrbisFood, od začátku ziskový. Náš nový přírůstek do rodiny bude v příštím roce potřebovat větší péči a naplánované jsou také hned tři kamenné provozovny.

Myslíme si, že čas OrbisFood teprve přijde, a že jsme možná předběhli, společně s dalšími né jen ekologickými e-shopy potravin, svojí dobu o pár čí více let. Czech Burger a další projekty, které díky OrbisFood mohly vzniknout, budou na oplátku část svého zisku investovat právě do našeho prvorozeného projektu. Věříme tedy, že se budeme shledávat s našimi zákazníky i nadále a že hodnoty, které v sobě OrbisFood nese, budou mít i nadále větší smysl.

Denis Lochman a Team OrbisFood Vám přejí vše nejlepší do nového roku.