Nový rok 2017

Dali jsme si předsevzetí být zdraví. Do boje vyrážíme s čerstvými potravinami, ovocem, zeleninou a rybami.

Můj recept je, pokud Vám je to umožněno a nemáte na nic alergie, jezte maximálně pestře a komplexně. Nemusíte se stát otroky vypracovaných stravovacích plánů, abyste byli zdraví, fit, plní energie a bez nemocí.

Základem je ovoce a zelenina. Teď v zimním období především ta kořenová a z ovoce spíše to české a v menším množství. U zeleniny v zimně platí, že by měla být tepelně zpracovaná, aby nezchlazovala organismus, takže místo salátu si dejte raději dušenou zeleninu. Když si občas vzpomenete na česnek nebo cibuli, jenom dobře a nejlépe jíst v syrovém stavu, abyste v nich zachovali všechny vitamíny.

Zelenina Vám dodá především vitamíny a vlákninu, ale je také důležité ji doplnit o kvalitní bílkovinu, v podobě libového červeného masa, luštěnin, soji, mléka, drůbeže, oříšků, vajec a čerstvých ryb. V každém jídle by bílkovina neměla chybět, jelikož nastartuje Váš metabolismus, zasytí a zpomalí vstřebávání cukrů do krve, tím pádem zabrání i nadbytečnému ukládání tuků a poklesu energie.

Ryby Vám dodají energii, potřebné tuky a částečně nahradí i nedostatek slunce, díky obsahu vitamínu D. Na zdravé tuky jsou samozřejmě nejlepší mořské ryby, ale český pstruh taky není špatný a je zároveň velice dietní. Navíc ten náš je bez antibiotik a těžkých kovů.

Co se týká pitného režimu, Vaše tělo potřebuje čistou vodu i v zimních měsících, nejlépe pokojové teploty, ale nedoporučoval bych více jak dva až tři litry tekutin za den. Množství tekutin se liší podle Vaší tělesné stavby a pohybu. Pokud nesportujete, pijte vodu spíš ráno a dopoledne, kdy jí Vaše tělo nejvíc potřebuje po spánku a využije jí pak i během celého dne.

Pitný režim doplňujte i čajem, teď v zimě je například ideální zázvorový čaj s citronem, který posílí Vaši imunitu a když už Vás nějaká ta nemoc dostane, skvěle Vám pomůže s ní bojovat. V případě nemoci si můžete čaj dosladit medem, jinak je nejlepší pít všechny nápoje neslazené, abyste zbytečně nepřijímali jednoduché cukry.

Dále nezapomeňte na ořechy, semínka a čerstvé i sušené koření a bylinky. A kdyby Vám to přišlo málo, můžete do svého stravování zařadit i nějakou super potravinu.

Každé tělo je individuální, a proto si musíte najít tu svojí zlatou střední cestu. Když ke kvalitnímu a pravidelnému stravování přidáte dobrý spánek a náladu, neonemocníte, i kdyby Vám přímo do pusy kašlali. Věřte, mám to vyzkoušené :).

Denis

Orbisfood.cz