Vývar na každý den

Kuřecí, hovězí, zeleninový, každý je lahodný. Ovšem ten nejúčinnější je z bio morkových hovězích kostí. Právě takový vývar vaříme i u nás ve firmě. Základem je zelenina. Nejlépe farmářská a v bio kvalitě.

Zeleninu použijeme i se slupkou, tudíž si nejen ušetříme práci zbytečným loupáním, ale také získáme ze slupky další užitečné látky navíc. Zeleninu pouze opláchneme a vcelku ji vložíme do hrnce. Nejprve cibuli i se slupkou a kořínky. Použít můžete jak červenou tak žlutou. Záleží jak velké množství vývaru děláte, my ve firmě máme 30litrový hrnec, takže používáme opravdu hodně zeleniny, ale na klasický cca 5litrový hrnec vystačí 2–3 větší cibule. Na cibule položíme 1 větší celer, celou omytou mrkev, může být i s natí. Stačí 2–3 kusy střední mrkve. To samé uděláme s petrželí. Aby byl vývar pěkně voňavý a nasládlý, přidáme k zelenině 2 celá rajčata, červenou nebo žlutou papriku a jablko. Na naskládanou zeleninu poklademe hovězí kosti, nejlepší jsou opět ty v bio kvalitě, jelikož do kostí se kromě živin usazují i špatné látky ze stravy, které tam nechceme. Takže pouze dobře krmené a chované kravičky mají zdravé kosti. Ke kostem můžeme přidat i hovězí maso, ale nemusíme.

Připravený vývar dáme na plotnu a necháme rozehřát, dokud se nebude z hrnce kouřit a zelenina nezačne syčet. Tím vývar lehce zatáhneme, bez jakéhokoliv použití tuku a vývar tak získá pěkně hnědou barvu. Musíme dát ovšem pozor, abychom vývar nespálili. Jakmile začne být pára z vývaru cítit nahořkle, zalijeme ho studenou vodou až po okraj a stáhneme plamen na nižší teplotu. Takto necháme pomalu vařit cca 24 hodin, vodu průběžně přiléváme. Vývar lze samozřejmě vařit i kratší dobu nejméně však 8 hodin. Pro ještě lepší výživovou hodnotu můžeme do vody nakapat pár kapek jablečného octa, zelenina si tak uchová více vitamínů. Když je vývar hotový scedíme ho a ochutíme solí a pepřem.

Nakonec podáváme s nasekanými bylinkami, česnekem nebo mořskými řasami, které jsou velmi bohaté na minerální látky. Já používám nori vločky, ale lze použít jakékoliv jiné.

Hotový vývar je nejlepší vypít jen tak z hrnečku, nejlépe každý den. Díky svému vysokému obsahu prospěšných látek je takový vývar výborný jak pro naši imunitu tak i zažívání.

My ho pijeme jako prevenci chřipky celou zimu a když už Vás nemoc přece jen doběhne, vývarem s čerstvým česnekem nic nepokazíte. Brzy si náš vývar budete moci koupit každý pátek i u nás na prodejně nebo přes e-shop.

Krásný den všem přeje Simona Lochmanová.

Like what you read? Give David Reich a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.