10 košických startupov v 2019

O startupoch je tu na východe nepríjemne ticho. Aspoň teda na to, že 5 rokov dozadu stačilo, že sem dorazilo pár nepochopených buzzwordov a odrazu tu mal budúceho unicorna pomaly každý, kto mal internet.

Pretrvávajúcim problémom lokálneho startupovania je, že prostredie čaká len na to, kedy sa nejaký objaví, aby si z neho niečo mohlo vziať. Umierajúcim nik nepomáha a pokiaľ to vopred neplatí nejaký rozpočet, ku vzniku nových tu nik nemotivuje.

Prečo to nefunguje?

Od strednej školy freelancujem, baví ma detailný prístup k trhom a jediný spôsob, ako ten náš spraviť lepším miestom, je mať čo najviac úspešných podnikateľov okolo.

Dôvod, prečo v Košiciach podnikateľský ekosystém doteraz veľmi nefunguje, je, že sa očakáva od zamestnancov univerzít, korporátu, štátu a grantových organizácií — inými slovami tých, ktorí z podnikania nežijú.

Vo výsledku sa pridelený rozpočet minie a s ním vždy mizne aj silne marketované presvedčenie o potrebe nových podnikateľov. Irónia.

Back to startups

Startupy sú ale okrem všetkých známych mýtov stále veľmi dôležitou súčasťou každého ekosystému. Potrebujú ale prostredie, v ktorom vedia fungovať.

Cieľom celej mojej práce v Košiciach je, aby tu existoval fallback pre startupový ekosystém. Miesto, kde podpora startupov a podnikania prežije, aj keď si práve nezaslúži dostatočný záujem školstva médií, fondov a governmentu.
Pre tento účel bol postavený Starport.

Teraz by som rád našiel 10 tímov alebo jednotlivcov, ktorí majú záujem rok 2019 venovať stavbe škálovateľných produktov. Či už začnú z existujúceho businessu, z neovereného nápadu, alebo skúsia oživiť vyhasnutý startup.

Mojim plánom je o týchto 10-tich pri svojom networkovaní hovoriť, písať, zavrieť sa s nimi raz za čas na týždeň do Starportu, organizovať personalizované workshopy, hľadať pre ne talenty a dávať ich dokopy so skúsenejšími, ktorí nám vedia povedať to, čo práve potrebujeme počuť.

Budeme robiť výskum, designovať, prototypovať a celkovo zbierať komponenty na pitch, ktorý bude hovoriť o dokázanej príležitosti, nie vzrušujúcom nápade.

Inými slovami všetko to, čím sa ekosystém o svoje podniky a startupy má starať, aby sa tu necítili, ako exoti, ale naopak dostávali počas celého roka bezpodmienečnú podporu v tom, čo ich čaká.

Samozrejme vytiahnuť toľko startupov, čo tu dokopy bolo za 5 rokov, nie je jednoduché, obzvlášť keď globálne trendy už neponúkajú v tom smere odvoz zadarmo.

Niečo som ale za posledné roky stihol a pár adeptov by malo vyliezť spomedzi malých businessov a tímov, ktoré som spoznal cestou. K zvyšku sa nejako dopátrame spolu. Navyše rok času, vlastné priestory, trpezlivo vydretý network a fakt, že nemám na práci nič lepšie, z toho robia zaujímavý challenge.

Uvidíme, ako to pôjde.