Co mě zaujalo v roce 2017

Dalibor Pulkert
Outboxers
Published in
3 min readJan 23, 2018

Říkal jsem si, že každý rok sepíšu, co se dle mého vnímání světa stalo zajímavého a kdo ví, třeba to za deset let bude hezký sumář, jak se svět posouval. Jde o základní informace a případný rozcestník na zajímavá videa nebo články. Tak jdeme na to? :)

Google Waymo — autonomita čtvrté úrovně

Plně autonomní Google Waymo

O autonomních autech, dronech, lodích, kamionech se mluví všude a hodně. Šlapou do toho všechny velké ryby. Elon Musk se svou Teslou zveřejnil elektrický kamion Semi, další roadster a slíbil i pickup. Všechny automobilky světa vedle toho šlapou do elektrizace svého portfólia. Google byl ale první, který v listopadu zveřejnil plně autonomní vůz. Jedná se o automatizaci úrovně 4 z 5, tzn. ještě to není úplně dokonalé v dešti, sněhu, na stěrku, v lese.. apod. Ale už se blížíme.

Tradičně roztomile-koktavý Elon představuje svou vizi osídlení Marsu

Z New Yorku do Šanghaje za 39 minut

Elon Musk na Mezinárodním Astronautickém kongresu (IAC) zveřejnil detailnější plán, jak chce osídlit Mars (video: 39min). Kolikrát musí letět, jak bude doplňoval palivo a kolik lidí tam dostane. V průběhu ale všechny zaskočil, když zveřejnil velmi ambiciózní plán na cestování znovupoužitelnými raketami v rámci Země. Jeho představa, jak cestovat z jedné strany planety na duhou v rámci desítek minut vypadá takto (video: 2min).

Pozor, obraz tě slyší

Rozpoznávání obličeje jde do mainstreamu

Rozpoznávání obličeje sice už nějaký ten rok celkem spolehlivě umíme, ale tento rok se ukazuje několik reálných použití. První, které nás napadne hned je iPhone X a jeho FaceID (video: 5 min) k odemknutí telefonu. Alibaba v Číně vyzkoušela Smile-to-pay k zaplacení v KFC pomocí úsměvu. Čínský Startup Face++ je, zdá se, velmi daleko v reálném použití a tak penetrace v Číně roste. Z pohledu bezpečnosti je přínos jasný, ale vynořují se obavy o soukromí jednotlivců. Třešničkou na dortu je řešení LipNet (video: 1min), které je s úspěšností 93% schopné odezírat vám ze rtů pouze z videa. Jen pro srovnání, nejlepší čtenáři ze rtů mají úspěšnost 52%. Takže jsme v době, kde každá kamera nás nejen rozpozná, ale i slyší.

Masivní nárůst ceny Bitcoinu během roku

Kryptoměny

Jen pro úplnost, v druhé půlce roku jsme byli svědky masivního nárůstu hodnoty kryptoměn, největším mediální ohlas byl kolem Bitcoinu. Ale i méně známé Ethereum se během roku zhodnotilo z $10 na $1000+. Zajímavý hype, čas ukáže, zda virtuální měny naplní očekávání.

Peter Diamandis o aktuálním stavu světa

Shrnutí od Petera Diamandise

Sdílená autonomní elektrická auta tady budou cca 2025 a jejich využívání bude desetkrát levnější než auto vlastnit. Co to udělá s doprovodnými službami? Budou potřeba garáže? Tankovací stanice? A co trendy při hledání dlouhověkosti? Téma těžby z kolem letících asteroidů? Nebo co Peter radí svým dětem? To a mnoho dalšího ve skvělém shrnutí, co se aktuálně ve světě děje od inovátora Petera Diamadise (video: 35min, slidy), zakladatele Singularity University a ceny xPrize. Doporučujeme jako tečku za rokem 2017.

Pokud jste dočetli až sem a myslíte si, že tady něco významného chybí, sem s tím! Do komentářů nebo na dalibor@outboxers.cz ;)

Oddechovky

Australan, který mimo civilizaci v divočině staví chatrče, vyrábí nástroje jako v pravěku a v uplácané peci si pálí cihly, je neuvěřitelný relax. Osobně jsem zkouknul za víkend všechny díly a hezky jsem si odpočinul. Doporučuju k pročištění hlavy: Youtube kanál Primitive Technology! Pozor: budete mít touhu utéct do divočiny a stavět taky.

Zajímavé statistiky Google, co Češi nejvíce hledali v roce 2017? “Jak upéct mazanec”, “Co dělat, když se nudím” a mezi jmény “Jiří Kájínek” nebo “Kevin Spacey”.

A na závěr, Robot Atlas skočil salto. A není to tak dlouho, kdy se robot nebyl schopný vysápat ani do schodů.

Ať se daří!
Dalibor

--

--