Dalibor pro StartingUp: 90 % firem má dobré nápady, ale selhává v jejich realizaci

Aneta Gáborová
Outboxers
Published in
6 min readNov 8, 2017

Inovace jsou nutnost. Nemusí být ale nutně strašákem, co vám nedá spát. Můžou se pro vás stát hrou. Stejně jako pro Dalibora Pulkerta z Outboxers. Načerpejte u něj další inspiraci pro své inovační záměry.

Kdo je Dalibor Pulkert? Představte se nám, prosím, ve třech větách.

Rád vymýšlím a zkouším nové věci. Posledních 12 let se pohybuji na rozhraní IT a byznysu a usiluji o fungující propojení těchto světů, ze kterého benefitují nejen firmy, ale především koncový zákazník. A to je hlavní.

Jak hodnotíte způsob, jakým se české firmy a startupy vyrovnávají s potřebou inovovat?

Nemyslím si, že by na tom české firmy byly s nápady hůře než v zahraničí. Z rozhovorů s vedením většiny firem vyplývá, že nápady i strategické přemýšlení nechybí. Chybí exekuce. Často se bohužel setkáváme s mindsetem, který má strach dělat chyby a zkoušet prošlápnout neověřené cesty. Úspěšná inovace je ta, která se propíše do čísel.

Startupy z principu svého fungování inovují, jen se tomu tak neříká. Prostě staví nové produkty nebo služby, o kterých jsou přesvědčení, že udělají díru do světa.

Jaké tři věci nesmí ve firmě chybět, aby snaha inovovat nepřišla vniveč?

Vědomá podpora vedení, konkrétní tahoun změny, zdravé prostředí (dnes se tomu říká firemní kultura), které umožňuje dělat chyby a učit se z nich.

Jaké jsou typické chyby, kterých se manažeři při snaze o inovativnost dopouštějí? Které cesty jsou slepé?

Typickou chybou je, že se do hledání nových cest vůbec nepouštějí. Nejčastěji se potkáváme se situací, kdy vědí, co by chtěli dělat jinak nebo co nového zkusit, ale jsou natolik zavaleni svojí stávající prací, že se k tomu nedostanou. Ono se to snadno řekne, ale když má člověk tvrdá KPI, tak není snadné si udělat prostor. Chce to vědomou snahu a hlavně tři věci z předchozí otázky.

Ohledně zaručených cest úspěchu jsem skeptický. Co nefungovalo jinde, neznamená, že v jiné firmě nezabere. A stejně tak, co nefungovalo dříve neznamená, že dnes trh stále není připraven. Hezkým příkladem je třeba ilegalně.cz, pokud si nevybavíte, šlo o legální prodej hudby přes internet. Nevyšlo to. Dnes je Spotify jedna ze základních aplikací mladé generace. Tzn. Velmi důležitým aspektem nových věcí je načasování.

Kdy je podle Vás na inovaci už pozdě?

Na inovace není nikdy pozdě :-) Inovaci vidím jako nastavení mysli, jde o vědomou kontinuální cestu než jednorázový impulz „tak a teď se na to vrhneme, protože máme chvíli klid“. Takové momenty ve firmách moc nenastávají.

Pro inspiraci, komu se z Vašeho úhlu pohledu v poslední době inovace opravdu vydařila?

Tak když začnu úplně v nejvyšších příčkách, tak je to určitě Tesla a mašinérie, kterou spustila v automotive průmyslu. SpaceX a zlevňování dopravy do vesmíru. Dál bych zmínil Microsoft, klobouk dolů před jejich transformací a přechodem na cloudové služby. Na to, jak to vypadalo před pár lety a jaký je to moloch, musím říct, že do toho šlapou hezky.

Dal by se zmínit i nějaký odstrašující případ, kdy se inovace vůbec nepovedla?

Osobně nevnímám nepovedenou inovaci jako odstrašující případ. Jsme opět u toho českého, opatrného pohledu: budeme dělat jenom věci, které ověřeně fungují. Pokud se, ale chceme posunout, musíme se přestat bát „co kdyby“. Je potřeba vytáhnout rukávy, udělat maximum a holt se někdy stane, že to nevyjde. To k tomu patří. Co bychom se měli naučit je si v takových případech zatleskat.

Otázka podle mě není, jak to dělat, abychom neselhávali. Ale jak to dělat, abychom pokud selžeme, tak co nejlevněji a nejrychleji.

Vysvětlil byste nám, prosím, pár termínů, se kterými se dá na poli inovací potkat? Design Thinking, User Centered design, Lean Startup?

Tak to je na delší dobu. Obecně by se dalo říct, že jde o nástroje, které vám umožní nápady odbavit. Jsou vaši průvodci, vodítka. Jako když chcete kácet stromy a toto jsou vaše sekery.

Nebudeme si nic nalhávat, většina manažerů je utopená v operativě a těžko se jim hledá pro inovace potřebná perspektiva nad svým byznysem. Dejte nám prosím pár tipů pro „out of the box“ myšlení.

Osobně jsem přesvědčený, že to je právě o čase a vědomém rozhodnutí. Prostě tomu dát prioritu. V Outboxers se snažíme jít příkladem — každý týden máme strategické setkání, kde nové cesty a zlepšením diskutujeme, udržujeme si rozhled o dění na mezinárodní scéně, lokálním trhu i v různých „byznysových bublinách“ a v případě, že nám něco dává smysl, pak konáme, zkoušíme, ověřujeme. Protože nápad bez realizace je snění. Zvládat to při běžném provozu firmy bolí, ale nese to své ovoce.

Anebo se mnohdy, možná nevědomě, manažeři bojí změny. Jaké prostředí nastavit ve firmě, aby se nezašlapávaly inovační tendence?

Prostředí, které slaví i neúspěchy. Umět si udělat srandu z failu odbourává strach ze zkoušení nových věcí. Následně už by mohlo stačit jít jen tahounovi změny z cesty a nebrzdit jeho/její nadšení.

Máte návod, jak dostat na povrch inovativní myšlenky? A jak utopit ty, které nemají budoucnost?

Doufám, že ano. Je to naše práce. Vypracovali jsme metodiku, jak během několika setkání vytáhnout z hlav zapojených to nejlepší, co tam v ten moment je. Následně nápady testujeme v naší „ověřovací pračce“, pokud výstupy sedí zákazníkům, nápad se propisuje o do čísel a rezonuje s hodnotami, pokračujeme. Pokud ne, nápad zabíjíme. J

Jaké fáze má inovační proces?

Dvě. Živý nebo mrtvý. J Teď ale vážně, záleží v jakém jsme odvětví, zda offline nebo online, jestli blíže software nebo hardware. Obecně by se ale dalo říct, že proces jede v Demingově cyklu: náplánuj, udělej, vyhodnoť, pouč se > naplánuj, udělej, vyhodnoť, pouč se…

Zastavme se na chvilku u prototypování. Co to obnáší?

Steve Jobs říkával: „Lidé nevědí co chtějí, dokud jim to neukážeš.“ Toho se ve firmě držíme. Jestli obrázek je víc než tisíc slov, tak interaktivní prototyp je víc než tisíc obrázků.

Prototyp je v podstatě reálná simulace dané služby nebo produktu s cílem otestovat jej u koncového zákazníka. Představme si, že chceme vytvořit službu, která bude skrze mobilní aplikaci něco dělat. Buď se domníváte, co lidi chtějí a pak to naprogramujete. Tohle se bohužel velmi často děje, stojí to spoustu času, peněz a výstupy jsou často neúspěšné. Často se stává, že to zákazníky prostě nebere.

Nebo připravíte prototyp mobilní aplikace, necháte ho otestovat zákazníky a rázem máte data, zda má nápad šanci nebo ne. Je to rychlé, levnější, bezpečnější.

Tím, že se realizuje inovace, to ale nekončí. Nebo by nemělo. Jak nejlépe získat feedback na inovovaný produkt?

Tzn. Feedback-loop by měla být nikdy nekončící smyčka. Jestli první konfrontace produktu nebo služby ze strany zákazníka probíhá už ve fázi prototypizace, tak další sběr zpětné vazby by měl přicházet vždy, když se s produktem něco děje. Pravidelně.

Kde jako inovátor čerpáte inspiraci?

Ve světě a hlavně ve startupové scéně. Každý den strávíme ve firmě část dne čtením novinek, jejich vzájemným sdílením a debatováním.

Pracoval jste sedm let v digitální agentuře Etnetera, odešel jste a založit Outboxers, abyste mohl dělat inovace pro jiné firmy. Jaká to byla cesta?

Čas strávený v Etneteře byl super, je to skvělá firma, fajn lidi, zdravá firemní kultura. Jsem vděčný za tuto část života. Bylo potřeba se ale posunout dál a tohle byla logická cesta. Vždycky jsem chtěl stát na vlastních nohou a podnikat.

Proč by měli manažeři firem o Outboxers vědět? Co u Vás získají?

Kapacitu k otestování nápadů u koncového zákazníka — rychle, levněji a bezpečně. Šuplíky ve firmách jsou plné nápadů, na které nebyl čas nebo se nerealizovali na 100 %. O to je to leckdy horší, protože pak firmou zní mantra „to jsme zkoušeli a nefungovalo to“.

Naší ambicí je vzít tyto nápady, spojit je s tím, co nasáváme po světě nebo mimo branži, ve které firma působí a v duchu agilního přístupu je postupně otestovat.

Vracíme se pak s daty a doporučením, zda nápad zabít nebo rozvíjet.

Klienti často říkají, že to o čem se oni rok baví, jsme odprototypovali za měsíc a teď vědí na čem jsou. To je pro nás neuvěřitelně nabíjející. I podle průzkumů člověk lituje věcí, které neudělal, ne těch, které udělal.

Jakou největší životní zkušenost jste díky inovacím prozatím získal?

Že slovo inovace je zprofanované, pro spoustu lidí velmi abstraktní a každý si pod ním představí něco jiného :)

Jakým mottem se v byznysu řídíte?

Dobrá práce je nejlepší reklama. Ale je jich víc, máme sepsaný celý Kodex Outboxera. Např.: „Vědomé hledání win-win stavů.“, „Pro dnešek neprodáš zítřek.“, „Buduj firmu, buduj lidi.“…

Chtěl byste ještě něco vzkázat začínajícím firmám a startupům?

Pojďme rozvíjet podnikatelského ducha a nebát se neúspěchu. Společně to dáme ;-)

Rozhovor vyšel v listopadovém magazínu Starting Up, který přináší web iPodnikatel.cz

--

--