Jak najít a prosadit nové cesty

Dalibor Pulkert
Outboxers
Published in
3 min readJun 19, 2018
Priority poker

V květnu jsme byli pozvaní na eBusiness Akademii, abychom povyprávěli “O hledání nových cest” v e-commerce světě. Ještě jednou díky za tu možnost!

Zaměřil jsem se na tři nejčastější problémy:

1/ Nevím co, nemám nápad — tzn. kde hledat inspiraci

2/ Jak srovnat priority — nejtěžší je rozhodnout, co nedělat

3/ Jak prosadit nápad interně ve firmě — jak získat podporu

Nevím co, nemám nápad

Většina lidí to ví, ale málokdo to dělá. Nejčastěji zanedbávaným zdrojem inspirace je váš stávající nebo potenciální zákazník. Mé doporučení zní jednoduše, nastavte si pravidelné potkávání (třeba jednou za 14 dní u oběda) s vaším zákazníkem, ptejte se, poznávejte chování, motivace, problémy…atp.

Nejlevnější a nejhodnotnější zdroj nápadů, co zlepšit nebo vyzkoušet, je váš zákazník. Jednoduché. Zanedbávané.

Dalším super zdrojem inspirace je startupová scéna. Navštivte třeba AngelList a vyfiltrujete si relevantní segment. Projeďte si několik startupů — koukejte na stáří, množství získaných investic i počet zaměstnanců.

Výpis hledání startupů na Angelistu — portál spojující startupy a investory

Dalších technik, jak se vytáhnout z krabičky, existuje hodně. My máme rádi v Outboxers jednoduché pravidlo “10x”. Jak to funguje?

Představte si, že jste si nastavili cíl na následující rok odbavit 100 tis. objednávek. Dejme tomu, že už tohle číslo je pro vás ambiciózní. Teď ho ale vynásobte deseti. Najednou máte nový cíl, tj. 1 milion objednávek. Vaše první reakce možná bude “To nejde”, ale to je právě stávající kontext a nastavení, které vám to napovídá. Pojďme tedy začít hledat úplně jiné cesty, jak se nové číslo dostaneme. Nové segmenty nebo trhy? Expanze do zahraničí? Akvizice konkurence, nebo join venture? Nový škálovatelný produkt nebo služba? Kde je potenciál? Jak toho jen jde dosáhnout?…

Jak na priority

Dejme tomu tedy, že nápadů máte dost. Někdy až moc. :) Osobně si myslím, že je mnohem těžší si říct, co nedělat, než co dělat. Tady si pomáháme technikou Priority pokeru. Na toto jsme napsali samostatný článek.

Jak nápad prosadit interně ve firmě

Abychom se vyvarovali dojmologii a neověřeným hypotézám, je dobré nápad opřít o trh a zpětnou vazbu cílové skupiny. Pokud natočíte video nebo audio, ve kterém se vaše cílová skupina vyjadřuje na vaše téma, snadněji tak přesvědčíte své okolí o ne/kvalitě nápadu.

Z vlastní zkušenosti víme, že přesvědčit někoho o nekvalitě nápadu je někdy těžší než o jeho kvalitě.

Když se nápad pouze řekne, každý si pod tím představí něco jiného, protože má jiné znalosti, zkušenosti i nastavení mysli. Pokud se říká, obrázek je více než tisíc slov, tak interakční prototyp je více než tisíce obrázků. Proto, pokud chceme lidi kolem nápadu synchronizovat, pojďme popsat zákaznickou cestu, ukázat prototyp a konkrétní podobu fungování. Je to postupná (iterativní>štíhlá>agilní) cesta, jak všechny dostat na stejnou vlnu.

Koukněte na celou prezentaci…

Prezentace “O hledání nových cest” na eBusiness Akademii — Outboxers

Díky,
Dalibor

--

--