Krypto(z)měny

Jakub Pogran
Outboxers
Published in
5 min readFeb 14, 2018

Schválně, kolik titulků, které obsahovaly “kryptoměny” nebo “bitcoiny” jste viděli jenom od začátku roku? Je to téma, které už není pouze pro pár nadšenců tzv. kryptoanarchistů, ale dostává se do všeobecného povědomí. V Outboxers se trendů nebojíme a proto přidáváme náš pohled na věc.

Jak svět kryptoměn vznikl a proč se o něm v poslední době tolik mluví? Jsou v něm nějaká rizika nebo naopak možnosti pro byznys? A má vůbec cenu se o tom bavit?

Loga známých měn, jejich přehled je vidět tady

Má mě to vůbec zajímat?

Jako u každé nové technologie stojí za rychlý průzkum, zda ji jako firma můžeme využít pro zlepšení našich služeb, nebo rozšíření o možnosti, které doteď nebyly možné. Například když firma Kodak zveřejnila, že vydá vlastní kryptoměnu, která pomůže lépe chránit autorská práva fotografů, způsobilo to nárůst valuace firmy na americké burze o cca 200%.

Skokový nárůst hodnoty ceny akcie firmy Kodak po oznámení vydání vlastního coinu.

A jestli dokonce nevzniká konkurence, která mě rozválcuje (jak se dnes často říká: “disruptuje” naše odvětví). Aby mi ten vlak přeci jen neujel. Každý den vznikají nové a nové startupy, které chtějí měnit služby lidí po celém světě.

A protože se jedná o měnu, jde o peníze. A to není málo. Některé firmy v Japonsku začaly vyplácet část platů v kryptoměnách. Spousta lidí naplno obchoduje. Zároveň se dá za krypto i nakupovat, například Alza přijímá Bitcoin, Litecoin a plánuje rozšířit se i na další měny.

Trocha historie

Psal se rok 2009, když anonymní uživatel pod pseudonymem Satoshi Nakamoto naprogramoval Bitcoin protocol. Od té doby je součástí našeho světa. Ovšem myšlenky na virtuální měnu existovaly už dříve. V roce 1983 vznikla ecash, jedna z prvních nasazených virtuálních měn, kterou tři roky využívaly americké banky na transakce mezi sebou. Ale opravdový boom přišel až s Bitcoinem resp. blockchainem a to hlavně v roce 2017.

Proč vůbec něco takového vznikalo, vzniká nebo by vznikat mělo?

  • Nelze padělat, nebo samovolně “přitisknout” a tím způsobit její inflaci.
  • Jednotlivé transakce mohou probíhat v řádu sekund. Kolik vám naposledy trvalo, když jste posílali peníze do ciziny? Nebo jste platili převodem v pátek odpoledne?
  • Můžu ji mít na pár kliků, kdekoliv (dokonce i ve Vesmíru, pokud mám internet).
  • Transakce mohou být anonymní (což nemusí být nutně pozitivum, ale minimálně z hlediska svobody občana to přínos je).
  • A je virtuální, tzn. nemusím nosit hotovost v peněžence, stačí číslo digitálního účtu (i teď už je dost našich transakcí čistě v digitální měně).

Všechny měny, které jsme v historii používali a používáme, jsou nečím nebo někým kryté. Původně to byly drahé kovy, dnes jsou to státy a bankovní systémy (např. Europian Central Bank). Ale to je pro některé pořád nesvobodné, protože jde o dozorčí orgány, které říkají, kolik hodnoty máme na účte. Proto “Kryptoanarchisti” věří počítačovému programu (např. Bitcoinu) a svobodě trhu, který sám určuje hodnotu. Žádný stát by tedy ideálně neměl mít možnost zasahovat a regulovat kryptoměny, jejich hodnotu, distribuci. Zkušenost je zatím jiná a hodnota kryptoměn je silně nestabilní a závislá na mnoha okolnostech. Je zajímavé, jak prohlášení Číny a Jižní Koreje o potenciálním zakázání obchodování dokázalo zahýbat trhem.

Další vlastností, o které by se dal napsat samostatný článek (zajímavý je např. tady) je smart contract. Jde o mechanismus, který umožňuje stanovit podmínky přijetí transakce předem. Tudíž je možné uzavřít obchod i mezi lidmi, které nemusím vůbec znát a ani jim nemusím věřit, a to pořád bez třetí strany. Tím se pojem měny rozšiřuje o pěknou řádku možností. Hezký příklad smart contracts je vidět na případě crowdfundingu. Např. Kickstarter ručí za to, že vybrané peníze dostane tvůrce projektu a pokud se nevybere dostatečný obnos, vrátí peníze zpět investorům. Přesně toto je možné vytvořit i přes smart contracts, ale bez Kickstarteru. O něco podobného se snaží startup sídlící v Praze, Crowdholding.

Proč takový zájem poslední dobou?

Jedním z důvodů je osvěta; čím dál víc lidí se o kryptoměnách začalo dovídat a začalo vidět potenciál, výhody a budoucnost. Nejpopulárnější jsou zatím hlavně v Asii, nejvíc Jižní Koreji, Japonsku a Číně. Tady u nás v EU zatím rozjetý vlak dobíháme. S informovaností jde ruku v ruce i větší zapojení, tzn. více a více lidí začalo kryptoměny kupovat, čímž stoupá jejich hodnota vůči dolaru. Takto lidé, kteří nakoupili dříve, začali bohatnout, což motivovalo další lidi investovat s vidinou stejného příběhu. A najednou celý trh vzrostl na více než trojnásobek za necelé 3 měsíce. Do toho velké firmy začaly oznamovat, že tyto nové technologie mají budoucnost i pro ně a spoustu nových startupů přichází s novými nápady, kde kryptoměny využívat. A takto jsme se dostali do závratných čísel.

Na druhou stranu, když Jižní Korea nebo Čína oznámily, že uvažují o zakázání obchodu s kryptoměnama na jejich území, mělo to za příčinu velký propad, což se stalo v posledních dnech. Ale vypadá to, že i z toho se kryptosvět vzpamatuje. Tím jsme se dostali:

Rizika a stinné stránky

  • Mezi ty největší nástrahy patří v tuto chvíli státy a kontrolní orgány. Ve chvíli, kdy postaví platby a obchodování mimo zákon, přestanou mít kryptoměny takovou hodnotu. A proč by to měly dělat? Například kvůli nemožnosti monitorovat a kontrolovat. Takže kontrola teroristických, drogových a podobných transakcí není uplně jednoduše možná.
  • Jak se měny objevují, tak také zanikají. Týká se to hlavně “podvodných” firmiček, které se chtějí svézt na vlně kryptoměn. Vybrat nějaký obnos bez přidání hodnoty. Proto je dobré znát měny, do kterých potenciálně investovat.
  • A taky si toho zatím moc nekoupíte. Zkuste jít na večeři a chtít platit kryptem.

Svět coinů dnes

Bitcoin je aktuálně šestá největší (nejobchodovanější) měna na světě. A bylo by škoda zredukovat pohled pouze na ni. V dnešní době je okolo 1500 virtuálních měn a každý den přibývají nové. Celkový trh kryptoměn přesáhl v prvním týdnu tohoto roku valuaci $800 miliard, z toho hodnota Bitcoinu je pouze okolo 35%.

Celková hodnota kryptoměn vůči dolaru na přelomu roku

Existuje přibližně 8400 marketů (~neregulovaných “burz”), na kterých je možné jednotlivé měny mezi sebou obchodovat.
Ta nejznámější Coinbase má přes 15 milionů registrovaných uživatelů. Vypadá to jako rozjetý vlak, do kterého se snaží spoustu lidí naskočit. I když trh je moc mladý a plný lidí toužících po obrovských ziscích. A i proto hodnota jednotlivých měn roste a padá až o desítky procent denně. (Třeba právě teď, když píšu tento článek, celkový trh spadl pod 350 miliard dolarů). Zkušení brokeři doporučují investovat do krypta pouze část svého portfolia, protože jak tohle poskakování dopadne, nikdo neví. Kryptoananarchisté věří v decentralizovanou a distribuovanou budoucnost, kdy se do kryptoměn přesune velká část lidského jmění, zatímco odpůrci se bojí blížících se regulací, útoků a nejistoty a tvrdí “Ta bublina přece musí splasknout”.

Jak to asi bude vypadat za rok, a jakou roli v tom budete hrát vy?

V dalších článcích o kryptoměnách se můžete těšit na tato témata:

  • Výběr těch nejzajímavějších měn
  • Jak fungují kryptoměny technologicky
  • Proč je slovo blockchain často považované za synonymum kryptoměn
  • Inspirace Smart Contractů

A pokud nechcete čekat a chcete vědět rovnou víc, zkuste třeba něco z následujícího:

  • udělejte si 2 hodiny čas na rešerši ve vaší doméně a následně nasdílejte v #nalejvárně
  • zajděte na krypto-kafe do Paralení polis nebo
  • ozvěte se Outboxers. :)

Jakub

PS: Taky mám symbolicky zainvestováno. :)

--

--