Podsumowanie Festiwalu Wachlarz 2019 — “Wolność”

Anna Górnicka
Outriders
Published in
5 min readJul 26, 2019

15 czerwca 2019 r. we Wrocławiu odbyła się kolejna edycja Festiwalu Wachlarz, jednego z największych w Polsce spotkań podróżników, reporterów, fotografów i ludzi ciekawych świata. Wachlarz od samego początku wyróżnia formuła — każda edycja ma swój temat przewodni, a wszystkie prezentacje trwają 18–20 minut.

Tematem przewodnim festiwalu była „Wolność”, rozumiana jako możliwość działania, dokonywania wyborów, posługiwania się słowem, obrazem, dźwiękiem, wyrażania swoich poglądów, niezależność, swoboda — w podróży, sporcie, sztuce, życiu.

16 prelegentów, którzy wystąpili w czterech blokach, opowiedziało o tym, czym dla nich jest „Wolność” i dlaczego jest taka ważna. — Co oznacza na Kubie, w Stanach Zjednoczonych, Tybecie, Japonii czy Gujanie Francuskiej. Zmierzyli się z nią podróżnicy, fotografowie, alpiniści i reporterzy. Były to dobre, dojrzałe prezentacje, niedające prostych odpowiedzi, czasami zadające trudne pytania, dotyczące tego, gdzie kończy się moja wolność, a zaczyna wolność innej osoby, i dające do myślenia.

Jeżeli nie byłaś/nie byłeś na festiwalu, możesz teraz obejrzeć każdą prezentację, lub przypomnieć sobie, jeżeli już widziałaś/eś.

Jacek Wasilewski „Wolność i film. Kiedy bohater wolny, kiedy swawolny, kiedy swobodny?”

Jest kilka wymiarów wolności, którymi zajmował się film w różnych dekadach. Te rodzaje wolności były bardzo związane z tętnem społecznego życia. Podczas każdego seansu różne postaci reprezentują ścierające się rozumienia wolności. Obejrzyj.

Marcin Nowak „Podróż poprzez mapy”

Jakie są motywy map w historii świata, czy kartografia w poznawaniu świata ograniczała czy inspirowała i dawała wolność? Czy mapy w podróży pomagają, czy przeszkadzają. Czy są nam w ogóle do czegoś jeszcze potrzebne? Obejrzyj.

Karolina Sulej „Coneyllujah czyli kazanie o wolności w Ameryce”

Czym jest idea wolności, demokracji i akceptacji ludzi w ich różnorodności w Stanach Zjednoczonych? Przez soczewkę Coney Island i popkultury widać zmiany społeczne w USA, wolność (i brak wolności) w związku z płcią, sprawnością, kolorem skóry, dochodami i in. Obejrzyj.

Michał Woroch „Jak zapomnieć o całej reszcie”

Z samego południa, z Ziemi Ognistej, przez dwie Ameryki aż na Alaskę. Ta droga to sprawdzian dla człowieka i maszyny. Dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie a przy okazji — samym sobie. Obejrzyj.

Natalia Mileszyk „Internet — eldorado wolności?”

Internet — z jednej strony jest to jedyna przestrzeń, gdzie niektórzy mogą się wypowiadać, z drugiej jednak strony obietnica internetu, jako miejsca otwartego dla wszystkich, nie spełniła się. W trakcie swoich podróży Natalia spotkała się z różnymi metodami cenzurowania i blokowania internetu. Dlaczego tak się dzieje i co oznacza wolność w internecie dla mieszkańców tych krajów? Obejrzyj.

Magdalena Gołębiowska „Wolność czy zniewolenie? Co oznacza nowoczesność w tybetańskim Królestwie Lo”

Stare Królestwo Lo, czyli po nepalsku Mustang, przez wieki pozostawało niedostępne dla obcych. Ukryte w najgłębszej dolinie świata, za ośmiotysięcznikami Annapurną i Dhaulagiri, strzegło swoich tajemnic i rytuałów. Dopiero otwarcie granic w XXI w., napływ turystów i wielka polityka w tle zmieniają oblicze „ukrytego królestwa”. Obejrzyj.

Karolina Bednarz „Japonia. Jaka jest naprawdę?”

Obrazy związane z Japonią są na tyle silne, że większość z nas, świadomie czy nie, za nimi podąża — robimy sobie zdjęcia w tych samych miejscach, widzimy to, co chcemy zobaczyć i wszyscy opowiadamy potem podobne historie. Ale co stałoby się, gdybyśmy spojrzeli na Japonię odrobinę inaczej? Zaczęli kwestionować medialną narrację, zeszli z wyznaczonej trasy? Obejrzyj.

Magdalena Konik „Etyka w fotografii podróżniczej”

By wiedzieć, co fotografować, nie wystarczy tylko przybyć na miejsce. By zobaczyć, nie wystarczy patrzeć. By zrozumieć, czasem warto się zatrzymać, poświęcić chwilę, by ujrzeć, co jest ważne dla ludzi, których odwiedzamy. Czym staje się dla nas aparat fotograficzny podczas podróży? Obejrzyj.

Renata Sabela „Wolność kobiet zaczyna się w Nas”

Nikt nie rodzi się wolną kobietą, lecz nią się staje. Po ponad 15 latach bliskiej relacji z kobietami różnych kultur, towarzyszeniu im w przemianach, czasie spędzonym na ważnych i mądrych rozmowach oraz obserwacji ich życia, Renata opowie o drodze do wolności. Będzie to wolność bez granic, do samostanowienia o sobie, na własnych zasadach. Obejrzyj.

Piotr Trybalski „Czekając na śnieg w Hawanie”

60 lat temu na Kubie rozpoczął się eksperyment społeczny nazwany Socjalistyczną Rewolucją Kubańską. Czy po śmierci Fidela Castro i pozornym ociepleniu stosunków z USA, Kuba i Kubańczycy mają szansę na zmiany, na odrobinę wolności? Czy Kubańczycy tych zmian chcą i potrzebują? Co dla Kubańczyka znaczy wolność? Obejrzyj.

Tomasz Owsiany „Co z tego, że Gujana Francuska?”

Gujana Francuska, dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Dziś skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej. Cała mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur — współistnieją pod francuskim płaszczem. Jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają wprost na ich codzienność? Na ile akceptują przynależność do Europy? Co na niej zyskują, a co tracą? Obejrzyj.

Piotr Oleksy „Naddniestrze. Wolność w czasach oblężenia”

Naddniestrze nazywane jest skansenem ZSRR, republiką KGB lub czarną dziurą Europy. Lokalni politycy wolą przedstawiać swoje nieuznane państwo jako zachodni bastion rosyjskiego świata. Dlaczego ludzie, którzy uważają się za wolnych, mogą chcieć tam mieszkać? Czy można szczerze wierzyć, że Rosja była i jest obrońcą wolności i ludzkiej godności? Obejrzyj.

Łukasz Supergan „Z perspektywy pieszego”

Nie trzeba wychylić się daleko poza próg naszego domu, by znaleźć się w miejscach, gdzie mówienie prawdy i domaganie się swoich praw można przypłacić wolnością lub życiem. Czy my, ludzie podróżujący po świecie, których paszporty otwierają dostęp do niemal całego świata, możemy coś z tym zrobić? Obejrzyj.

Weronika Rzeżutka „Pomagać bez ograniczeń, czy pomagać i nie ograniczać?”

Jak nieść pomoc, żeby nie ograniczać cudzej wolności i nie narzucać swojego punktu widzenia? Jak opowiadać o pomocy niesionej na całym świecie, by słowem nie skrzywdzić tych, którym się pomaga? Obejrzyj.

Eliza Kubarska „Czy wolno mi być Twoją mamą?”

Jak pogodzić niebezpieczne (czasem) wyprawy wspinaczkowe czy pracę nad filmami dokumentalnym gdzieś na końcu świata, z byciem matką? Czy da się to pogodzić? Eliza w pewnym momencie zatęskniła za tym, by być „normalnym” człowiekiem, wolnym od swojego ego i zniewalających marzeń. Czy zatem macierzyństwo daje, czy odbiera wolność? Obejrzyj.

Krzysztof Wielicki „Wolność wyboru”

Przyjaźń, doświadczenie i wolność. Im więcej wolności, tym więcej zobowiązań. To obliguje do czegoś. Wolność w górach przekłada się na podejmowanie decyzji, branie spraw w swoje ręce, branie odpowiedzialności za nie, a to wiąże się z doświadczeniem. Czy w górach istnieje wolność prawdziwa i pełna? Obejrzyj.

--

--