Jak przyciągnąć czytelników na Medium

Medium Polska
4 min readFeb 9, 2015

3200. Właśnie tyle kopii Moby Dicka sprzedano w ciągu życia Hermana Melvilla. Choć jego książka nie została doceniona przez krytyków i czytelników za jego życia — które spędził pracując jako celnik w Nowym Jorku — to prawie pięćdziesiąt lat później dołączyła do kanonu literatury amerykańskiej.

Wniosek: Oryginalne pomysły zawsze znajdą swoich odbiorców.
W końcu.

Nie chcemy, żebyś czekał tak długo. Celem Medium jest pomaganie autorom w publikowaniu ich wielkich pomysłów, nie tylko tych popularnych. Zastosuj te cztery porady, by twoje posty przyciągnęły i utrzymały uwagę czytelników, którzy później chętnie udostępnią je swoim znajomym.

I.
Używaj grafik, które przykuwają uwagę

Dobieraj odpowiednie zdjęcia. Jeśli warunki dyktowałby wolny rynek, to każdy news, okładka książki, każdy raport o dynamice płynów musiałby zawierać zdjęcie kotka, co nie zawsze jest najlepsza opcją. Odpowiednie zdjęcie w tle — szyb naftowy przy tekście o cenach ropy i chrząszcze przy tekście o entomologii — zostanie zauważone przez ludzi zainteresowanych twoim tematem.

A jeśli twój post rzeczywiście jest o kotach, możesz śmiało wykorzystać zdjęcie kotka.

Wybierz coś w wysokiej rozdzielczości, lecz nie ZA wysokiej. Idealna grafika powinna mieć w przybliżeniu 1900 pikseli szerokości i ważyć co najmniej 500 KB. Jeśli nie masz czasu na klikanie prawym przyciskiem myszy i sprawdzanie właściwości, po prostu upewnij się, że twój obrazek jest jasny i czytelny, i odpowiednio się wyświetla.

Upewnij się, że miniaturka działa. Większość postów jest udostępniana na Twitterze i Facebooku jako tzw. „karty”, które przedstawiają krótkie podsumowanie zawierające tytuł, teaser i miniaturkę twojego zdjęcia w tle. Postaraj się wybrać zdjęcie, które będzie odpowiednio wyglądało w mniejszym rozmiarze.

II.
Napisz tytuł, który zachęci do dalszej lektury

Zarysuj kontekst swojej historii, ale nie oddawaj puenty. Twój tytuł powinien przyciągać uwagę twoich czytelników i zachęcać ich do dalszego czytania. Chcesz, żeby wiedzieli, że twój post jest o serze, ale chcesz też zainteresować ich na tyle, by kliknęli i przeczytali o tym, jak Camembert ratuje życie.

Używaj „jak” i „dlaczego”. Ten należący do czarnej magii internetu trick sprawia, że kiepskie teksty stają się viralami, ale odpowiednio wykorzystany może ci bardzo pomóc. Czytelnicy chcą się dowiedzieć czegoś nowego, a tytuł zawierający jedno z tych słów pokaże im, że masz zamiar ich czegoś nauczyć.

Zadbaj o tytuł. Zrób listę kilku tytułów i przejrzyj ją zanim wybierzesz ten odpowiedni. Podziel się nimi z ludźmi którzy siedzą obok ciebie, albo z załogą twojego statku rybackiego. Zostaw sobie kilka możliwości i otwórz się na sugestie, a odpowiedni tytuł wypłynie na powierzchnię.

III.
Poświęć czas na doszlifowanie

Pracuj. Nasze laboratorium danych ostatnio odkryło ciekawą statystykę, która bardzo nas cieszy. Okazuje się, że istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy czasem spędzonym nad pisaniem postu, a tym, jaką popularność osiągnie. Innymi słowy, ciężka praca popłaca. Dlatego poświęć kilka dodatkowych minut na naprawienie słabych miejsc i napisanie perfekcyjnego zakończenia.

Upiększ swój post. Zaprojektowaliśmy Medium, by twoje słowa świetnie tu wyglądały, ale nasze narzędzia działają tylko wtedy, gdy z nich korzystasz. Skopiowanie i wklejenie tekstu do edytora by od razu wcisnąć „opublikuj”, oznacza, że tracisz szansę wybrania wyimka czy dodania ładnego formatowania, które sprawi, że twój post będzie wyglądał jakby cały sztab ludzi pracował na twoim strychu.

Zachowaj prostotę. Jeśli twoje akapity są za długie, będą wyglądały jak niekończąca się opowieść. Za krótkie? Właśnie napisałeś listę zakupów. Każdy tekst będzie miał inny styl, ale pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego rytmu. Nie zapomnij o elementach wizualnych; zdjęcie czy wideo pozwoli oczom odpocząć przed dalszym wyruszeniem w długą podróż po stronie.

IV.
Wreszcie, bądź miły i dziel się miłością

Daj im znać, że słuchasz. Gdy ktoś udostępni twój post na Facebooku — nawet, jeśli jest to ktoś, kogo nie znasz — skomentuj go lub co najmniej rzuć im lajka. Dodanie tweeta o twoim poście do ulubionych czy przesłanie go dalej nie jest trudne.

Nie proś ludzi, by cię promowali. Chcesz, żeby wszyscy wiedzieli jak bardzo dumny jesteś ze swojego postu, ale nie chcesz, żeby to wyglądało, jakbyś sprzedawał używany samochód. Bądź otwarty i szczery, i ostrożnie używaj rzeczy takich jak „proszę o RT” albo „jeśli ci się spodobało, poleć go innym”. Bądź przyjazny, ale nie nachalny.

Proś ludzi, by cię promowali. Tak, wiemy. Ale jest pewien sposób, by subtelnie i prywatnie poprosić o to twoich przyjaciół i znajomych, szczególnie tych bardziej wpływowych. Napisz e-maila do kolegi ze studiów, którego Tumblr o hipsterach w jakiś sposób stał się viralem, albo szturchnij kolegę z pracy, który pisze fajnego bloga o pingwinach. I poproś swoją mamę. Ona zawsze będzie czuła się zobowiązana.

Jeśli spędzisz trochę czasu na pisaniu postu na Medium, to prawdopodobnie masz coś bardzo fajnego do powiedzenia, ale to właśnie jakość twojej treści jest kluczowym elementem. Każdy zasługuje na to, by jego głos został usłyszany, a te porady dadzą ci największą szansę na sukces.

Jeśli zaczynasz tracić nadzieję, pamiętaj, że Moby Dick sprzedaje się teraz w ogromnym nakładzie każdego roku, więc twój pomysł też ma szansę trafić do odpowiednich ludzi. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, stanie się to jeszcze przed twoją śmiercią.

--

--