20 інтернет-провайдерів не блокують навіть половину санкційного списку сайтів, “ВКонтакте” та “Одноклассники” блокують майже всі — дослідження

Digital Security Lab Ukraine
2 min readMay 16, 2019

--

Інтернет-провайдери «Київстар», «Датагруп», «Воля» та миколаївський провайдер WildPark блокують по 240 сайтів, внесених до санкційного списку РНБО. Разом із тим, 20 українських провайдерів не блокують навіть половину списку.

Про це свідчать результати тестувань інтернет-блокувань, проведених Лабораторією цифрової безпеки у березні 2019 року на 70 провайдерах у всіх регіонах України за винятком Києва.

До переліку ресурсів, які блокуються всіма протестованими провайдерами увійшли такі сайти:

https://browser.yandex.ru

https://browser.yandex.ua

https://delivery.yandex.ru

https://kassa.yandex.ru

https://market.yandex.ru

https://market.yandex.ua

https://metrika.yandex.ru

https://metrika.yandex.ua

https://money.yandex.ru

https://partner.yandex.ru

https://partner.yandex.ua

https://radio.yandex.ua

https://rasp.yandex.ru

https://site.yandex.ua

https://speechkit.yandex.ru

https://telephony.yandex.ru

https://www.kinopoisk.ru

https://xml.yandex.ru

https://xml.yandex.ua/

У той же час не всі українські інтернет-провайдери блокують сайти Криму, ОРДЛО та Росії. Менше 15 провайдерів, наприклад, не обмежують доступ до таких ресурсів: crimea.gov.ru, sprav.yandex.ua, dnr-life.ru, платформа WebMoney, сайти так званих «Министерства транспорта ДНР», «Министерства здравоохранения ДНР та «Совета министров ЛНР».

Згідно з вимірюваннями Лабораторії цифрової безпеки, в Україні є 20 інтернет-провайдерів, які не блокують навіть половину санкційного списку.

Також є провайдери, які блокували сайти по-різному в залежності від регіону. Наприклад, у місті Дніпро в один із вимірюваних тижнів березня один із тестованих провайдерів не блокував 185 санкційних сайтів, тоді як в інших містах таких ресурсів було 4–5. У Херсоні в перший тиждень березня тим самим провайдером не блокувалось 183 сайти.

Крім того, деякі українські провайдери не блокували популярні російські платформи «Одноклассники», mail.ru, yandex.ru, що входять в ТОП-25 найвідвідуваніших сайтів українцями. Так протягом березня сайт «Одноклассники» та mail.ru були доступні в Одесі в одного провайдера. Платформу mail.ru також не блокували по одному провайдеру в Ужгороді та Запоріжжі. Сайт yandex.ru був доступний протягом двох тижнів березня у семи провайдерів у Дніпрі, Черкасах, Харкові, Полтаві, Кривому Розі, Рівному та Житомирі.

Дані замірів інтернет-блокувань, зібрані Лабораторією цифрової безпеки, доступні тут.

У рамках дослідження монітори Лабораторії цифрової безпеки перевірили 264 сайти. Загалом тестувалися 70 провайдерів у 22 містах України (крім Києва) за допомогою OONI (Open Observatory of Network Interference) при підтримці OTF (Open Technology Fund).

OONI — це спеціалізоване вільне програмне забезпечення та глобальна мережа для визначення інтернет-цензури, масового стеження та маніпуляцій інтернет-трафіком, частина The Tor Project.

Два роки тому — 15 травня 2017 р. — президент ввів у дію перше рішення РНБО про санкції №133/2017, яке, зокрема, містить «заборону Інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі Інтернет до ресурсів», серед яких популярні соціальні мережі Вконтакте, Однокласники, сервіси Яндекс, Mail.ru та ін. Пізніше було введено в дію ще два рішення РНБО №126/2018 та №82/2019, які містили інформаційні сайти т.зв. ДНР/ЛНР, Криму, Росії та ін.

Юридичний аналіз економічних санкцій в цій частині, підготований Коаліцією “За вільний Інтернет” свідчить, що вони не відповідають українському та міжнародному законодавству. Українські правозахисні та медійні організації неодноразово закликали відмовитись від неправомірних обмежень інтернету та використовувати законні і прозорі способи боротьби з російською пропагандою та кібератаками.

--

--