“Wiek to tylko liczba”. 5 skutecznych porad jak zachować młody wygląd skóry.

Dorotheaan
Pielęgnacja skóry
5 min readMar 7, 2024

Każda z Nas marzy o młodym wyglądzie pomimo upływu wieku. Chcemy cieszyć się młodym wyglądem, najdłużej jak to tylko możliwe. W tym artykule, chciałabym przedstawić 5 prostych porad, które pomogą Ci w zachowaniu naturalnie młodego wyglądu Twojej skóry.

O czym mówi Twój wiek?

Niestety, wraz z wiekiem skóra ulega procesom starzenia. Zanim jednak do tego dojdzie, przechodzimy przez różne etapy swojego życia. Są one uniwersalne dla każdego z Nas: rodzimy się, rozwijamy, osiągamy dojrzałość, aby na koniec się zestarzeć. Są to naturalne procesy, które zmieniają kondycję Naszego ciała, w tym skóry. Skóra zaś, spośród wszystkich tkanek jest najbardziej narażonym organem na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych. W związku z tym znacznie szybciej ulega procesowi starzenia, czego efektem są zmarszczki, nierówności czy przebarwienia. Większość z Nas, chciałaby z pewnością rozciągnąć ten ostatni etap jak najdłużej w czasie. Poczekać na cudowny eliksir i nowe metody walki z czasem. Ale dobra wiadomość jest taka, że kondycja Naszej skóry w dużej mierze zależy od Nas samych. Kompleksowe i sumienne przeciwdziałanie procesom starzenia jest w stanie zdziałać cuda. Dzięki prostym codziennym nawykom jesteśmy w stanie cieszyć się piękną i młodą cerą na bardzo długo. Warto mieć zatem uwadze, że zanim zdecydujemy się na zabiegi kosmetyczne i drogie kosmetyki, możemy obrać taktykę opartą na świadomości, szacunku i opiece wobec swojego ciała.

Co robić aby skóra wyglądała młodziej?

Nie ma jednej rady lub zestawu porad, które będą uniwersalne dla wszystkich z Nas. To czy coś Nam pomaga i działa pozytywnie, zależy również od uwarunkowań genetycznych, występujących chorób, gospodarki hormonalnej czy alergii np. skórnych. W niniejszym artykule, chciałabym polecić Wam 5 prostych wskazówek, które warto rozważyć

  1. Masaż. Możesz poddać się masażowi twarzy w zaciszu własnego domu. W ramach oczyszczającego lub odżywczego masażu twarzy jest to niezbędny zabieg, który przyniesie pozytywne zmiany i niemal natychmiast wygeneruje ogromne korzyści dla Twojej skóry. Jak? Masaż polega na stymulacji punktów ucisku na twarzy, szyi i ramionach, zwiększając przepływ tlenu, który pobudzi skórę. Kolejną korzyścią jest to, że masaż twarzy przyspiesza krążenie, umożliwiając gojenie się skóry oraz zmniejszając obrzęk i obrzęk. Pomaga zwłaszcza w rozładowywaniu napięcia mięśni twarzy, które powstają na skutek codziennego stresu. Dzięki temu, stymulują drenaż limfatyczny, masaż twarzy usuwa toksyny z komórek, co skutkuje jaśniejszą, młodziej wyglądającą skórą. Do masażu twarzy możesz używać balsamów, olejków lub balsamów oczyszczających. Obecnie bardzo popularne jest również używanie wałka do twarzy lub narzędzi gua-sha.
  1. Dieta. Bardzo ważne jest to, co jesz. Twoja dieta może poprawić znacząco zdrowie i kondycję Twojej skóry, a co ważniejsze zrobi to od środka. Warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty spożywamy w ramach naszej codziennej diety. Zadbaj o to, aby Twoje posiłki były bogate w antyoksydanty. Pokarmy zawierające witaminy i przeciwutleniacze są dobre nie tylko dla organizmu, ale i skóry.

Oto niektóre produkty spożywcze, które zostały potwierdzone w badaniach jako zdrowe dla skóry.

  • jagody
  • awokado
  • brokuły
  • pomarańcze
  • ryby
  • lub orzechy

Przeciwutleniacze zapobiegają procesom starzenia oraz poprawiają jakość włókien kolagenu i elastyny. Działają przeciwzapalnie, a dodatkowo pomagają w walce z trądzikiem. Chronią także skórę przed rakiem, uszkodzeniami słonecznymi i przebarwieniami, które nabywamy do kolekcji wraz z wiekiem. Zdrowe tłuszcze zawarte w awokado, rybach, orzechach i nasionach zawierają również witaminę E. Dzięki witaminie E, Nasza skóra jest nawilżona i wygląda naturalnie młodziej. Witamina C, którą znajdziemy w pomarańczach, kiwi czy truskawkach, potrafi rozjaśnić skórę i nadać jej zdrowy blask. W wielu przypadkach może również zmniejszyć przebarwienia, o którym wspomniałam wcześniej.

3. Kwas hialuronowy i retinol. Skóra młoda, pozbawiona problemów trądzikowych czy przebarwieniowych, jest jeszcze na tyle jędrna i elastyczna, że głównym wspomaganiem powinno być jej prawidłowe nawodnienie. Powinniśmy zatem, skupić się na jak najdłuższym utrzymaniu skóry właśnie w takim stanie i dopiero potem powoli wprowadzać produkty, które proces przeciwstarzeniowy opóźniają. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia dzięki kwasowi hialuronowemu, pozwoli młodej skórze utrzymać skórę w dobrej kondycji, dbając o zasób wody jak i jakość włókien kolagenowych. Wprowadzanie składników chemicznych takich jak retinol, zaleca się wtedy, kiedy oznaki starzenia jak i ogólna kondycja skóry, wymaga bardziej aktywnego działania. Wybierając krem przeciwstarzeniowy, czy to z retinolem czy z kwasem hialuronowym, powinniśmy zatem wziąć pod uwagę nasz wiek, ogólną kondycję naszej skóry oraz poziom jej wrażliwości. Widzimy zatem, że choć oba składniki, mają Nam pomóc w opóźnieniu procesu starzenia, ich wybór powinien być dokonany w sposób świadomy i rozsądny.

4. Stosuj krem przeciwsłoneczny. Ochrona przeciwsłoneczna jest kluczowa dla zachowania zdrowej kondycji skóry. Niestety, pomimo tego, że słońce bogate jest w witaminę D3 i poprawia Nasze ogólne samopoczucie, daje ciepło sprawia, czy Nasza skóra jest naturalnie opalona, sprawia również, że szybciej pojawiają się zmarszczki, a także naraża Nas na niektóre choroby skóry. Dlatego zalecane jest regularne nakładanie kremu z filtrem, zwłaszcza przy problemach skórnych. Dodawaj go w ciągu dnia, ponieważ badania wykazują, iż jedna warstwa może nie być wystarczająca w ciągu jednego dnia. Ważnym składnikiem w kremach z filtrem do twarzy jest m.in. witamina C, która działa rozjaśniająco i przeciwstarzeniowo. Wspomaga to procesy skupiające się na walce z przebarwieniami.

5. Suplementacja odpowiednich witamin. Często zdarza się jednak tak, że Nasza dieta nie jest wystarczająco zróżnicowana. Będzie to skutkować różnymi niedoborami witamin w Naszym organizmie. Możemy zauważyć np. miękkie i kruche paznokcie, matowe włosy oraz skórę. Niedobory pokarmowe objawiają się również poprzez pogorszenie samopoczucia, ciągłe uczucie osłabienia czy senność. Dlatego też, w swoim codziennym jadłospisie oraz suplementacji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na obecność : kwasów omega-3, witaminy D, witaminy C oraz substancji wykazujących działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

  • Witamina D. Witamina ta utrzymuje optymalny poziom nawilżenia i natłuszczenia. Naturalnie wzmacnia barierę ochronną skóry oraz wpływa pozytywnie na stany zapalne i podrażnienia. Odmładza i wyrównuje koloryt cery oraz skutecznie hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, co sprawdzi się u wszystkich tych, którzy zmagają się z problemem szarej lub ziemistej cery. Witamina D, posiada właściwości redukowania oznak zmęczenia oraz dodaje Naszej skórze blasku. W szczególności, zalecana jest na problemy skóry dojrzałej.
  • Kwasy omega-3. Źródłem takich kwasów są np. : tłuste ryby, algi oraz niektóre oleje roślinne (olej rzepakowy, lniany, sojowy, słonecznikowy, konopny, z orzecha włoskiego). Niestety, nie są one wytwarzane przez Nasz organizm, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich wraz z Naszą dietą. To dzięki nim Nasza skóra jest jędrna, a paznokcie i włosy wzmocnione. Wiele badań mówi o silnych właściwościach odżywczych, poprawiając napięcie skóry oraz opóźnianie procesu formowanie się zmarszczek. Dodatkowo, kwasy Omega-3 chronią przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego.
  • Witamina C. Działanie i zastosowanie witaminy C jest bardzo szerokie. Jednakże w kontekście kondycji Naszej skory najczesciej mowi się o jej antyoksydacyjnych właściwościach, co oznacza, że skutecznie zwalcza wolne rodniki. Witamina ta jest niezbędna do syntezy kolagenu, jak i poprawiania jędrności i elastyczności Naszej skóry. Kolejną bardzo pożądaną właściwością jest przywrócenie odpowiedniego poziomu bariery hydrolipidowej Naszej skóry, spowalniając procesy starzenia się skóry. Witamina C jest wszechobecna w przeróżnych owocach i warzywach, jednakże zaleca się również stosowanie jej doustnie.

--

--