Chci firmu, která ve svém jádru usiluje o důstojný a ekologicky bezpečný život lidí, ne maximalizaci zisku za jakoukoliv cenu
Společně s kolegy a kolegyněmi hledáme cestu, jak Pábení transformovat ze společnosti s ručením omezeným, kterou vlastní jedna osoba, do odolnější a spravedlivější formy podnikání — družstva. Pojďte o tom přemýšlet s námi.
Prostředí, které nabízí podnětné způsoby využití lidského potenciálu
Pábení postupně designujeme tak, aby způsobem svého fungování podporovalo individuální svobodu a zároveň zdůrazňovalo společnou odpovědnost — jak za tým, tak především za prostředí, ve kterém žijeme.
Při designu takové organizace se mimojiné opíráme o těchto 5 složek, které nám pomáhají pokládat si ty správné otázky a tlačit na naše zažité vnímání byznysového světa kolem nás.
- Smysl existence — proč tu jako organizace jsme a čemu chceme přispět. V Pábení je naší severkou snaha o podporu důstojného a ekologicky bezpečného života lidí v Česku.
- Partnerství — jaké skupiny lidí a organizací kolem sebe utváříme a propojujeme tak, abychom podpořili náš smysl existence. Proto připojujeme experty k tematickým projektům, do komerčních zakázek vtahujeme nevládní organizace, podporujeme vznik a rozvoj odborných komunit (Climate Designers, Česko.digital, Změna k lepšímu a jiné).
- Vedení — jak rozhodujeme o směřování organizace a společných cílech. Proto transparentně sdílíme všechny finančních i nefinanční zprávy do celého týmu.
- Vlastnictví — jak je organizace vlastněná, kdo má jaké benefity ze zisků, které organizace generuje. Proto se v dobrých letech Pábení vždy dělí o svůj zisk s ostatními členy a v těch těžkých hledá způsob, jak udržet stabilitu.
- Finance — jaké jsou zdroje financování, jaký je vztah organizace k návratnosti investic, jak tvoří a rozděluje svůj zisk. Zisk je pro nás důležitý ukazatel relevance naší pozice na trhu. Za celých 8 let existence firmy jsme zisku dosáhli v každém roce. Roli zde hraje i náš odtažitý postoj k různým nabídkám na vstup investora, který by zvyšoval tlak na maximalizaci zisku.
Na každé z těchto oblastí postupně pracujeme — obdobně jako spousta z vás se snažíme o vytvoření prostředí, které má vyšší smysl existence než vydělávání peněz.
Ale řadu inovativních a skutečně zásadních změn blokuje náš stávající právní model fungování.
Proto jsme se rozhodli hledat alternativu.
Maximalizace jako zákonem daný cíl soukromých společností
Potřebu hledat alternativu stávajícímu právnímu stavu jsem si uvědomoval postupně během posledních dvou let, kdy jsme se potýkali s nástrahami transformace našeho byznys propozice — z marketingové agentury do designového studia. Dalším silným impulsem pro mě byl odchod společníka, který posílil rizika spojená s odolností Pábení.
Jaké hlavní bariéry stávajícího právního stavu firmy vnímám;
- Maximalizace podílu na trhu a zisku jako cíl daný zákonem. Český právní řád soukromým firmám zákonem č. 90/2012 Sb. o obchodních korporací doslova určuje cíl jejich fungování a omezuje je pouze na maximalizaci finančních zdrojů a podílu na trhu. A i když se těmito cíli v běžné praxi neřídíme, stále tu jsou.
- Odpovědnost a závislost existence firmy na jednom člověku. Pábení dnes právně stojí a padá s mojí osobou (rolí majitele a jednatele firmy). Provozně k sobě mám naštěstí kompetentní a zkušený tým.
- Chybějící právní ukotvení odpovědnosti a povinností členů týmu. Pábení vyžaduje velkou míru individuálních úkolů a zodpovědnosti, ale už to nezohledňuje v právním a majetkovém rámci.
Když zisk slouží jako zdroj pro naplňování poslání organizace… vznikne družstvo
Možnou odpovědí na výše uvedené bariéry, a zároveň naší chuti experimentovat, může být transformace Pábení do družstva.
Tato forma podnikání je velmi zajímavá v tom, že kombinuje výhody obchodní společnosti (= tvořit a volně nakládat se ziskem) a neziskové organizace (= hlavní motivací je naplňování vyššího poslání — celospolečenského přínosu).
Družstvo je zároveň formou obchodní korporace (stejně jako s .r .o. a
a. s. ), z pohledu práva je tedy ve stejné škatulce, což je důležité např. pro možnost účasti ve výběrových řízeních či získávání dotací a grantů na rozvoj.
Družstva mají na území Evropy velmi silnou historickou i aktuální roli
Zlatou éru družstev zažilo Československo ve 30. letech, kdy tu na tehdejším území působilo přes 15 000 družstev — významně se tehdy podílela na elektrifikaci českého venkova. [1] Do paměti se pak zapsala především využíváním v zemědělství, finančnictví a bytové výstavbě.
V současnosti je po celém světě evidováno přes 1 miliardu družstev, jen v Evropě je to přes 160 000 subjektů, které vytváří přes 5 milionů pracovních míst. Velmi silně je tato forma podnikání rozšířená v Německu, v ČR například známá REWE Group. V Česku je nejvýznamnější družstevní skupinou COOP, kterou tvoří 50 spotřebních družstev od telekomunikací po obchody. [2]
Jejich přínos se v posledních letech ukázal především v období po finanční a hospodářské krizi. Právě ekonomická a průmyslová družstva významným způsobem přispěla ke stabilitě a odolnosti celých ekonomik — velmi silně pak v Itálii. [3]
Jaké jsou základní charakteristiky družstva?
- Dobrovolné a otevřené spolu-členství založené na společné touze společenského přínosu, který je nadřazený ekonomickým cílům.
- Demokratická kontrola a rozhodování. Vrcholným orgánem je členská schůze, která nominuje představenstvo a předsedu / předsedkyni představenstva (obdoba CEO).
- Ekonomická spoluúčast členů. Členství v družstvu vzniká na základě úhrady členského poplatku. Tím vzniká motivace členů družstva po dlouhodobé nefinanční i finanční prosperitě organizace. Podíl zároveň nepodléhá zhodnocení — tzn. pokud vstoupíte do družstva za 100 tis., a po 5 letech chcete odejít, odcházíte se 100 tis. (+ případné podíly na zisku v průběhu let). Díky tomuto systému je družstvo chráněno před potřebou maximalizace ekonomických cílů, důležitější než krátkodobé zisky je dlouhodobá prosperita a budování silné organizace.
- Péče o sebevzdělávání členů, vzdělávání vedení a managementu.
- Spolupráce mezi družstvy a ostatními organizacemi.
- Spoluodpovědnost za společenský vývoj.
Výše uvedené charakteristiky družstva pak podporují jeho potenciál jako velmi odolné a především společnosti prospěšné organizace, která má ze ze svého právního rámce daleko lepší výchozí pozici na cestě za udržitelným podnikáním než klasické obchodní společnosti — nadřazuje potřeby celé společnosti a členů družstva nad potřebami úzké skupiny spolu-vlastníka.
Připojte se k Pábení na cestě za transformací
V týmu máme shodu nad tím, že chceme hledat cestu, chceme lépe pochopit potenciál, přínosy i rizika transformace do družstva. Zda od 1. 1. 2023 budeme družstvem, zatím nevím, ale na tu cestu objevování se těším.
Už teď si umím pojmenovat řadu konkrétních přínosů změny právní formy podnikání.
- Přenesení odpovědnosti a rozhodování do širší skupiny lidí, kterým záleží na rozvoji organizace.
- Podpoření podnikavosti členů týmu díky investici vlastních prostředků. Tím i zvýšení zájmu o bod 1/
- Posílení atraktivity Pábení na pracovním trhu — novou formu podnikání můžeme přitáhnout i designéry a designéry, kteří pracují na volné noze, ale chtějí pracovat v týmu a zároveň neztratit možnost podnikání.
- Vyšší odolnost vůči nečekaným událostem. Právní fungování organizace nebude závislé na jednom či dvou lidech, ale širší skupině
- Otevřenější možnost pro pravidelné střídání lídra / lídryně v čele Pábení. Umím si představit například funkční období se silnou misí v dvouletém cyklu.
Zaujal vás koncept družstva a chcete společně s námi přemýšlet nad tím, jak může tato forma podnikání podpořit českou ekonomiku na cestě za udržitelností? Napište mi na marek@pabeni.cz a já vás rád do našich interních diskuzí připojím.
Zdroje:
[1]http://alternativazdola.cz/wp-content/uploads/2017/06/Jiř%C3%AD-Guth-a-kol.-Družstevnictv%C3%AD-v-kostce.pdf
[2]https://www.bytovadruzstva.cz/soubory/Zpráva%20GT%20o%20družstvech%202019.pdf
[3]
https://a2larm.cz/2016/06/cesku-chybi-podpora-druzstevnictvi/